توافق تاجیکستان و قرقیزستان در خصوص آتش بس کامل

به گزارش مجله آیرخ، نشست کمیسیون مشخص و علامت گذاری مرزهای تاجیکستان و قرقیزستان تحت ریاست روسای نهادهای امنیتی دو کشور با تصویب پروتکل آتش بس کامل به سرانجام رسید.

توافق تاجیکستان و قرقیزستان در خصوص آتش بس کامل

به گزارش خبرنگار خبرنگاران در دوشنبه، نشست کمیسیون معین و علامت گذاری مرزهای دولتی تاجیکستان و قرقیزستان تحت ریاست سید مومن یتیم اف و قمچی بیک تاشی اف روسای نهادهای امنیتی دو کشور در باتکند قرقیزستان با تصویب پروتکل مرتبط به انتها رسید.

در جریان آنالیز اوضاع در مناطق مرزی، هر دو طرف با ابراز تاسف از آنچه رخ داد به خانواده ها و بستگان قربانیان تسلیت گفتند.

بر اساس گزارش وزارت امور خارجه تاجیکستان، دو طرف توافق کردند به بازگرداندن فوری تجهیزات نظامی خود به محل استقرار دائمی اقدام نمایند.

در جریان این مذاکرات در زمینه معین و علامت گذاری مرزهای دولتی دو کشور بحث و گفتگو مفصل صورت گرفت.

به گروه های کاری توپوگرافی دستور داده شد که در اسرع وقت معین مرز دولتی در بخش های باقی مانده را آغاز نمایند.

طرفین با اشاره به تاریخ باستانی دو مردم برادر، آمادگی خود را برای حل مسائل مرزی موجود در روحیه درک و اعتماد متقابل اعلام داشتند.

رئیس کمیته دولتی امنیت ملی تاجیکستان بعد از این جلسه در ملاقات با خبرنگاران، گفت و گو با طرف قرقیزی را که با ابتکار سران دو کشور انحام گرفته بسیار موثر مطرح کرد و گفت: آنچه که در مناطق مرزی رخ داد، هرگز نباید تکرار گردد.

وی اضافه نمود: مردم دو کشور طولانی مدت در کنار هم زندگی می نمایند، روابط بسیار محبت آمیز دارند و هیچ ادعای خاصی نسبت به یکدیگر ندارند. لذا ما سیاستمداران باید تمام مسائل را در چارچوب قانونی حل و به مردم خود امکان زندگی مسالمت آمیز در کنار یکدیگر را فراهم کنیم.

یتیم اف اضافه نمود: امروز ضمن آنالیز این موضوع، توافقات اساسی در خصوص حل و فصل مسائل به منظور تامین صلح و ثبات در سرزمین های تاجیک و قرقیز حاصل شد. من مطمئنم که ما می توانیم این کار را انجام دهیم، مسائل را در اسرع وقت حل کنیم. مردم تاجیکستان و قرقیزستان مانند همواره در دوستی و درک متقابل زندگی خواهند کرد و ثبات کامل تامین خواهد شد.

تاشی اف به نوبه خود گفت: ما یک پروتکل چهار بندی برای پاسخگویی به منافع دو کشور تصویب کردیم. امروز مردم ما دوران سخت و بحرانی را پشت سر می گذارند. در این چند روز دو کشور با یک فاجعه روبرو شدند.

وی ادامه داد: برای ما برگزاری مذاکرات در این دوره بسیار سخت بود، با این حال، با دستور سران دو کشور این جلسه برپا شد و در نتیجه آن تصمیمی در خصوص آتش بس کامل و بازگرداندن تمام نیرو و ابزارها از مرز به محل استقرار دائمی گرفته شد.

رئیس کمیته دولتی امنیت ملی قرقیزستان گفت: از این پس، با کوشش دوجانبه، به امید خدا، در قلمرو دو کشور به ویژه مناطق مرزی آرامش کامل، صلح و ثبات برقرار خواهد شد. ما بسیار امیدواریم تصمیماتی که در این پروتکل درج شده اند، عملی می شوند.

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 21 خرداد 1400 بروزرسانی: 21 خرداد 1400 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1824

به "توافق تاجیکستان و قرقیزستان در خصوص آتش بس کامل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق تاجیکستان و قرقیزستان در خصوص آتش بس کامل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید