شب ادراری بچه ها؛ دلایل و درمان ها

به گزارش مجله آیرخ، پس از دریافت کودک از پوشک، شب ادراری به چالشی برای والدین تبدیل می گردد. شب ادراری در بچه ها بین سنین 3 تا 6 سالگی دیده می گردد. علت آن می تواند بیماری، اختلالات غذایی یا نوسانات عاطفی باشد. برای درمان شب ادراری بچه ها باید روشی متناسب با سن و روحیات کودک در پیش گرفت تا به نتیجه مطلوب رسید.

شب ادراری بچه ها؛ دلایل و درمان ها

از پروفایل ما وبلاگ بخار دیدن نمایید.

خبرنگاران | سرویس مادر و کودک - از شب ادراری کودکتان نگران شده اید؟ تعداد زیادی از بچه ها، در فرایند رشد خود، این مشکل را تجربه می نمایند. عامل آن در بیشتر موارد نه اختلال روانی! که عدم رشد مثانه است. حتی پژوهش های اخیر، شب ادراری را در دسته اختلالات خواب قرار داده اند.

فهرست موضوعی: اگر مطالعه قسمت خاصی مد نظر شماست، با کلیک بر هر یک از عبارات زیر، به قسمت مورد نظر خوددر این صفحهجابجا خواهید شد.
  • کنترل ادرار در بچه ها چگونه است؟
  • شب ادراری از چه سنی نگران نماینده است؟
  • علت شب ادراری بچه ها
  • راه های درمان

روش کنترل ادرار در بچه ها در سنین مختلف چگونه است؟

برای اطلاع یافتن از عامل شب ادراری، بهتر است در خصوص چگونگی رشد مثانه بچه ها مطلعی یابیم. در نوزادان واکنشی بنام عکس العمل تخلیه مثانه وجود دارد. زمانی که مثانه پر می گردد، ماهیچه ها منقبض شده و به مثانه فشار می آورند و ادرار خارج می گردد. در حدود سن یک و نیم تا دو سالگی، کودک از احساس پر شدن مثانه مطلع می گردد و خروج ادرار را حس می نماید، اما کنترلی بر آن ندارد. بین سنین 2 تا دو و نیم سالگی، کودک می فهمد که می تواند تخلیه مثانه اش را کنترل کند و جلو ریزش ادرار را بگیرد. بدین ترتیب کودک، بتدریج کنترل ادرار در روز را به دست می آورد. کنترل ادرار در شب معمولا بعد از این زمان اتفاق می افتد.

شب ادراری بچه ها از چه سنی نگران نماینده است؟

بچه ها در حدود سه سالگی، کنترل ادرار در شب را به دست می آورند و دیگر شب ها رختخواب خود را خیس نمی نمایند. در سن شش سالگی، 92% دختران و 85 تا 90% پسران، شب ها خود را خیس نمی نمایند. پزشکان معتقدند که شب ادراری در بچه ها بالای 6 سال، بایستی مورد توجه و درمان قرار گیرد.

وراثت تاثیر زیادی در شب ادراری دارد. اگر پدر و مادر، هر دو در کودکی شب ادراری داشته اند، کودک به احتمال 70% شب ادراری خواهد داشت. اگر یکی از والدین این مشکل را داشته، این احتمال به 40% کاهش می یابد.

علت شب ادراری بچه ها چیست؟

بیماری

ممکن است بیماری، دلیل شب ادراری کودک باشد. ادرار کودک را آزمایش کنید. وجود نشانه های هشدار دهنده را جدی بگیرید. عفونت های ادراری مکرر، قطره قطره ادرار کردن، ادرار با فشار و ممتد، ادرار کردن با درد و خیس کردن در روز، می تواند نشان دهنده بیماری باشد که منجر به شب ادراری شده است.

حساسیت غذایی

حساسیت به شیر و مواد لبنی موجب تشدید شب ادراری در بعضی از بچه ها می گردد. همین طور غذا های خیلی شیرین، رنگ های مصنوعی موجود در غذا، کافئین موجود در چای، قهوه و نوشابه ها نیز موجب شب ادراری بچه ها می گردد.

نوسانات عاطفی

هنگامی که فشار های عاطفی بر کودک وارد می گردد، شب ادراری یکی از واکنش های کودک است. مسائل خانوادگی، نقل مکان به منزل جدید، طلاق والدین یا مرگ یکی از نزدیکان، می تواند موجب شب ادراری کودک گردد.

راه های درمان شب ادراری بچه ها چیست؟

1. تنظیم عادات خواب کودک

کاهش فشار ها و تنش های روز: اولین مرحله درمان شب ادراری، تنظیم دوره خواب کودک است. در طول روز از فشار های عاطفی، اضطراب ها و هیجانات کودک کم کنید. معمولا زمانی که اتفاقات عظیم در زندگی کودک می افتد، مانند آغاز مدرسه، تولد نوزاد جدید، نقل مکان، طلاق یا مرگ عزیزان، بدخوابی و شب ادراری در کودک دیده می گردد. اگر این تنش ها کاهش یابد، خواب شب کودک منسجم تر می گردد.

کاهش فشار های عصبی در طول شب: معمولا بچه ها از اینکه شب تنها در اتاق بخوابند ناراحت می شوند. تجربیات نشان داده بچه های که شب در کنار بستر پدر و مادر می خوابند، کنترل بیشتری روی مثانه خود در شب دارند.

برنامه روزانه منظم: بایستی در طول روز زمان های مشخصی به وعده های غذایی، خواب نیمروز، زمان بیداری و زمان خواب اختصاص یابد. پژوهش ها نشان می دهد که نظم و زود خوابیدن به کنترل ماهیچه های مثانه کودک یاری می نماید.

بیشتر بخوانید: خواب بچه ها چالش ها و راهکارها

2. تحریک کودک

اجازه دهید کودک (در صورت تمایل) چند شب را در منزل دوستان و نزدیکان بگذراند. یا چند شب بر روی تشک مورد علاقه اش بخوابد، بدین ترتیب کمی از نگرانی های او کاسته می گردد.

شرکت در فعالیت های دسته جمعی و پیروزی در بازی های جمعی، در افزایش اعتماد به نفس کودک یاری شایانی می نماید.

از کودک بخواهید در تعویض و شستشوی لباس ها و رختخواب مشارکت کند تا نتایج اعمال خود را بپذیرد.

3. ورزش های کگل

تمرینات خاصی برای افزایش کنترل بر روی ماهیچه های مثانه وجود دارد که به کگل موسوم است. با توصیه و هدایت پزشک، این تمرینات را در طول روز به هنگام ادرار کردن با کودک انجام دهید.

4. آموختن روش کنترل ادرار به کودک

برای کودک شکل مثانه را بکشید یا از روی کتاب به او نشان دهید. درباره عملکرد ماهیچه های مثانه برای او شرح دهید و تاکید کنید که او قادر به کنترل این ماهیچه ها است. او را تشویق کنید که دیگر بچه نیست و می تواند ماهیچه هایش را تقویت کند. لازم نیست شدت عمل به خرج دهید. به روشی بچه هاه او را نسبت به مسایل مطلع کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش توالت رفتن به بچه ها در یک هفته

5. خودداری از نوشیدن مایعات پس از صرف شام

حتی الامکان از دادن مایعات به کودک (خصوصا نوشیدنی های کافیین دار) پس از شام خودداری کنید. زیرا کافیین ادرار را زیاد می نماید و موجب شب ادراری می گردد. در صورت تشنگی کودک، به اندکی آب بسنده کنید.

6. روش تکانش بده و بیدارش کن

اگر کودک خوابیده است، قبل از اینکه خودتان به بستر بروید، کودک را بیدار کنید تا ادرار کند. باید کودک کاملا بیدار گردد و با پای خودش به دستشویی برود. بهتر است از قبل در خصوص این روش با کودک صحبت کنید و موافقت او را جلب کنید تا هنگام بیدار شدن عصبانی نگردد!

7. درمان با دارو

برای درمان شب ادراری، دارو هایی تجویز می گردد که نیم ساعت قبل از خواب به کودک داده گردد. استفاده از این دارو ها موجب بهبودی و تقویت ماهیچه های کنترل نماینده مثانه می گردد. بدین ترتیب کودک از پر شدن مثانه مطلع می گردد. هم چنین این دارو ها بر خواب کودک نیز تاثیر می گذارند. نوعی دارو به شکل اسپری بینی نیز وجود دارد که بر هورمون های کنترل نماینده اعمال مثانه اثر می گذارد. البته استفاده از این دارو ها عوارض جانبی دارد و پس از قطع دارو، احتمال بازگشت شب ادراری بسیار زیاد است. به همین سبب دارو درمانی به عنوان آخرین راهکار برای درمان شب ادراری بچه ها در نظر گرفته می گردد.

به یاد داشته باشید هیچ کودکی دوست ندارد در رختخواب خیس با بوی ناطبوع، شب را به صبح برساند. با درمان بهنگام شب ادراری در بچه ها، احساس آرامش و اعتماد به نفس را به آن ها بازگردانید.

شما چه تجربیاتی در زمینه شب ادراری کودک خود دارید. تجربیات خود را با ما در بخش نظرات در میان بگذارید.

برگرفته از: کلید های آرام کردن کودک ناآرام/دکتر ویلیام سیزر

منبع: setare.com
انتشار: 2 اسفند 1399 بروزرسانی: 2 اسفند 1399 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1625

به "شب ادراری بچه ها؛ دلایل و درمان ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شب ادراری بچه ها؛ دلایل و درمان ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید