افزایش 900 درصدی واردات قانونی موبایل با اجرای طرح رجیستری، تبلت های قاچاق هم به زودی از خدمات اپراتوری محروم می شوند!

به گزارش مجله آیرخ، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز با بیان اینکه وزارت ارتباطات و گمرک مسئول اجرای رجیستری کلیه تجهیزات سیم کارت خور هستند، گفت: بر اساس قانون بودجه 1400، تمامی موبایل واره ها باید تا خاتمه امسال رجیستری شوند.

افزایش 900 درصدی واردات قانونی موبایل با اجرای طرح رجیستری، تبلت های قاچاق هم به زودی از خدمات اپراتوری محروم می شوند!

به گزارش خبرنگار مالی خبرنگاران، میزان واردات رسمی تلفن همراه در سال 95، یعنی یک سال قبل از شروع طرح رجیستری، تنها نزدیک به 250 میلیون دلار بوده اما بر اساس آمار ارائه شده از سوی گمرک ایران در سال 99، میزان واردات این کالا با افزایش بیش از 900 درصدی نسبت به سال 95، به بیش از 2 میلیارد و 400 میلیون دلار رسیده است. با این حساب می توان ادعا کرد که در حال حاضر با اجرای طرح رجیستری، قاچاق تلفن همراه تقریباً به صفر رسیده است.

هر چند طرح رجیستری دستاوردهای مهمی همچون کاهش چشمگیر قاچاق موبایل به کشور و ضابطه مند شدن ارائه خدمات پس از فروش به این کالا را به دنبال داشته است اما در عین حال، سایر تجهیزات سیم کارت خور و اصطلاحاً موبایل واره هایی مانند تبلت، دستگاه های بارکد اسکنر، ساعت هوشمند و مبدل تلفن ثابت به سیار هنوز مشمول این طرح نشده اند. بعضی اخبار حاکی از آن است که ارزش بازار این تجهیزات که عمدتاً به وسیله قاچاق وارد کشور می شوند، بیش از 300 میلیون دلار است. رونق قاچاق این محصولات موجب آن شده است که تولیدکنندگان و سرمایه گذاران، انگیزه ای برای ورود به این عرصه از خود نشان ندهند.

فرآیند رجیستری تبلت و سایر دستگاه های سیم کارت خور قرار بود در اردیبهشت ماه 97 شروع گردد که این اتفاق بنا به دلایل مختلفی تا امروز رخ نداده است، اما بر اساس تصمیم نمایندگان مجلس شورای اسلامی در قانون بودجه 1400، دولت موظف است اطلاعات مربوط به این تجهیزات را طی امسال در سامانه همتا ثبت کند و بدین ترتیب این تجهیزات نیز مشمول طرح رجیستری می شوند.

البته به گفته مسئولان ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز، توسعه طرح رجیستری به موبایل واره ها به هیچ وجه موجب متضرر شدن مصرف کنندگان نخواهد شد و کالاهایی که پیش از اجرای طرح رجیستری در کشور فعال شده است، دچارمشکل نمی شوند؛ به عبارت دیگر، طرح رجیستری موبایل واره ها تنها شامل تجهیزات جدیدالورود خواهد بود.

وزارت ارتباطات و گمرک مسئول اجرای رجیستری تبلت

حمیدرضا دهقانی نیا، مدیرکل نظارت بر سامانه های الکترونیک ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز در گفت وگو با برنامه روی خط بازار رادیو اقتصاد، با بیان اینکه همزمان با اجرای طرح رجیستری 6 میلیارد دلار از حجم ورود موبایل قاچاق به کشور کاسته شد، اعلام کرد: قبل از اجرای این طرح حدود 90 درصد موبایل ها قاچاق بود و تنها 10درصد واردات رسمی بود اما خوشبختانه در حال حاضر قاچاق موبایل به صفر نزدیک شده است.

وی با اشاره به اینکه بر اساس مفاد قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز و همچنین برنامه بودجه 1400، توسعه طرح رجیستری در دستورکار وزارت ارتباطات قرار گرفته است، مطرح کرد: تعمیم این طرح به تبلت، دستگاه های بارکد اسکنر، ساعت هوشمند و مبدل تلفن ثابت به سیار، به بهانه های کمبود بودجه و مطرح کردن بعضی مسائل با مشکل روبرو شده بود اما طبق قانون بودجه 1400، دیگر هیچ توجیه و بهانه ای از سوی دستگاه های ذی ربط برای عدم اجرای این طرح پذیرفتنی نیست.

دهقانی نیا با بیان اینکه به وزارت ارتباطات به عنوان متولی توسعه طرح رجیستری ابلاغ شده است تا اقلام مذکور هر چه سریعتر در دستور کار برای ثبت رجیستری قرار بگیرند، مطرح کرد: به سایر نهادهای دخیل در این طرح، همچون گمرک هم دستور داده شده است تا همکاری لازم را برای ثبت و رهگیری اقلام مذکور در سامانه همتا را به عمل بیاورند.

انتها امسال تمامی تجهیزات سیمکارت خور رجیستری خواهند شد

مدیرکل نظارت بر سامانه های الکترونیک ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: صرفه جویی ارزی ناشی از کنترل قاچاق تبلت و دیگر تجهیزات دارای سیمکارت، قطعا همانند رقم 6 میلیارد دلاری گوشی های تلفن همراه نیست، اما ارقام مربوط به قاچاق این اقلام نیز قابل توجه خواهد بود. از سوی دیگر با اجرا شدن این طرح در موبایل واره ها، شاهد افزایش کیفیت و شفافیت در ارائه خدمات پس از فروش این دسته از کالاها به مصرف کننده خواهیم بود.

دهقانی نیا با اشاره به اینکه بر اساس یک زمان بندی مشخص مشخص خواهد شد تا IMEI اقلام مذکور به مرور و گام به گام ثبت رجیستری شوند، اعلام کرد: این طرح باید امسال به طور کامل محقق گردد و وزارت ارتباطات نیز برای این موضوع کارگروه تشکیل داده است.

وی با بیان اینکه زیرساخت رجیستری سابقاً پیاده شده است و اضافه کردن تعدادی اقلام به آن قاعدتاً کاری سخت و هزینه بر نخواهد بود، مطرح کرد: این طرح به طور شگفت انگیزی توانسته است در کاهش قاچاق موبایل اثرگذار باشد و قطع به یقین در کنترل قاچاق اجناسی مانند تبلت نیز موثر واقع می گردد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1833

به "افزایش 900 درصدی واردات قانونی موبایل با اجرای طرح رجیستری، تبلت های قاچاق هم به زودی از خدمات اپراتوری محروم می شوند!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش 900 درصدی واردات قانونی موبایل با اجرای طرح رجیستری، تبلت های قاچاق هم به زودی از خدمات اپراتوری محروم می شوند!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید