اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی 25 شهریور

به گزارش مجله آیرخ، بر اساس اعلام بانک مرکزی، در حراج 25 شهریور ماه، خرید جمعا 2 هزار و 930 هزار میلیارد تومان اوراق بدهی ثبت شد که وزارت اقتصاد با با فروش 2 هزار 920 میلیارد تومان آن موافقت کرد.

اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی 25 شهریور

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران به نقل از بانک مرکزی، نتیجه حراج اوراق بدهی دولتی (25 شهریورماه 1399) منتشر شد. بر اساس این گزارش، پیرو اطلاعیه روز سه شنبه 18 شهریورماه 1399 درخصوص برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی به اطلاع می رساند، طی برگزاری شانزدهمین مرحله از این حراج، تعداد 4 بانک و 3 صندوق سرمایه گذاری سفارش های خود را در مجموع به ارزش 29.3 هزار میلیارد ریال در سامانه های بازار بین بانکی و مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت کردند. وزارت امور اقتصادی و دارایی نیز با فروش 9.6 هزار میلیارد ریال اوراق اراد 51 با نرخ بازده تا سررسید 19 درصد، 950 میلیارد ریال اوراق اراد 45 با نرخ بازده تا سررسید 20 درصد، 13.6 هزار میلیارد ریال اوراق اراد 52 با نرخ بازده تا سررسید 20 درصد و 5 هزار میلیارد ریال اوراق اراد 53 با نرخ بازده تا سررسید 21 درصد (در مجموع به ارزش 29.2 هزار میلیارد ریال) موافقت کرد. معاملات مربوط به فروش این اوراق به نهادهای اقتصادی برنده در روز سه شنبه 25 شهریورماه 1399 توسط کارگزاری بانک مرکزی در سامانه معاملاتی بورس ثبت شد.

به علاوه، سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی در فرآیند خارج از حراج و به وسیله بورس در حدود 1.5 هزار میلیارد ریال اوراق اراد 45 با نرخ بازده تا سررسید 20 درصد، 11.6 میلیارد ریال اوراق اراد 49 با نرخ بازده تا سررسید 21 درصد و 97 میلیارد ریال اوراق اراد 53 با نرخ بازده تا سررسید 21 درصد (در مجموع به ارزش 1.6 هزار میلیارد ریال) را خریداری کردند.

در مجموع، 30.8 هزار میلیارد ریال اوراق بدهی دولت در هفته جاری توسط سرمایه گذاران حقیقی و حقوقی خریداری گشت.

برگزاری حراج اوراق بدهی دولتی (1 مهرماه 1399)

کارگزاری بانک مرکزی در راستای عرضه تدریجی اوراق در تواترهای هفتگی، مرحله هفدهم حراج اوراق بدهی دولتی جهت فروش به بانک ها، مؤسسات اعتباری غیربانکی صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه را در روز سه شنبه 1 مهرماه 1399 اجرا می نماید. اوراق عرضه شده در این حراج، مرابحه عام، کوپن دار و با تواتر پرداخت سود شش ماهه (پرداخت کوپن دوبار در سال) و به توضیح جدول زیر است.

بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی متقاضی شرکت در این حراج می توانند نسبت به ارسال سفارشهای خود تا ساعت 12:00 روز یکشنبه 30 شهریورماه 1399 تنها به وسیله سامانه بازار بین بانکی اقدام نمایند. صندوق های سرمایه گذاری، شرکت های بیمه ای و شرکت های تأمین سرمایه متقاضی شرکت در این حراج نیز می توانند سفارش های خود را تا ساعت 12:00 روز یکشنبه 30 شهریورماه 1399 به وسیله سامانه مظنه یابی شرکت مدیریت فناوری بورس تهران ثبت نمایند. معاملات مربوط به این حراج در روز سه شنبه 1 مهرماه 1399 انجام خواهد شد.

کلیه نهادهای اقتصادی متقاضی شرکت در این حراج می توانند سفارش های خود را در هر نماد به طور جداگانه ارسال نمایند. شایان ذکر است حداقل حجم سفارش در هر یک از نمادهای یاد شده، 500 هزار ورقه است. همچنین به نهادهای اقتصادی شرکت نماینده در این حراج توصیه می گردد، تنوع بخشی به سبد دارایی های اقتصادی را در سفارش گذاری مدنظر قرار دهند.

ذکر این نکته لازم است که وزارت امور اقتصادی و دارایی الزامی به پذیرش کلیه پیشنهادات دریافت شده یا فروش کلیه اوراق عرضه شده در حراج ندارد. بانک مرکزی سفارشات دریافت شده را برای تصمیم گیری به وزارت امور اقتصادی و دارایی ارسال می نماید و وزارتخانه مزبور، نسبت به معین سفارش های برنده به وسیله تعیین کردن حداقل قیمت پذیرفته شده در سازوکار حراج اقدام می نماید. در نهایت، عرضه اوراق به تمامی برندگان به قیمت یکسان انجام می گردد.

همچنین بر اساس جز (4) بند ک تبصره (5) قانون بودجه سال 1399، بانک مرکزی تنها مجاز به خرید و فروش اوراق اقتصادی اسلامی دولت در بازار ثانویه اوراق است. بنابراین در چارچوب قوانین، بانک مرکزی مجاز به خرید اوراق اقتصادی اسلامی در بازار اولیه نبوده و نمی تواند در فرآیند برگزاری حراج، اوراق بدهی دولتی را با هدف تأمین اقتصادی دولت خریداری کند. همچنین، کارگزاری بانک مرکزی تأمین نماینده زیرساخت معاملات و برگزارنماینده حراج فروش اوراق به بانک ها و مؤسسات اعتباری غیربانکی عضو بازار بین بانکی است و تعهدی نسبت به حجم و قیمت اوراق به فروش رفته در بازار اولیه ندارد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 آبان 1399 بروزرسانی: 7 آبان 1399 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1395

به "اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی 25 شهریور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام نتیجه حراج اوراق بدهی 25 شهریور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید