چرا گوشی های رول شونده اهمیت زیادی دارند؟

به گزارش مجله آیرخ، تکامل نمایشگر گوشی های هوشمند بسیار جالب توجه بوده است. در ابتدا گوشی ها با نمایشگرهای تخت راهی بازار شدند که هنوز هم استفاده می شوند. سپس نمایشگرهای خمیده به بسیاری از گوشی ها، به خصوص پرچم داران، راه پیدا کرد. بعد از ارائه چندین گوشی تاشو، حالا به زودی شاهد معرفی چندین گوشی رول شونده خواهیم بود.

چرا گوشی های رول شونده اهمیت زیادی دارند؟

در ابتدا به جدیدترین پیشرفت های به دست آمده در این حوزه می پردازیم و سپس این سؤال را مطرح می کنیم که آیا گوشی های رول شونده می توانند حوزه تکنولوژی را متحول نمایند و کدام یک از آن ها زودتر عرضه خواهند شد؟

دوران هیجان انگیز برای بازار موبایل؟

آیا جذابیت بازار موبایل برای شما افزایش پیدا نموده یا اینکه احساس خاصی نسبت به این پیشرفت ها ندارید؟ فارغ از نظر ما درباره گوشی های رول شونده، به نظر می رسد این گوشی ها ماندنی خواهند بود. برای بعضی کاربران، نمایشگرهای رول شونده یکی دیگر از فناوری های نوآورانه محسوب می گردد ولی برای بعضی دیگر، این نوع نمایشگرها تکاملی نسبت به گوشی های تاشو هستند.

مزایای نمایشگرهای رول شونده نسبت به نمایشگرهای تاشو

اگر فرض کنیم نمایشگرهای رول شونده به همان اندازه نمایشگرهای تاشو بادوام هستند و تراکم پیکسل و روشنایی مشابهی را ارائه می دهند، یک مزیت مهم دارند که آن چیزی نیست جز فضا. این نوع نمایشگرها فضای بسیار کمتری را اشغال می نمایند و ضمناً این گوشی ها سبک تر هستند.

با وجود اینکه شرکت هایی مانند سامسونگ ضخامت گوشی های تاشو خود را کاهش داده اند، اما در هر صورت این گوشی ها در حالت بسته ضخامت زیادی دارند و وزن بالای آن ها را هم نمی توان کتمان کرد. اما با استفاده از نمایشگرهای رول شونده، این گوشی ها ضخامت بسیار کمتری خواهند داشت.

یکی دیگر از مهم ترین مسائل گوشی های تاشو، مقدار فشاری است که نمایشگر باید متحمل گردد. اما از آنجایی که نمایشگرهای رول شونده فشار کمتری را دریافت می نمایند، دوام بالاتری خواهند داشت و ضمناً هیچ گونه چین خوردگی در سطح آن دیده نمی گردد.

یکی دیگر از مزایای نمایشگرهای رول شونده امکان تنظیم اندازه نمایشگر با توجه به احتیاج کاربران است. گوشی های تاشو فقط در دو حالت باز و بسته انجام وظیفه می نمایند و این موضوع نمایشگر آن ها را به دو اندازه تعیین محدود نموده است. اما نمایشگر رول شونده چنین محدودیتی را ندارد و به کاربران این امکان را می دهد که اندازه آن را کم و زیاد کند.

این گوشی های رول شونده ضمناً دست شرکت ها را برای تعبیه دوربین ها بازتر می نمایند. گوشی های تاشو در این زمینه به دلیل محدودیت هایی که دارند و البته لولای موجود در بدنه، محدودیت های زیادی را برای تعبیه دوربین ها ایجاد می نمایند.

با وجود تمام این نکات، باید بگوییم که تکنولوژی نمایشگرهای رول شونده هنوز در مراحل ابتدایی واقع شده است و بدون شک تا چند سال دیگر این نوع گوشی ها قیمت بسیار بالایی خواهند داشت. علاوه بر این، این نوع نمایشگرها نمی توانند از شیشه بهره ببرند و با نمایشگرهای پلاستیکی سروکار خواهیم داشت. این موضوع منجر به کاهش دوام آن ها می گردد و در معرض خط و خش های بیشتری قرار می گیرند.

گوشی های رول شونده در دست توسعه

در حال حاضر شرکت های زیادی مشغول کوشش در این حوزه هستند و مدام اخبار، پتنت ها و تصاویر جدیدی منتشر می گردد. در بین این همه اخبار مختلف، در ادامه به گوشی های رول شونده ای می پردازیم که احتمالا در آینده نه چندان دور عرضه خواهند شد.

اول از هر چیزی باید بگوییم که گویا LG تنها شرکتی است که میخواهد در سال 2021 اولین گوشی رول شونده را راهی بازار کند. باقی شرکت هایی که در این لیست به آن ها اشاره می کنیم، مشغول توسعه این نوع گوشی ها هستند و به نظر نمی رسد هنوز آمادگی فراوری انبوه این گوشی ها را داشته باشند.

LG Rollable

شرکت LG طی چند سال گذشته در نمایشگر CES به نوعی از فناوری نمایشگرهای رول شونده خود رونمایی نموده است. سال گذشته هم شایعه هایی مربوط به گوشی رول شونده LG شروع شد و این شرکت اولین تلویزیون مبتنی بر این فناوری را راهی بازار کرد.

این شرکت کره ای در کل به نوآوری علاقه زیادی دارد و به عنوان مثال می توانیم به گوشی Wing هم اشاره کنیم. طی ماه های گذشته هم گزارش های زیادی درباره گوشی رول شونده LG منتشر شده و این شرکت حتی یک تیزر در این رابطه منتشر نموده است. اما هنوز درباره جزئیات آن نکات ناگفته زیادی باقی مانده و فقط به نظر می رسد LG به همراه شرکت چینی BOE مشغول آماده سازی این محصول برای 2021 هستند.

TCL

TCL اولین شرکتی بود که با انتشار اخبار مربوط به گوشی رول شونده خود سروصدای زیادی راه انداخت. سال گذشته این شرکت از چند گوشی مفهومی با نمایشگرهای انعطاف پذیر رونمایی کرد که یکی از آن ها مبتنی بر نمایشگر رول شونده بود.

در تصاویر و تیزر کوتاه منتشر شده از طرف این شرکت، شاهد یک گوشی با نمایشگر 6.75 اینچی هستیم که به لطف موتورهای داخلی موجود در بدنه، اندازه نمایشگر به 7.8 اینچ افزایش پیدا می نماید. این شرکت هنوز هیچ خبری درباره تاریخ عرضه این گوشی به بازار اعلام ننموده است. در نهایت باید ببینیم طی ماه های آینده آیا شرکت TCL خبر جدیدی درباره این گوشی منتشر می نماید یا نه.

سامسونگ

سامسونگ همچنان عظیمترین شرکت سازنده گوشی های هوشمند در دنیا است و از جمله اولین شرکت هایی بود که گوشی تاشو خود را راهی بازار کرد. این شرکت در سال 2016 ویدیویی از یک نمایشگر رول شونده منتشر کرد که در ادامه می توانید آن را مشاهده کنید.

همچنین می توانیم به شایعه هایی اشاره کنیم که طبق آن ها سامسونگ میخواهد در سال 2022 از اولین گوشی رول شونده خود رونمایی کند. همچنین اوایل 2020 گزارشی مبنی بر نشان دادن نمایشگر رول شونده سامسونگ به تعدادی از شرکای این شرکت در نمایشگاه CES منتشر شد. ضمناً در این گزارش آمده که گوشی موردنظر دو یا سه سال بعد عرضه خواهد شد و به همین خاطر در سال 2021 نباید انتظار معرفی گوشی رول شونده سامسونگ را داشته باشیم.

شیائومی

سایت Lets Go Digital که پتنت های ثبت شده از طرف شرکت ها را آنالیز می نماید، ماه ها قبل رندری از یک گوشی رول شونده منتشر کرد که بر مبنای یکی از پتنت های شیائومی طراحی شده است.

طراحی این گوشی یادآور می میکس آلفا است که نمایشگر آن به غیر از پنل جلویی، لبه بدنه و بخش عظیمی از پنل پشتی را هم پوشانده است. با توجه به امکان استفاده از پنل پشتی، کاربران برای ثبت عکس های سلفی می توانند از دوربین های اصلی بهره ببرند. ضمناً طبق طرح های منتشر شده، شیائومی یک مکانیسم برای افزایش دوام نمایشگر رول شونده طراحی نموده است. با این حال، هنوز گزارش موثقی در خصوص ساخت گوشی رول شونده از طرف شیائومی منتشر نشده است.

اوپو ایکس 2021

شرکت چینی اوپو از جمله شرکت هایی است که علاقه زیادی به نوآوری دارد. این شرکت مدتی قبل از گوشی مفهومی مبتنی بر نمایشگر رول شونده رونمایی کرد. اوپو برای طراحی این گوشی از 122 پتنت ثبت شده بهره برده و نمایشگر آن از اندازه 6.7 اینچ به 7.4 اینچ می رسد. همچنین بین این دو اندازه هم می تواند قرار بگیرد.

در لبه بدنه این گوشی یک دکمه تعبیه شده که با فشردن آن، نمایشگر کوچک و عظیم می گردد. اوپو اعلام نموده که آن ها مشغول یافتن راهکارهایی برای افزایش دوام این گوشی هستند و هنوز معلوم نیست چه زمانی به دست مشتریان می رسد. علاوه بر این، فراوری انبوه این گوشی ها چالش های دیگری را ایجاد می نماید ولی روی هم رفته به نظر می رسد این شرکت دیر یا زود اولین گوشی رول شونده خود را راهی بازار خواهد نمود.

  • گوشی تاشو، چرخان یا رول شونده؛ کدام بهتر است؟

منبع: NextPit

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 27 اسفند 1399 بروزرسانی: 27 اسفند 1399 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1678

به "چرا گوشی های رول شونده اهمیت زیادی دارند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا گوشی های رول شونده اهمیت زیادی دارند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید