بیانیه مشترک اتحادیه اروپا و 3 کشور اروپایی درباره برجام

به گزارش مجله آیرخ، اتحادیه اروپا و سه کشور انگلیس، فرانسه و آلمان بار دیگر طی بیانیه ای مشترک خواهان بازگشت ایران به تعهدات هسته ای پیشین خود ذیل برجام شدند.

بیانیه مشترک اتحادیه اروپا و 3 کشور اروپایی درباره برجام

برای سفر به تور اروپا با بهترین کارشناسان مشورت کرده و بهترین برنامه سفر را انتخاب کنید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، سخنگوی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و سخنگویان دولت های انگلیس، فرانسه و آلمان با صدور یک بیانیه مشترک از ایران خواستند که به تعهدات هسته ای خود ذیل برجام بازگردد.

در ابتدای این بیانیه مشترک آمده است: فرانسه، آلمان، انگلیس و نماینده عالی [سیاست خارجی اتحادیه اروپا] نگرانی عمیق خود از اعلان فعالیت های جدید ایران را که با تعهداتش ذیل برجام در تضاد است، اعلام می دارند. آژانس بین المللی انرژی اتمی تأیید نموده است که ایران در روز 8 سپتامبر [17 شهریور] سانتریفیوژهای پیشرفته ای را در نظنز نصب نموده یا در حال نصب آنها بوده است.

صادرنمایندگان این بیانیه در ادامه گفته اند: آنها از اینکه تحریم های آمریکا -که از ماه می سال 2018 [اردیبهشت ماه 97] آغاز شده- و اقدامات متقابل ایران مبنی بر عدم اجرای مفاد اصلی برجام نیز باعث تضعیف هرچه بیشتر این توافق گردد، نگرانند

در بخش دیگری از بیانیه آمده است: آنها همچنان از برجام حمایت می نمایند و از ایران می خواهند که همه فعالیت هایی که نقض تعهدات این کشور ذیل برجام محسوب می گردد را به عقب بازگرداند و از برداشتن گام های بعدی بپرهیزد. این کشورها همچنین از ایران می خواهند در مورد مسائل مربوطه از جمله مسائل پادمانی همکاری بیشتری با آژانس بین المللی انرژی اتمی داشته باشد.

در سرانجام این بیانیه تأکید شده است که ظرف های اروپایی برجام از آژانس بین المللی انرژی اتمی حمایت می نمایند و آژانس را یک نهاد مستقل و بی طرف برای نظارت و راستی آزمایی تعهدات هسته ای ایران می دانند.

طرف های اروپایی برجام در حالی طی ماههای اخیر ایران را به دلیل کاهش تعهداتش ذیل برجام سرزنش نموده و پس از هر گام ایران در کاهش تعهداتش خواهان پرهیز از برداشتن گام های بعدی شده اند که پس از خروج آمریکا از برجام و بازگشت تحریم های یکجانبه این کشور علیه ایران، طرف های اروپایی برجام از جمله فرانسه تنها به دادن وعده و وعید اکتفا نموده و گام محسوسی در راستای تأمین منافع مآغاز ایران طبق برجام برنداشته اند.

ایران که پیش از این در پاسخ به بدعهدی طرف های اروپایی برجام در عمل به تعهداتشان طی دو مرحله اقدام به کاهش تعهدات هسته ای خود نموده بود، چهارشنبه هفته گذشته با اعلام رسمی رئیس جمهور حسن روحانی روند اجرای گام سوم کاهش تعهدات هسته ای خود را کلید زد و روز شنبه نیز بهروز کمالوندی سخنگوی سازمان انرژی اتمی ایران جزئیات گام سوم کاهش تعهدات هسته ای ایران را به طور رسمی گفت.

کمالوندی در تبادل نظر با خبرنگاران گفت: چهار موضوع امروز [شنبه] انجام شد. ماشین های تحقیق و توسعه ما به انباشت ذخایر یاری خواهند کرد، این از دیروز [آدینه] انجام شد و امروز به آژانس اعلام شد. ماشین آی آر6 هست (IR6s) هست که گازدهی آن آغاز شده. زنجیر 20تایی آی آر4 هم آغاز شده. آی آر6 هم به صورت زنجیره 20تایی از دیروز آغاز شده و گازدهی شده است.

ایران تأکید نموده است کاهش مرحله به مرحله تعهدات هسته ای خود را تا زمانی که طرف های اروپایی برجام تعهداتشان در قبال ایران طبق مفاد برجام به انجام نرسانند، ادامه خواهد داد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 21 مهر 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 499

به "بیانیه مشترک اتحادیه اروپا و 3 کشور اروپایی درباره برجام" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیانیه مشترک اتحادیه اروپا و 3 کشور اروپایی درباره برجام"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید