خطیب زاده: دولت افغانستان به حق آبه ایران از هیرمند متعهد است

به گزارش مجله آیرخ، سخنگوی وزارت امورخارجه تاکید نمود: رودخانه هیرمند دارای رژیم حقوقی تعریف شده ای است و بر اساس قرارداد بین ایران و افغانستان، حق آبه ایران کاملا معین بوده و دولت افغانستان هم به این حق آبه متعهد است.

خطیب زاده: دولت افغانستان به حق آبه ایران از هیرمند متعهد است

به گزارش خبرنگاران، سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت امورخارجه در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد اظهارات مطرح شده در ارتباط با افتتاح سد کمال خان در افغانستان گفت: رودخانه هیرمند دارای رژیم حقوقی تعریف شده ای است و بر اساس قراردادی که در سال 1351 بین دو کشور به امضاء رسیده و در مجالس قانون گذاری هر دو کشور به تصویب رسیده حق آبه ایران کاملا تعیین بوده و دولت افغانستان هم به این حق آبه متعهد است.

سخنگوی وزارت امور خارجه افزود: البته حق آبه طبیعت و صیانت از حیات هامون ها موضوع جداگانه ای است که از مدت ها قبل با دولت افغانستان در حال مذاکره است و خوشبختانه اهمیت حیات هامون ها و ضرورت تامین حق آبه آنها مورد توجه دولت افغانستان نیز می باشد. خشک شدن هامون ها آسیب های جدی از جمله طوفان های شن برای مردم در هر دو سوی مرز در پی خواهد داشت.

خطیب زاده با تاکید بر اینکه مساله توسعه سیستان موضوعی است که مورد توجه دولت جمهوری اسلامی ایران بوده و طبیعتا برای برنامه های توسعه، آب مورد احتیاج می بایست به طرق مقتضی تامین شود، افزود: در این خصوص دولت برنامه های مختلفی را از سال ها قبل در دست مطالعه و اجرا دارد که از جمله آنها انتقال آب شیرین شده دریای عمان، بهره گیری از منابع آب ژرف، انتقال آب از سایر منابع داخلی و از همه مهمتر اجرای طرح های بهینه سازی مصرف آب می باشد.

سخنگوی وزارت امورخارجه در انتها تاکید نمود: دولت جمهوری اسلامی ایران از اظهارات رئیس جمهور محترم افغانستان برای تبدیل آب به موضوع همکاری بین دو کشور استقبال نموده و آمادگی خود را بدین منظور اعلام می کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 22 فروردین 1400 بروزرسانی: 22 فروردین 1400 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1728

به "خطیب زاده: دولت افغانستان به حق آبه ایران از هیرمند متعهد است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خطیب زاده: دولت افغانستان به حق آبه ایران از هیرمند متعهد است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید