ادامه جنگ تعرفه میان آمریکا و اتحادیه اروپا

به گزارش مجله آیرخ، اتحادیه کشاورزان ایتالیا روز پنجشنبه از اعمال تعرفه های جدید دولت آمریکا بر محصولات کشاورزی ایتالیا اطلاع داد.

ادامه جنگ تعرفه میان آمریکا و اتحادیه اروپا

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش ایرنا بهنقل از خبرگزاری رویترز از رم، وزارت کشاورزی ایتالیا اعلام نمود تعرفه های گمرکی جدید دولت آمریکا بر محصولات و فراوریات کشاورزی این کشور به ارزش 500 میلیون یورو وضع خواهد شد.

دولت دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا اعلام نموده است که افزایش تعرفه های گمرکی بر محصولات کشاورزی ایتالیا، در واکنش به یارانه های غیرقانونی اتحادیه اروپا به شرکت هواپیمایی ایرباس است.

دولت آمریکا تعرفه گمرکی بر محصولات کشاورزی ایتالیا را 25 درصد اعلام نمود.

رئیس اتحادیه کشاورزی و غذایی ایتالیا خواهان شروع مذاکرات مستقیم میان مقامات رم و واشنگتن به منظور برداشته شدن تعرفه های گمرکی شد.

بعضی از فراوریات کشاورزی و غذایی ایتالیا از جمله روغن زیتون مشمول عوارض گمرکی جدید آمریکا نمی شوند، اما پنیر و فرآورده های گوشتی با تعرفه های مضاعف روبرو خواهند شد.

واردکنندگان مواد غذایی در آمریکا پیشتر از دونالد ترامپ خواسته بودند از افزایش تعرفه در خصوص اقلام وارداتی خودداری کند چرا که معدودی از این اجناس فراوری مشابه داخلی دارند.

فعالان صنعت غذایی آمریکا همچنین از تاثیر منفی افزایش تعرفه ها بر کسب و کارهای کوچک و متوسط ابراز نگرانی نموده اند.

بنا بر اعلام نهاد Specialty Food Association، وضع تعرفه های جدید 14 هزار خوراکی محصول آمریکا و 20 هزار دیگر اقلام خوراکی را تحت تاثیر قرار میدهد.

آمریکا امروز (پنجشنبه) برای انتقام از اتحادیه اروپا به دلیل ارایه یارانه های غیرقانونی به خط هوایی ایرباس، اعلام نمود: اعمال تعرفه بر 7.5 میلیارد دلار از کالاهای اروپایی از 18 اکتبر (26 مهرماه) به اجرا در خواهد آمد.

رابرت لایتیزر نماینده ویژه تجاری آمریکا در بیانیه ای گفت: ما امیدواریم هر چه زودتر برای حل تنش بوجود آمده مذاکرات با بروکسل شروع گردد، اما دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا با تقدیر از این تصمیم آن را پیروزی بزرگ برای ایالات متحده خواند.

وی اضافه کرد: ما انتظار داریم اتحادیه اروپا با هدف حل این مساله به روشی که به نفع کارگران آمریکایی باشد، وارد مذاکره شویم.

به گفته نماینده ویژه تجاری آمریکا، واشنگتن اگرچه با چراغ سبز سازمان تجارت جهانی می تواند تعرفه های 100 درصدی بر کالاهای اروپایی اعمال کند اما ایالات متحده اکنون تعرفه ها را محدود نموده است در حالی که واشنگتن این اختیار را دارد که در هر زمان تعرفه ها را افزایش دهد.

سازمان تجارت جهانی روز چهارشنبه به واشنگتن برای اعمال تعرفه های سالانه بر کالاهای اروپایی به ارزش هفت میلیاد و 500 میلیون دلار، به تلافی حمایت اتحادیه اروپا از شرکت هواپیمایی ایرباس، چراغ سبز نشان داده است.

این حکم، بزرگترین پاداش حکمیت در تاریخ تاسیس سازمان تجارت جهانی است و در نزاع 15 ساله دو شرکت هواپیمایی ایرباس و بوئینگ از اهمیت بالایی برخوردار است.

جنجال ایرباس - بوئینگ، یکی از چند موضوع مورد مناقشه آمریکا و اتحادیه اروپاست که از زمان روی کار آمدن ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در سال 2017 شدت گرفته است.

ترامپ، تعرفه هایی بر آلومینیوم و فولاد وارداتی از اتحادیه اروپا و متحدان دیگر اعمال نموده و همچنین تهدید به وضع تعرفه بر خودروهای اروپایی نموده است.

رئیس جمهوری آمریکا و ژان کلود یونکر رئیس کمیسیون اروپا ژوئیه (تیر و مرداد) 2018 (1397) در خصوص آتش بس و مذاکرات تجاری توافق کردند، اما این توافق تاکنون راه به جایی نبرده است. 904

منبع: عصر ایران
انتشار: 6 آبان 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 555

به "ادامه جنگ تعرفه میان آمریکا و اتحادیه اروپا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه جنگ تعرفه میان آمریکا و اتحادیه اروپا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید