جان مردم در خطر است، ضرورت احداث دیوار محافظ برای روستای پیت سرای سوادکوه

به گزارش مجله آیرخ، رانش کوه که روز آدینه اول فروردین و در نخستین ساعات سال 1399 در روستای پیت سرا سوادکوه اتفاق افتاده بود، 6 خانه را به طور کلی تخریب کرد .

جان مردم در خطر است، ضرورت احداث دیوار محافظ برای روستای پیت سرای سوادکوه

به گزارش خبرنگاران مازندران ، رانش کوه که روز آدینه اول فروردین و در نخستین ساعات سال 1399 در روستای پیت سرا سوادکوه اتفاق افتاده بود، 6 خانه را به طور کلی تخریب کرد، به چهار خانه و 2 دامسرا، سه دستگاه خودرو و همچنین زیرساخت های آب، برق و گاز خسارت وارد کرد. ناآرامی زمین ادامه داشت و در روزهای یک شنبه و دوشنبه نیز اهالی پیت سرا شاهد رانش مجدد کوه و ریزش سنگ بوده اند .

با این که اسکان اضطراری برای دام هایی که در منطقه پرخطر بوده اند فراهم شد و نیروهایی از جهاد کشاورزی شهرستان سوادکوه هم برای جابه جا کردن علوفه دام ها به کارگیری شدند اما تا امروز که در یک سالگی این اتفاق هستیم، اقدام خاصی برای منازل و دام سراهای تخریب شده صورت نگرفت و به ویژه طرح انتقال روستا که معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری مازندران وعده داده بود، به طور کامل فراموش شد.

مهدی رازجویان که پنج روز پس از این حادثه از روستا بازدید نموده بود درخصوص جابه جایی روستا گفت: طرح انتقال روستای پیت سرا که در نخستین روز سال نو به دلیل ریزش سنگ از کوه ضلع جنوبی خسارت دید، در دستور کار نهاده شد.

وی اضافه نمود: سه نقطه برای جابه جایی روستا از سوی شورای محل و معتمدین شناسایی و به فرمانداری این شهرستان سوادکوه پیشنهاد شده است.

متاسفانه انتقال روستا ادعا و شعاری بیش نبود و در حال حاضر که به یک سالگی رانش رسیدیم، هنوز روستا در محوطه خطر واقع شده است و هر لحظه ممکن است ماجرای آدینه اول فروردین 99، تکرار گردد.

افزون بر قول انتقال در همان روزهای نخستین پس از حادثه، مسئولان قول پرداختِ تسهیلات به واحدهای مسکونی خسارت دیده دادند و از ساکنان این واحدها خواستند مدارک را به آنان تحویل دهند تا با طی کردن فرایند اداری بتوانند تسهیلات خود را برای خرید واحد مسکونی دریافت نمایند همچنین قرار شد برای واحدهایی که در منطقه پرخطر واقع شده اند هم تسهیلات تعمیر با درصد کم تعلّق گیرد .

مدیر عامل وقت شرکت توزیع برق استان مازندران نیز میزان خسارت رانش کوه به تاسیسات برق روستای پیت سرا را 50 میلیون تومان اظهار داشت که زیرساخت های آسیب دیده اصلاح و بازسازی شد.

جهاد کشاورزی شهرستان سوادکوه هم با اعلام اینکه رانش و ریزش سنگ در پیت سرا به 2 واحد دامداری سنتی آسیب زد، وعده داد برای پرداخت تسهیلات کم بهره به خسارت دیدگان لیست اسامی افراد را دریافت نموده ایم تا بتوانند هر چه سریعتر برای جبران خسارت خود وام دریافت نمایند .برابر این اعلام پیت سرا سوادکوه دارای 13 دامدار است که 294 دام سبک و 154 دام سنگین دارند .

مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب مازندران هم گفته بود که به منظور برطرف مشکل آب اهالی روستای پیت سرا تعویض 400 متر از لوله ها برای بازگرداندن شرایط به حالت عادی انجام شد

.

متاسفانه امروز و پس از یک سال از این حادثه بسیاری از وعده ها بر زمین مانده است.

یکی از کشاورزان و دامدارات ساکن روستای پیت سرا در این زمینه به خبرنگاران مازندران گفت: روز رانش ما ساعت 4 صبح دام ها را به صحرا بردیم اما با توجه به اینکه چندروزی شاهد ریزش سنگ بودیم، نگرانی داشتیم تا روز آدینه اول فروردین که رانش موجب ریزش یک سنگ 200 تنی به سمت روستا شد که تعدادی خانه را تخریب کرد و دام هایی هم تلف شدند.

این ساکن روستای پیت سرا همچنین گفت: شانسی که آوردیم این بود که به خاطر کرونا به اهالی از قبل اظهار داشتیم که به محل نیایند چون هرساله در موسم نوروز و تابستان، روستا شلوغ می شد و اگر سال قبل مانند سنوات پیشتر بود، شاهد تلفات جانی زیادی بودیم و از این بابت خدا را شکر می گوییم که تلفات انسانی نداشتیم هرچند آسیب اقتصادی زیادی دیدیم.

وی که جانباز جنگ تحمیلی است ، ادامه داد: از روز اول، مدیران آمدند و رفتند و وعده پشت وعده اما بیشترین آسیب را فرماندار سابق سوادکوه به ما زد چون چندبار نمایندگان اهالی به ایشان گفتند که جابه جایی احتیاج به سرمایه زیادی دارد و شاید مقدور نباشد اما شما اگر یک دیوار حفاظتی بر بالای روستا احداث کنید، قطعاً منطقه امن می گردد و آن روز مردم می توانند با آرامش خاطر از این منطقه خارج شوند، فرماندار سابق سواد کوه مصوب کرد اما در عمل پشت اهالی را خالی کرد و هیچ اقدامی به عمل نیاورد.

این ساکن منطقه همچنین گفت: فرماندار سابق در خصوص احداث دیوار قول داد اما وعده اش عملی نشد و درخصوص پرداخت 5 میلیون بلاعوض و تسهیلات ده میلیونی هم طوری عمل کردند که تنها تعداد محدودی پیروز به دریافت این تسهیلات شدند درحالی که 34 نفر از اهالی منطقه تشکیل پرونده داده بودند و کارشناس ها ده بار بازدید کردند اما در نهایت وعده ها در این بخش نیز ناتمام ماند.

این آسیب دیده از حادثه گفت: مسئولان ما را به پیچ و خم اداری انداختند و تا امروز هیچ کاری نکردند و اگر به پیت سرا بیایید می بینید هنوز لوله های آب ما بر روی زمین رها است و در همین سرمای یخبندان بارها دچار مشکل شدیم.

وی همچنین گفت: در این مدت وقت کشی کردند و در نهایت کاری انجام نشده و من از شما می خواهم تا به روستای ما بیایید و ببینید که حرف من تا چه اندازه دقیق است در حالی که اهالی پیت سرا که در مجاورت پادگان دوآب واقع شده است، ابتدای انقلاب از این پادگان و تجهیزات نظامی آن مراقبت کردند و در جنگ تحمیلی هم مشارکت فعال داشتند، شهید و جانباز دادند و توقع نداشتیم مدیران دولتی با این مردم این گونه رفتار نمایند و باید بگویم متاسفانه ناشایسته سالاری است.

این کشاورز گفت: با چنین شرایط خطرناکی ما همچنان در محل هستیم و فردا اگر سنگی بیاید معلوم نیست مانند سال قبل به خیر بگذرد.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 20 فروردین 1400 بروزرسانی: 20 فروردین 1400 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1722

به "جان مردم در خطر است، ضرورت احداث دیوار محافظ برای روستای پیت سرای سوادکوه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جان مردم در خطر است، ضرورت احداث دیوار محافظ برای روستای پیت سرای سوادکوه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید