کشف کتیبه قاجاری در کهتویه بستک

به گزارش مجله آیرخ، محمد محسنی گفت: کتیبه قاجاری کشف شده، تنها شواهد موجود از دیوارنگاری مکتوب صخره­ای متعلق به قرون متأخر اسلامی است که به ذکر نام یکی از زمامداران خطه جهانگیریه اشاره دارد.

کشف کتیبه قاجاری در کهتویه بستک

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی هرمزگان با اشاره به اینکه کتیبه ها به مثابه اسناد مهمی هستند که اطلاعات دقیقی را از نام شخص نگارنده و فعالیت­های او در بردارند، اظهار کرد: در محوطه حشم تخته سنگ عظیمی که به سه قسمت تقسیم شده و کتیبه­ای بر آن حکاکی شده که بر تخته سنگ میانی نام سطوت الممالک قابل مشاهده است.

او اضافه کرد: محمدرضا خان بستکی که در بستک به سطوت الممالک نیز معروفیت دارد فرزند محمدتقی خان صولت الملک از دودمان مشایخ بنی عباسیان است که در دوران حیات واپسین پدر به حکمرانی بستک و جهانگیریه گماشته شد.

محسنی بیان نمود: با توجه به وفور قنات و بعلاوه توجه به مکان تفرجگاهی محوطه حشم به نظر می­رسد سطوت الممالک از این مکان بازدید و یا در مکان حضورداشته و این حکاکی از او یا به دستور او بر سنگ موردنظر حک شده باشد.

محوطه حشم روستای کهتویه شامل آثار متعددی از بلندی کوهستان تا جاده اصلی است که می­توان به قلعه کلات گبران، سیستم آب رسانی، قنات گبران و محوطه کهتویه اشاره نمود.

منبع: گردشبان
انتشار: 9 تیر 1403 بروزرسانی: 9 تیر 1403 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 2489

به "کشف کتیبه قاجاری در کهتویه بستک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف کتیبه قاجاری در کهتویه بستک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید