از تجربه آلمان برای تست سیستم هشدار درس بگیریم

به گزارش مجله آیرخ، ظهر روز چهارشنبه شانزدهم آذرماه امسال بود که پیامی تحت عنوان هشدار زلزله روی گوشی تلفن همراه برخی از شهروندان نقش بست و از آنان خواست که آرام باشند و پناهگاهی را در اطراف محل حضور خود پیدا کنند که در نهایت، معلوم شد این پیام نادرست بوده است.

از تجربه آلمان برای تست سیستم هشدار درس بگیریم

به گزارش ایسنا، بنا بر توضیحاتی که ارایه شد، تیم تحقیقاتی همراه اول در حال اقدام فنی بودند که برای شرایط بحرانی مثل سیل و زلزله پیام هشدار ارسال کنند. زمانی که این کار آماده شد در گروه فنی خودشان می خواستند به صورت آزمایشی این پیام را ارسال کنند، ولی به دلیل غفلت فنی، این پیام برای بعضی شهروندان ارسال شد.

اتفاق مذکور بهانه ای شد تا در این گزارش، تجربه آلمان در زمینه سیستم هشدار اضطراری و برگزاری روز هشدار ملی در این کشور به منظور تست آمادگی و درستی عملکرد سیستم هشدار در صورت وقوع شرایط فوق العاده را بررسی کنیم.

در روز هشدار ملی 2022 آلمان که پنج شنبه گذشته برگزار شد، دولت مرکزی، استان های این کشور به همراه منطقه ها روستایی، منطقه ها شهری و شهرداری ها، در یک مانور مشترک، دستگاه های هشدار خود را تست کردند.

در ساعت 11 به وقت آلمان، همه دستگاه ها و نیرو های عملیاتی شرکت کننده در این مانور، به صورت همزمان دستگاه های هشدار مختلف شامل رادیو، تلویزیون، تابلو های نمایش دیجیتالی یا اپلیکیشن های هشدار را فعال کردند.

با این کار، رویه های فنی به کار گرفته شده در صورت اعلام هشدار و خود دستگاه های هشدار دهنده چک شدند تا عملکرد درست و نقاط ضعف احتمالی آن ها بررسی شود. متعاقب آن، مقرر شد مقامات مسئول اقدامات لازم را برای بهبود سیستم انجام داده و سیستم هشدار عمومی را مطمئن تر و بدون عیب و نقص کنند.

در روز هشدار ملی چه اتفاقی می افتد؟

روز هشدار عمومی در آلمان با هدف مطلع کردن مردم این کشور درباره هشدار عمومی برگزار شده و به این ترتیب، مطلعی عمومی درباره این موضوع را بالا می برد.

در این روز، هشدار آزمایشی در قالب یک متن هشدار، به همه نشردهندگان هشدار شامل رادیو، تلویزیون و فراهم کنندگان اپلیکیشن که به سیستم هشدار متصل هستند، ارسال شد و این نشردهندگان، هشدار آزمایشی را به دستگاه هایی مانند تلویزیون، رادیو و تلفن های هوشمند که افراد می توانند از طریق آن ها پیام های هشدار را خوانده یا بشنوند، ارسال کردند. همزمان دستگاه های هشدار عمومی مانند خودرو های مجهز به بلندگو و آژیر ها در سطح استان های فدرال، منطقه ها شرکت کننده و شهرداری ها، به کار افتادند.

هشدار چگونه منتشر می شود؟

پیام هشدار حاوی اطلاعات مهمی است و باید تا حد امکان، از طریق افراد زیادی شنیده یا خوانده شود. بنابراین، پیام هشدار از طریق بسکمک از دستگاه ها و کانال های هشدار مختلف مانند رادیو و تلویزیون، وب سایت ها، شبکه های اجتماعی، اپلیکیشن های هشدار، تابلو های نمایش دیجیتالی، خودرو های مجهز به بلندگو یا آژیر منتشر می شود.

شمار زیاد دستگاه هایی که برای انتشار هشدار استفاده می شوند، به منظور اطمینان از انتشار آن در میان عده زیادی از مردم است. به عنوان مثال، اگر شهرداری، آژیر هشدار را به صدا درنیاورد، دستگاه های هشدار دیگر در صورت وجود خطر، مردم را مطلع می کنند. بعلاوه، دستگاه های هشدار نو مرتبا بررسی، ساخته و بکار گرفته می شوند.

آماده سازی لازم برای روز هشدار از طریق دولت فدرال و استان های فدرال آلمان با همکاری مقامات محلی انجام می گیرد. در سطح فدرال، مسئولیت بر عهده اداره فدرال حفاظت مدنی و کمک در بلایا (BBK) است، در حالی که استان های فدرال، این وظیفه را به وزارت کشور خود محول می کنند. در سطح شهرداری، این مسئولیت بر عهده مقامات محلی کنترل بلایا است.

مسائلی که با تست آزمایشی سیستم هشدار نمایان شد

اما در مانور امسال که پنج شنبه گذشته برگزار شد، مسائل مختلف در سیستم هشدار اضطراری آلمان شناسایی شدند. قرار بود همه کاربران تلفن همراه با اتصال یا بدون اتصال به اینترنت، پیام هشدار دریافت کنند.

اما گوشی بعضی از کاربران تلفن همراه، هشداری نگرفتند. حتی هشداری که برای ساعت 11 و 45 دقیقه صبح برنامه ریزی شده بود، به دست همه نرسید. طبق اطلاعات اولیه، بسکمک از مشترکان شرکت تلکوم، هشداری دریافت نکردند.

اپلیکیشن های هشدار نینا (NINA) و کت وارن (Katwarn) هم پیامی برای بعضی از کاربران نمایش ندادند یا تازه پس از گذشت 20 دقیقه از زمان تعیین شده، عمل کردند. با این حال، نشریه فوکوس گزارش کرد از نقطه نظر شرکت تلفن همراه ودافون، نخستین آزمایش سیستم نو هشدار بلایا، موفقیت کامل داشت.

این هشدار آزمایشی از طریق ایستگاه های رادیو و تلویزیون هم پخش شد

در روز هشدار ملی، مقامات می خواستند بدانند چه تعداد افراد پیام هشدار خطر دریافت کرده اند. نخستین روز هشدار ملی در 10 سپتامبر 2020 برگزار شده بود.

با این حال، موفقیت کامل نبود و پیام های هشدار در اپلیکیشن های هشدار، با نیم ساعت تاخیر منتشر شده بودند. وزارت کشور آلمان، هشدار آزمایشی سال 2020 را یک شکست کامل خوانده بود. اگر شرایط اضطراری پیش می آمد، بسکمک از افراد متوجه نمی شدند.

نکته جالب اینجاست کشوری مثل آلمان، تمامی سیستم های مربوط به هشدار اضطراری را در یک روز بخصوص و در سطح گسترده تست می کند تا خطا ها و باگ های موجود کشف شود.

اما با وجود داشتن این روز و کلی اطلاع رسانی گسترده در رادیو و تلویزیون این کشور، باز هم سیستم با مسائلی روبرو بوده و بعضی از مردم گلایه کردند که بعضا هشدار ها را دریافت نکردند. به اعتقاد کارشناسان، سیستم های تشخیص بلایای طبیعی و اصطلاحا آلرت سیستم ها به طور مداوم باید چک و تست شوند تا به حداکثر کارایی برسند.

منبع: فرارو
انتشار: 21 آذر 1401 بروزرسانی: 21 آذر 1401 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 2351

به "از تجربه آلمان برای تست سیستم هشدار درس بگیریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از تجربه آلمان برای تست سیستم هشدار درس بگیریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید