مقتدی صدر به دنبال یک سوم کرسی های مجلس عراق

به گزارش مجله آیرخ، یک رسانه عرب زبان از اختلاف نظر احزاب شیعه عراق به ویژه جریان حکمت ملی و صدر درباره انتخابات پارلمانی زودهنگام این کشور پرده برداشت.

مقتدی صدر به دنبال یک سوم کرسی های مجلس عراق

به گزارش خبرنگاران، روزنامه الشرق الأوسط در یادداشتی درباره موضع احزاب شیعه عراق درباره انتخابات مجلسی زودهنگام این کشور نوشت: جنبه مهم در فرایند انتخابات آینده عراق موضع جریان آزاد ملی به رهبری عمار حکیم و جریان صدر به رهبری مقتدی صدر است.

در این گزارش آمده است؛ طبق مقاله ای که عمار حکیم اخیراً تحت عنوان ائتلاف گذرای احزاب، چشم انداز حل بحران عراق در روزنامه الشرق الأوسط منتشر کرد، وی معتقد است که راه چاره بحران عراق در ائتلاف میان شیعه، سنی و کردهاست.

طبق این گزارش، این درحالی است که جریان صدر علی رغم محفوظ نگه داشتن پست نخست وزیری برای خود، درصدد است تا حدود 100 کرسی مجلس را در انتخابات آینده عراق به دست بیاورد.

این رسانه در ادامه نوشت: عمار حکیم پیش بینی هایی را برای انتخابات عراق کرده است و معتقد است که در آن برخی احزاب سیاسی افول کرده و برخی دیگر از این احزاب در صحنه ظهور خواهند کرد.

رهبر جریان حکمت ملی عراق در مقاله خود همچنین گفته است: انتخابات به هر شکلی که باشد باید پاسخ مناسبی به این سؤال بدهد که اگر انتخابات زودهنگام برگزار شود و در مقابل تغییری ایجاد نشد و منجر به حل مشکل و بازگرداندن اعتماد دوباره ملت به نظام سیاسی نشد، چه باید کرد؟

الشرق الأوسط در ادامه نوشت: اما اینگونه به نظر می رسد که جریان صدر بیمی از ریسک کردن ندارد و رهبران آن علاوه بر انحصار پست نخست وزیری به احزاب شیعه، درباره امکان دستیابی به یک سوم کرسی های مجلس آینده صحبت می کنند. علی رغم این موضوع حامیان جریان صدر به طور کاملاً علنی در مقابل رقبای شیعه خود تأکید می کنند که در انتخابات مجلسی آینده عراق پست نخست وزیری در انحصار این جریان خواهد بود.

مصطفی الکاظمی، نخست وزیر عراق پیشتر در یک سخنرانی تلویزیونی گفت که انتخابات زودهنگام مجلسی در ششم ژوئن 2021 (نیمه خرداد 1400) برگزار می شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 دی 1399 بروزرسانی: 9 دی 1399 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1529

به "مقتدی صدر به دنبال یک سوم کرسی های مجلس عراق" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقتدی صدر به دنبال یک سوم کرسی های مجلس عراق"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید