جزییات بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار در سال 99

به گزارش مجله آیرخ، زنان خانه دار همچون سال های گذشته می توانند از خدمات بیمه تامین اجتماعی در سال 1399 استفاده نمایند. بیمه زنان خانه دار با عنوان بیمه صاحبان حرف و مشاغل آزاد و یکی از انواع بیمه اختیاری سازمان تامین اجتماعی محسوب می گردد که از آذرماه سال 1387 با اخذ مصوبه هیات مدیره، تصویب شد.

جزییات بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار در سال 99

جهت دریافت خدمات پتینه نقاشی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات رنگ آمیزی با تکنیک های مدرن پتینه کاری را به ما بسپارید.

شرط سنی برای بیمه زنان خانه دار سازمان تامین اجتماعی

طبق قانون سازمان تامین اجتماعی، زنان خانه دار در حد فاصل سنی 18 تا 50 سال می توانند به شعب سازمان تامین اجتماعی مراجعه و تقاضای بیمه نمایند. در ضمن چنانچه متقاضیان در تاریخ ارائه تقاضا بالاتر از سقف سنی مورد اشاره سن داشته باشند، در صورتی که معادل مازاد سنی دارای سابقه پرداخت حق بیمه باشند تقاضای بیمه آنان در صورت احراز سایر شرایط مقرر قابل پذیرش خواهد بود.

انواع بیمه زنان خانه دار سازمان تامین اجتماعی

سازمان تامین اجتماعی سه سطح از تعهدات بیمه ای را برای زنان خانه دار درنظر گرفته است؛ نوع اول با نرخ پرداخت حق بیمه 14 درصد است و تنها شامل بازنشستگی و فوت بعد از بازنشستگی می گردد. نوع دوم نرخ پرداخت حق بیمه 16 درصد است و شامل بازنشستگی و فوت قبل و بعد از بازنشستگی خواهد بود. نوع سوم با نرخ پرداخت حق بیمه 20 درصدی، شامل تعهدات بازنشستگی، فوت و از کارافتادگی می گردد. نکته با اهمیت این است که دو درصد از این نرخ ها را دولت متعهد شده است. به این ترتیب در امسال با توجه به حداقل دستمزد مصوب شورایعالی کار برای مدل اول یعنی نرخ پرداخت حق بیمه سهم بیمه شده 12 درصد، مبلغ ماهانه 230 هزار تومان، برای مدل دوم یعنی نرخ پرداخت حق بیمه 14 درصد، مبلغ ماهانه 267 هزار تومان و برای مدل سوم یعنی نرخ پرداخت حق بیمه 18 درصد، مبلغ ماهانه 343 هزار تومان پرداخت می نمایند. این مبالغ برای هر سال متغیر بوده و بر اساس حداقل دستمزد مصوب شورای عالی کار در هر سال تعیین می گردد.

مزیت بیمه زنان خانه دار سازمان تامین اجتماعی

در طرح زنان خانه دار ابتدا انتخاب نرخ ها با متقاضی است. بعد از انتخاب نرخ توسط متقاضی با توجه به شرایط او از لحاظ سابقه و شرایط سلامتش نرخ پرداخت حق بیمه معین می گردد، اما مزیت دوم بیمه زنان خانه دار به اجباری نبودن بحث بیمه درمانی مربوط می گردد؛ ممکن است یک زن خانه دار از خدمات بیمه درمانی همسرش استفاده کند، در این صورت ضرورتی ندارد این فرد، حق بیمه درمان هم بپردازد. به عبارتی می تواند قرارداد بدون بیمه درمانی با تامین اجتماعی منعقد نموده و همچنان از خدمات درمانی بیمه همسر استفاده کند و تعهدات بلندمدت شامل بازنشستگی، فوت و از کارافتادگی را از سازمان تامین اجتماعی دریافت کند. به عنوان مثال دختر مجردی که در خانه پدر زندگی می نماید، می تواند از خدمات درمانی بیمه پدر، مادامی که ازدواج ننموده یا اشتغال به کار ندارد، بهره مند گردد و تعهدات بلندمدت را در قرارداد بدون درمان از سازمان تامین اجتماعی دریافت کند.

منبع: فرارو
انتشار: 22 آذر 1399 بروزرسانی: 22 آذر 1399 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1492

به "جزییات بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار در سال 99" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزییات بیمه تامین اجتماعی زنان خانه دار در سال 99"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید