10 درس با ارزش از سفر؛ عاقبت فرار از مدرسه!

به گزارش مجله آیرخ، همیشه سفرکردن تجربه هایی را در پی دارد که با هیچ یک از تجربه های دیگر زندگی، قابل قیاس نیست. به همین بهانه، به مقایسه درس های سفر با درس های مدرسه پرداخته ایم! همراه خبرنگاران باشید.

10 درس با ارزش از سفر؛ عاقبت فرار از مدرسه!

مدرسه شاید برترین مکان از لحاظ آکادمیک و درسی باشد اما زمانی که صحبت از درس های زندگی و لذت بردن از آن است، به هیچ تجربه ای بهتر از سفر کردن نخواهیم رسید. همان طور که سعدی بزرگ نیز در یکی از غزلیات خود به اهمیت آن اشاره می نماید: بسیار سفر باید تا پخته گردد خامی.

در این مقاله نیز به 10 مورد از تجربه هایی که سفر کردن در قیاس با مدرسه رفتن در پی دارد، پرداخته ایم.

1. از روزمرگی رها می شوید

مدرسه محلی است که با تمام ابعاد و زوایا های آن هر روز روبرو می شوید. ساعت های زیادی را با معلم ها، همکلاسی ها و مسئولان مدرسه سپری می کنید. کسانی که شما را می شناسند، به زبان شما صحبت می نمایند و فرهنگ مشترکی دارند.

حال سفر کردن را تصور کنید. عواملی مانند فرهنگ، غذا، زبان و آدم های تازه تنها بعضی از تفاوت هایی است که شما را از روزمرگی نجات می دهند. نکته مثبت این امر، یاری به شکل گیری شخصیت است.

2. خود را پیدا می کنید

در مدرسه همکلاسی ها و معلمان با شخصیت متفاوتی از شما برخورد می نمایند. شاید شما آن دانش آموز اتو کشیده ای که هر روز خبردار در مدرسه هستید، نباشید. به همین علت، مسافرت به شما اجازه می دهد تا خود را رها کنید و مجموعه ای از خصلت های نهان و آشکار خود را بشناسید.

3. نظم بیشتر، زمان بندی بهتر

همه ما با قوانین مدرسه آشنا هستیم. اگر دیر به زنگ شروع مدرسه می رسیدیم، در دفتر ناظم مورد بازخواست قرار می گرفتیم. اگر پروژه خود را طبق مهلت داده شده، انجام نمی دادیم، معلم نمره مان را کم می کرد.

اما از طرف دیگر، دیر رسیدن در طول سفر به معنی از دست رفتن پول است. فکرش را بکنید از پروازتان جا مانده اید؛ چه تنبیهی می تواند بزرگ تر از خالی شدن جیبتان باشد! پس مجبور به زمان بندی درست برای بهره بردن از سفرتان می شوید.

4. مجذوب کننده تر خواهید شد

سفر کردن به شما امکان کسب تجربه هایی را می دهد که شاید در هیچ وقت و هیچ کجای دیگر فرصت روبروه با آن را پیدا نمی کنید. تجربه هایی که هرگز در مدرسه اتفاق نمی افتد.

حال چه کسی دوست ندارد این خاطرات و تجربه های شگفت انگیز سفر را بازگو نکند؟ همان قدر که تجربه یک سافاری، هیجان انگیز و مجذوب کننده است، بیان خاطرات آن نیز چه برای مستمع و چه برای گوینده مجذوب کننده و شیرین خواهد بود.

5. برنامه ریزی بهینه را می آموزید

زمانی که در سفر هستید، دائما در حال برنامه ریزی برای کارهای خود هستید. زمانی که در حال صبحانه خوردن هستید، به فکر برنامه روزتان هستید؛ که به کدام مکان های گردشگری بروید یا آنکه تاکسی بهتر است یا مترو.

موارد زیادی در سفر هستند که باید برای آن برنامه ریزی کنید و این کار باعث ایجاد نظم در شخصیتتان می گردد. در حالی که در مدرسه، افراد دیگری باب میل خودشان برای شما برنامه ریزی می نمایند.

6. کسب تجربه از دریچه نو

خود را در وسط معرکه ای ناشناخته در سفری ماجراجویانه به چین تصور کنید. تجربه فرهنگ تازهی که از نزدیک لمسش می کنید یا خوردن سوسک در جلوی چشمانتان! چه تجربه ای می تواند بیشتر از این موارد در خاطرتان بماند. سفر کردن چشمان شما را به روی دنیایی تازه باز می نماید.

البته که می توانید روی نیمکت مدرسه به تماشا عکس های تماشای هایی دنیا بنشینید و از این زاویه به آن نگاه کنید. حال آنکه این کجا و آن کجا!

7. اجتماعی خواهید شد

در طول سفر به مکان های بسیاری پا می گذارید؛ هتل، رستوران، کافه، اتوبوس و چندین و چند مکان دیگر. به طبع در پی آن با آدم های خوب و بد و متفاوتی آشنا خواهید شد. همه این اوامر خواه و ناخواه موجب می شوند که لب به سخن باز کنید و ارتباط برقرار کنید.

8. اعتماد به نفس پیدا می کنید

کیلومترها دورتر از خانه گرم و نرمتان در حال صحبت کردن با زبان تازه با افرادی که تابه حال ندیده اید. سروکله زدن با مغازه داری که زبانش را متوجه نمی شوید. همه وهمه کارهایی است که تا به امروز نکرده اید و اکنون مجبور به گذر از چنین چالش های تازهی هستید. چالش هایی که فکرش را نمی کردید روزی قادر به انجام دادن آن باشید. هرچه از پس این کارها بر آیید، اعتماد بیشتر نسبت به خود پیدا می کنید.

9. قدر داشته هایتان را خواهید دانست

سفر کردن به معنی برخورد با اقشار مختلف دنیا است. مسافرت به یک کشور فقیر و تماشا افرادی که با کمترین داشته و با ناچیزترین اتفاق به بیشترین حد ممکن، شاد و سرزنده هستند، باعث می گردد قدر داشته های خود را بدانید.

خیلی از اوقات، هر یک از ما فراموش می کنیم که چقدر خوش شانس هستیم و تنها به یک تلنگر برای یادآوری احتیاج داریم. امری که در هیچ یک از کتاب های درسی به این میزان ملموس نیست.

10. کسب تجربه های غیرمنتظرانه

شاید اگر دست کم بخواهیم یک مورد را در این فهرست جای دهیم، به کسب تجربه های غیر منتظره می رسیم. در طول سفر شاید اتقاقاتی بیفتد که به هیچ وجه برایشان برنامه ریزی نکرده باشید. اتفاقات خوب و بد و ریز و درشتی که منتظرشان نبودیم.

از طرفی با رخ دادن آن ها متوجه خواهید شد که نباید آن قدرها هم سخت گرفت. یاد خواهید گرفت که همواره همه چیز طبق برنامه پیش نمی رود. چگونگی برخورد و روبروه با چالش های گوناگون را خواهید آموخت. نکاتی که هیچگاه در برنامه های مدون و کلیشه ای مدرسه، پیدا نخواهید کرد.

در آخر باید یادآور شد که موارد اشاره شده، تنها بعضی از درس ها و تجربه هایی است که از سفر کردن می آموزیم و در خاطراتمان حک می کنیم.

منبع: کجارو / lifehack.org
انتشار: 12 اسفند 1400 بروزرسانی: 12 اسفند 1400 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 2153

به "10 درس با ارزش از سفر؛ عاقبت فرار از مدرسه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 درس با ارزش از سفر؛ عاقبت فرار از مدرسه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید