خبرنگاران کرونا و مراکز علمی مشهد

به گزارش مجله آیرخ، مشهد- خبرنگاران- در شرایطی که ویروس کرونا برخی کشورها از جمله ایران را درگیر کرده است، نهادهای مختلف به فراخور فعالیت و مسوولیت های خود برای پیشگیری و مقابله با آن دست به کار شده اند که از جمله آنها مراکز علمی و دانشگاهی مشهد است.

خبرنگاران کرونا و مراکز علمی مشهد

ویروس کرونا یا کووید 19 که برای اولین بار در ووهان چین شناسایی شد به خانواده ویروس هایی همچون سارس (سندروم تنفسی حاد) و سایر سرماخوردگی های معمولی مرتبط است. این ویروس تا به امروز در 20 کشور و 23 استان ایران گزارش شده و تلفات آن در ایران تا به امروز 26 نفر بوده است.

انتقال سریع ویروس کرونا موجب ترس مردم از این بیماری شده در حالی که این بیماری نیز با رعایت اصول بهداشتی و تقویت سیستم ایمنی بدن قابل پیشگیری است. آنچه در این گیر و دار اهمیت دارد به دست آوردن اخبار موثق است.

دستگاه های مختلف از جمله مراکز علمی همچون دانشگاه های علوم پزشکی و فردوسی مشهد نیز در پیشگیری و مقابله با این ویروس با جدیت وارد کار شده و در حال اقدام هستند.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد و کرونا

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در این زمینه گفت: مردم می بایست برای دریافت اخبار مربوط به بیماری کرونا فقط به منابع موثق، تخصصی و مسوول همچون وزارت بهداشت، دانشگاه های علوم پزشکی و رسانه های رسمی رجوع کنند و به هیچوجه شبه خبرهای ناموثق، فیلم های غیرواقعی و جوسازی های نادرست رایج در فضای مجازی را مورد اعتنا و توجه قرار ندهند.

دکتر محمدحسین بحرینی بر صداقت و دقت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در ارائه آمار مبتلایان به ویروس کرونا تاکید کرد و افزود: این وزارتخانه در این خصوص از هرگونه رویکرد سیاسی پرهیز داشته و انعکاس اخبار مرتبط با کرونا در چارچوب ضوابط و در قالب هماهنگی های کشوری صورت می گیرد.

بر اساس تصمیم اتخاذ شده تمامی کلاس های درس دانشگاه فردوسی مشهد تا سرانجام سال جاری به صورت مجازی برگزار می شود تا دانشجویان دچار عقب ماندگی در تحصیل نشونداقدامات بهداشتی در درمان کرونا

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد ادامه داد: اقدامات پیشگیرانه و تهیه تجهیزات پزشکی در مناطق زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای مقابله با شیوع بیماری کرونا بطور کامل اجرا شده و با فرایندی مطلوب و به روز در جریان است.

وی گفت: همچنین بیمارستان های بزرگ و مجهز امام رضا (ع)، قائم (عج) و 2 بیمارستان بچه ها اکبر و شیخ در مشهد برای درمان بیماران مبتلا به ویروس کرونا به طور اختصاصی در نظر گرفته شده اند.

وی افزود: هم اکنون 10 مرکز و بیمارستان در مناطق زیرپوشش دانشگاه علوم پزشکی مشهد برای درمان بیماری کرونا اختصاص یافته و سامانه پاسخگویی به پرسش ها و شبهات در زمینه کرونا نیز راه اندازی شده است.

دکتر بحرینی ادامه داد: به جای هیجانی شدن در مقابله با کرونا باید برخورد علمی و منطقی مطابق با دستورالعمل های بهداشتی را در تمام سطوح دنبال کرد.

وی گفت: به اذعان مسوولان وزارت بهداشت، دانشگاه علوم پزشکی مشهد در زمینه پیشگیری از کرونا برنامه ریزی مدون و منطقی داشته است.

وی افزود: ابتلا به ویروس کرونا در حال حاضر درمان مشخصی ندارد و درمان آن استراحت، مصرف مسکن و مایعات و حفظ بهداشت فردی است.

آمادگی پزشکان برای کمک به بیماران مبتلا به کرونا

رییس نظام پزشکی مشهد نیز گفت: تا به امروز افزون بر 70 پزشک متخصص و عمومی عضو این نهاد برای درمان و پیشگیری از بیماری کرونا اعلام آمادگی کرده اند.

دکتر علی بیرجندی نژاد افزود: پزشکانی که داوطلب درمان بیماران مشکوک به کرونا شده اند طبق نیاز دانشگاه علوم پزشکی مشهد در مراکز درمانی، درمانگاه های سطح شهر، بیمارستان ها و مراکز راهنمایی و پاسخگویی به بیماران خدمت خواهند کرد.

وی ادامه داد: دستورالعمل های درمانی و مراقبت های بهداشتی برای پیشگیری از انتقال و انتشار ویروس کرونا به مطب های پزشکان، درمانگاه ها و سایر مراکز درمانی و پزشکان ابلاغ شده است.

وی از مردم خواست برای اقدامات درمانی غیرضروری مانند امور زیبایی یا حتی دندانپزشکی که ضروری نباشد تا اطلاع ثانوی به مطب ها و مراکز درمانی مراجعه نکنند.

زندگی جاری است و فقط به علت شیوع ویروس کرونا ، وقفه کوتاهی در فرایند اصلی آن رخ داده که با رعایت مسائل بهداشتی به زودی این مشکل نیز برطرف خواهد شد دانشگاه فردوسی مشهد و کرونا

مدیر دفتر ریاست و روابط عمومی دانشگاه فردوسی مشهد نیز به خبرنگار خبرنگاران گفت: برای فعالیت های آموزشی جلسه ای در کارگروه ویژه پیشگیری از شیوع ویروس کرونا در استانداری خراسان رضوی تشکیل شد و بر اساس تصمیم گرفته شده، تمامی فعالیت های آموزشی این دانشگاه تا سرانجام هفته تعطیل است.

دکتر عادل سپهر افزود: همچنین به خاطر حفظ سلامت دانشجویان، کارمندان و استادان مقرر شد تمامی فعالیت های دیگر مانند کارگاه ها، سمینارها و همایش های برنامه ریزی شده در این دانشگاه به زمان دیگری موکول شود.

وی ادامه داد: همچنین بر اساس تصمیم اتخاذ شده تمامی کلاس های درس دانشگاه فردوسی مشهد تا سرانجام سال جاری به صورت مجازی برگزار می شود تا دانشجویان دچار عقب ماندگی در تحصیل نشوند.

سپهر افزود: بر همین اساس با توجه به برنامه ریزی اجرا شده فرایند ضد عفونی کردن دانشکده ها و سایر اماکن دانشجویی در حال انجام است تا با آغاز سال جدید هیچ مسئله ای از نظر ویروس کرونا در این دانشگاه وجود نداشته باشد.

بازگشت دانشجویان خارجی به کشورشان

مدیر همکاری های علمی بین المللی و امور دانشجویان غیرایرانی دانشگاه فردوسی مشهد نیز گفت: دانشجویان خارجی غیر مقیم در دانشگاه فردوسی مشهد می توانند به کشور خود بازگشته و فعالیت تحصیلی خود را به صورت مجازی تا سرانجام سال جاری ادامه دهند.

دکتر احسان قبول افزود: با هماهنگی اجرا شده با اداره پلیس گذرنامه این دانشجویان می توانند از مرزهای زمینی و هوایی کشور خارج شوند.

وی ادامه داد: همچنین این دانشجویان در زمان بازگشت پس از سرانجام تعطیلات نوروز، مانند سایر مسافران در صورت قرنطینه در مبادی وردی کشور مورد پایش قرار خواهند گرفت و مرکز سلامت دانشگاه فردوسی مشهد بر سلامت این دانشجویان نظارت خواهد داشت.

تبدیل کرونا به فرصت با هم بودن

با گسترش ویروس کرونا و محدودیت های ارتباطی تعریف شده به خاطر عدم سرایت این بیماری، فرصتی ایجاد شده است تا در نزدیک زمان نوروز، نسبت به اهمیت و جایگاه ارتباط انسانی نگاهی دوباره بیاندازیم و قدر لحظات با هم بودن را بیشتر درک کنیم.

دانشیارگروه آموزش روانشناسی مشاوره و روان شناسی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: باید به این نکته توجه کرد که زندگی جاری است و فقط وقفه کوتاهی در فرایند اصلی آن رخ داده که با رعایت مسائل بهداشتی به زودی این مشکل نیز برطرف خواهد شد.

برسی علمی بر روی ویروس کرونا نیاز به ایجاد شرایط خاص و ایزوله دارد که امکان آن برای دانشگاه در حال حاضر وجود نداردسید محسن اصغری نکاح افزود: مردم و والدین، نقش بسزایی در فراهم کردن ایجاد آرامش در شرایط فعلی برای بچه ها دارند تا عملکرد سیستم ایمنی بدن افراد بهبود یابد، لذا باید خانواده را از تاثیر موج های منفی موجود در رسانه های مخرب مصون ساخت.

عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد ادامه داد: اکنون که توصیه به ماندن در منزل به عنوان یکی از راه های پیشگیری از این بیماری تعریف شده است، باید از آن به عنوان یک فرصت مناسب استفاده کرد تا کمبود حضور در خانواده جبران شود و از این فرصت برای ارتباط با بچه ها، بازی با آنها و فراهم کردن محیط با نشاط همراه با آرامش استفاده شود.

این روانشانس گفت: توصیه به مطالعه و خواندن کتاب قصه برای بچه ها، همچنین پرداختن به انجام کارهای عقب افتاده و استفاده از فرصت معنوی ماه رجب برای مناجات و دعا در کنار ورزش و تحرک در محیط خانه می تواند همراه با مثبت اندیشی در افزایش روحیه و کاهش اضطراب کمک کند.

اصغری نکاح افزود: در این روزها که اخبار منفی به سرعت در میان مردم گردش می کند باید پیام های مثبت نیز به دیگران منتقل شود در غیر اینصورت توصیه می شود برای مدتی از رسانه ها شامل شبکه های اجتماعی و تلفن همراه دوری کرد و به دیگر فعالیت های روزانه پرداخت.

شرایط تحقیق بر روی ویروس کرونا مهیا نیست

عضو هیات علمی دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد نیز گفت: برسی علمی بر روی ویروس کرونا نیاز به ایجاد شرایط خاص و ایزوله دارد که امکان آن برای دانشگاه در حال حاضر وجود ندارد.

دکتر مریم مقدم متین افزود: با توجه به هزینه های بسیار فعالیت علمی بر روی ویروس ها، این خط علمی کمتر مورد استفاده قرار گرفته است.

وی ادامه داد: به همین دلیل تعداد علاقه مندان فعالیت علمی بر روی این ویروس نیز بسیار کم است.

استاد گروه زیست شناسی دانشگاه فردوسی مشهد گفت: محققان مجبور هستند از منابع و نظرات افراد آکادمیک که در خارج از کشور نتایج تحقیقات و مقالات خود را در این زمینه منتشر می کنند، بهره ببرند.

منبع: ایرنا
انتشار: 25 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 993

به "خبرنگاران کرونا و مراکز علمی مشهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کرونا و مراکز علمی مشهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید