توافق سنجار نتیجه فشار آمریکاییها است

به گزارش مجله آیرخ، به گزارش خبرنگاران به نقل از المعلومه، محمد البلداوی نماینده ائتلاف فتح در مجلس عراق امروز یکشنبه به توافق مصطفی الکاظمی نخست وزیر این کشور با اقلیم کردستان عراق درباره منطقه سنجار واکنش نشان داد و آن را در نتیجه فشار آمریکاییها و کردها دانست و بر ضرورت مشارکت همه طیف ها در سنجار اعم از ایزدی ها، شبک، عرب و دیگر طیف ها برای یک راه حل مورد رضایت همگان تاکید نمود.

توافق سنجار نتیجه فشار آمریکاییها است

وی اضافه کرد: با آنالیز مفاد توافق سنجار، این چنین به نظر می رسد که در نتیجه فشارهای آمریکایی و کردی در راستای تحقق منافع نمودها بر اساس ماده 140 قانون اساسی و حمایت از حضور آمریکایی ها در عراق به وسیله اخراج الحشد الشعبی، این توافق حاصل شده است. به ویژه که الحشد الشعبی سهم زیادی در آزادسازی سنجار داشته و ایزدی ها و امیر آنها می گوید که الحشد مانند یک سپر از آنها مقابل تروریست های داعش حفاظت نموده است.

البلداوی ضمن انتقاد از تحرکات جنین پلاسخارت نماینده ویژه دبیر کل سازمان ملل در امور عراق در این زمینه، گفت: کوشش های پلاسخارت در راستای مأموریت آمریکایی است نه سازمان ملل. بهتر بود نماینده دبیرکل سازمان ملل، ابتدا همه طرف ها را گرد همه جمع می کرد و مطالبات حقیقی آنها را می شنید.

لازم به ذکر است که توافق به دست آمده، شامل بازگشت ثبات به شهر سنجار و عادی سازی اوضاع اداری، امنیتی و خدماتی خواهد بود و در زمینه اداری با دولت اقلیم کردستان و استاندار نینوا توافق شده و خواسته های این شهر در نظر گرفته شده است.

در بند نخست این توافق، اربیل و بغداد بر روی شرایط اداره مشترک با همکاری دولت فدرال و اقلیم کردستان و لغو کلیه تدابیر و تغییرات انجام شده پس از سال 2017، توافق کردند.

بند دوم این این توافق شامل تدابیر و تدارکات امنیتی است و وظیفه تأمین امنیت به پلیس فدرال با همکاری منطقه کردستان واگذار می گردد.

بند سوم به خدمات اختصاص یافت و بازسازی این شهر که به میزان 80 درصد به دلیل اشغالگری داعش تخریب شده، با همکاری هر دو طرف صورت خواهد گرفت.

توافق بر سر اوضاع امنیتی و تشکیل اتاق های هماهنگی مشترک میان ارتش و پیشمرگه، انتصاب مجدد مدیران ادارات و بخش هایی که اغلب وابسته به حزب دموکرات کردستان خواهند بود و برکناری مدیرانی که پس از طرح اعمال قانون در دوره نخست وزیری حیدر العبادی در 16 اکتبر 2017، انتخاب شده بودند از دیگر مفاد این توافق است. طرح اعمال قانون حیدر العبادی یک طرح تنبیهی علیه حزب مسعود بارزانی بود که با وجود همه هشدارها، در 25 سپتامبر این سال اقدام به برگزاری خودسرانه همه پرسی جدایی اقلیم از عراق نموده بود.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 22 آبان 1399 بروزرسانی: 22 آبان 1399 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1429

به "توافق سنجار نتیجه فشار آمریکاییها است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق سنجار نتیجه فشار آمریکاییها است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید