نخستین ماهواره چوبی دنیا به مدار زمین می رود

به گزارش مجله آیرخ، نخستین ماهواره چوبی دنیا که توسط یک شرکت فنلاندی ساخته شده سال جاری به مدار زمین می رود.

نخستین ماهواره چوبی دنیا به مدار زمین می رود

به گزارش خبرنگار گروه علم و پیشرفت خبرنگاران به نقل از اسپیس، نخستین ماهواره چوبی دنیا که توسط یک شرکت فنلاندی ساخته شده سال جاری به مدار زمین می رود.

این پروژه به نام ویزا وودست (WISA WOODSAT) می خواهد یک ماهواره کوچک را با پوسته بیرونی ساخته شده از تخته سه لا(تخته لایه) به فضا بفرستد.

WISA WOODSAT یک نانو ماهواره براساس استاندارد محبوب CubeSat است؛ کیوب ست به نوعی از ماهواره های کوچک گفته می گردد که به صورت ماهواره ای متشکل از واحدهای مکعب شکل در ابعاد 10×10×10 سانتی متر و وزنی در حدود 1300 گرم تعریف شده اند.

این نانوماهواره که 10 سانتی متر طول و یک کیلوگرم وزن دارد، به مدت طولانی در مدار 500 کیلومتری زمین در معرض دماهای شدید، فشار خلاء و تابش های فضایی و سایر تشعشعات قرار خواهد گرفت

این ماهواره چوبی در چارچوب مأموریتی که توسط شرکت فنلاندی Arctic Astronautics طراحی شده، پرتاب خواهد شد. هدف از این ماموریت آزمایش رفتار و دوام این صفحات تخته سه لا در شرایط سخت فضایی و ارزیابی مناسب بودن آن برای ماموریت های آینده است.

این ماهواره با دو دوربین مجهز خواهد شد که یکی از آنها به یک چوب متصل می گردد و به تیم ماموریت اجازه می دهد تا نحوه تغییر سطح تخته سه لا ماهواره را در محیط فضا مشاهده نمایند.

Samuli Nymanm از محققان این پژوهش و یکی از بنیانگذاران شرکت فنلاندی Astronautics Astronautics گفت: ماده اصلی تخته سه لا توس است و تفاوت اصلی این است که تخته سه لا معمولی برای استفاده در فضا بیش از حد مرطوب است، بنابراین ما چوب های خود را در یک محفظه خلا thermal حرارتی قرار می دهیم تا خشک گردد. سپس ما یک لایه اکسید آلومینیوم بسیار نازک اضافه می کنیم.

بنابراین چگونه یک ماهواره ساخته شده با چوب می تواند در فضای خارجی زنده بماند؟

به گفته نایمن، اکسید آلومینیوم، یک ترکیب شیمیایی که به طور معمول برای کپسول الکترونیک استفاده می گردد، به جلوگیری از آزاد شدن گاز در محیط فضا توسط چوب یاری می نماید. همچنین از سطح در برابر قرار دریافت در معرض اکسیژن اتمی خورنده که در حاشیه جو زمین یافت می گردد، محافظت می نماید.

شرکت فنلاندی در بیانیه ای گفت: این اکسیژن اتمی به احتمال زیاد صفحات تخته سه لا را تیره می نماید، اما ماهواره باید در شرایط شدید زنده بماند. جدا از دوربین های تعریف شده، ماهواره همچنین مجموعه ای از حسگرهای فشار را در اختیار خواهد داشت که فشار را در حفره های موجود در فضاپیما کنترل می نماید.

انتهای پیغام/

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 20 تیر 1400 بروزرسانی: 20 تیر 1400 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1878

به "نخستین ماهواره چوبی دنیا به مدار زمین می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نخستین ماهواره چوبی دنیا به مدار زمین می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید