اعتراض باستان شناسان به طرح تغییرات در بنای تاریخی آکروپولیس

به گزارش مجله آیرخ، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست رسیده، اعتراض باستان شناسان به طرح تغییرات در بنای تاریخی آکروپولیس صورت گرفت.

اعتراض باستان شناسان به طرح تغییرات در بنای تاریخی آکروپولیس

داستان چیست؟

این گروه از باستان شناسان و متخصصان، طرح ایجاد تغییرات در مجموعه آکروپولیس را که شامل نوسازی ورودی این بنای تاریخی می شود در واقع معادل تنزل و کم ارزش کردن مهمترین گنجینه تاریخی و هنری در یونان توصیف کردند که در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز واقع شده است.

طرح ایجاد تغییرات و نوسازی در آکروپولیس به پیشنهاد مانولیس کورس، مرمتگر آثار تاریخی و رئیس کمیته حفظ آثار این مجموعه مطرح شد و در ماه فوریه مورد پذیرش شورای مرکزی باستان شناسی قرار گرفته است. تمرکز این طرح بر روی ساخت مجدد پلکان مرمرین و رومی محوطه و ورودی غربی آکروپولیس است که در قرن نخست میلادی ساخته شده است.

هدف از این طرح حفظ وجهه تاریخی و اصالت این سازه اعلام شد که مستلزم برداشتن آثاری است که پیشتر تعمیر شده اند.

باستان شناسان در نامه سرگشاده و اعتراضی خود عنوان کرده اند این تغییرات مسائل جدی فنی و عملکردی را به همراه خواهد داشت و حتی توانایی این مجموعه در پذیرش شمار زیادی از گردشگران را نیز محدود می کند که در واقع در نقطه مقابل اهداف اصلی طرح واقع شده است.

همچنین هماهنگ نبودن سبک های معماری در دوره های مختلف از نگرانی هایی است که در این نامه به آن اشاره شده است.

مسئولان آکروپولیس مدعی شده اند این تغییرات، ورودی غربی این مجموعه تاریخی را به شکل اصلی و کهن خود بازمی گرداند و براساس مستندنگاری های مفصل باستان شناسی و معماری انجام خواهد پذیرفت و در عین حال قدیمی ترین بخش معماری قابل مشاهده و در دسترس خواهد بود.

منبع: همگردی
انتشار: 3 خرداد 1400 بروزرسانی: 3 خرداد 1400 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1803

به "اعتراض باستان شناسان به طرح تغییرات در بنای تاریخی آکروپولیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعتراض باستان شناسان به طرح تغییرات در بنای تاریخی آکروپولیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید