افتادگی پلک عصبی چیست؟

به گزارش مجله آیرخ، افتادگی پلک عصبی (به انگلیسی: ptosis) یکی از عارضه هایی است که فرد در هر سنی می تواند به آن مبتلا شود. این عارضه در برخی موارد خفیف بوده و گاهی اوقات نیز خود بهبود می یابد. اما باید توجه داشته باشید که افتادگی پلک عصبی می تواند علامتی از برخی از بیماری های خطرناک دیگری باشد که حتی جان انسان را تهدید می کنند.

افتادگی پلک عصبی چیست؟

خبرنگاران | سرویس سلامت - توسیس (افتادگی پلک عصبی) عبارت است از افتادگی یا پایین آمدن پلک بالایی. ممکن است پس از اینکه شخص مدت طولانی را بیدار بماند و ماهیچه ها خسته شوند، افتادگی حالت بدتری نیز به خود بگیرد. این موقعیت را گاهی اوقات چشم خسته نیز می نامند، اما این اصطلاح در حالت عادی به آمبلیوپی دلالت می کند. اگر افتادگی پلک به اندازه کافی شدید بوده و درمان نشود، می تواند عوارض دیگری از قبیل: آمبلیوپی یا آستیگماتیسم را به دنبال داشته باشد. به همین دلیل درمان این اختلال در همان دوران کودکی، قبل از پا گذاشتن به رشد بینایی، حائز اهمیت است.

نام این بیماری از اصطلاح توسیس یونانی به معنی افتادن برگرفته شده است.

عوامل افتادگی پلک عصبی

افتادگی پلک به دلیل اختلال عملکرد ماهیچه هایی که پلک را بالا می برند و یا دیگر عوامل عصبی به وجود می آید. این عارضه می تواند بر یک یا هر دو چشم را تأثیر بگذارد و در دوران پیری شایع تر است، چون احتمال اینکه پلک های چشم شروع به زوال کنند، وجود دارد. به هر حال، فرد می تواند با افتادگی پلک متولد شود. توسیس مادرزادی به سه شکل اصلی به صورت ارثی انتقال می یابد. عوامل افتادگی پلک مادرزادی ناشناخته هستند. این بیماری می تواند به دلیل آسیب دیدن ماهیچه هایی که پلک را بالا نگه می دارند، آسیب به غده عصبی شفیق گردنی برتر یا آسیب دیدن عصبی که این ماهیچه ها را کنترل می کند، روی دهد. چنین آسیبی می تواند علامتی از یک بیماری مهم تر از قبیل: دیابت ملیتوس، تومور مغزی، تومور پانکوست و بیماری هایی که شاید باعث ضعف عضلانی یا آسیب عصبی شوند، باشد. قرار دریافت در معرض سم برخی از مارها، از قبیل: مامبای سیاه نیز ممکن است منجر به ابتلای به توسیس شود.

افتادگی پلک می تواند به دلیل اپونوروسیس ماهیچه بالابرنده، بی نظمی عصبی، ضربه روحی، التهاب یا ... باشد. اختلال عملکرد ماهیچه بالابرنده می تواند در نتیجه حملات پادتن های خود ایمنی و حذف انتقال دهنده عصبی پدید آید.

این بیماری می تواند دارای عوامل قارچی، نوروژنیک، آپونوروتیک، مکانیکی یا ضربه روحی باشد، اما در عین حال می تواند با شرایط بسیار متنوع دیگری از قبیل: اختلالات ایمنی شناسی، دژنراتیو یا ارثی، تومور ها یا عفونت ها نیز در ارتباط باشد.

توسیس در بیشتر حالات حاصل افتادگی پلک آپونوروتیک است. این پدیده می تواند در نتیجه سالخوردگی، پارگی یا نابودی آپونوروسیس بالابرنده ظهور یابد. به علاوه، التهاب مزمن یا جراحی داخل چشم نیز می توانند همین عوارض را به دنبال داشته باشند. همچنین به گفته جمعی از صاحب نظران، استفاده از لنز برای مدت های بسیار طولانی نیز می تواند تأثیرات خاصی روی رشد این عارضه داشته باشد.

امروزه معتقدند که افتادگی پلک نوروژنیک مادرزادی به سبب سندروم هورنر پدید می آید. در این مورد، افتادگی خفیف می تواند با افتادگی پلک دوطرفه، عنبیه چشم و هاله روشن تر و فقدان تعریق به دلیل فلج خفیف ماهیچه مولر، در ارتباط باشد. سندروم هورنر می تواند پس از یک ضربه روحی، خون ریزی غذه ای یا حتی بیماری های مربوط به رگ ظاهر شود.

افتادگی پلک عصبی ناشی از ضربه روحی پس از پارگی پلک همراه با انتقال بالابر های پلک بالایی یا قطع ورود عصبی احقاق می یابد.

عوامل دیگر بیماری توسیس عبارتند از: نئوپلاسم پلکی، تومور های بافت همبندی عصب یا ایجاد بافت فیبروز دائمی در محل یک زخم بهبود یافته پس از التهاب یا جراحی. افتادگی پلک عصبی می تواند همراه با پیری ظاهر شود. پلک افتاده می تواند یکی از اولین علائم فلج عصب سوم به دلیل آنوریسم مغزی باشد، در غیر این صورت بدون علامت بوده و به عنوان یک فلج عصب حرکتی چشم از آن یاد می شود.

مواد مخدر

مصرف فراوان موادی مانند مورفین، اکسیکودون، هروئین یا هیدروکودین می تواند باعث ابتلای به افتادگی پلک شود. داروی ضد تشنج نیز به عنوان عامل افتادگی پلک عصبی خفیف شناخته شده است.

آسیب شناسی

ضعف عضلانی خطرناک یکی از انواع افتادگی های پلک معمول است که می توان آن را به عنوان یک افتادگی پلک عصبی-عضلانی نیز طبقه بندی کرد، چون سایت آسیب شناسی آن در اتصال عصبی-عضلانی قرار گرفته است. پژوهش ها نشان داده اند که بیش از 70 درصد از بیماران مبتلا به ضعف عضلانی خطرناک دچار افتادگی پلک هستند و 90 درصد از آن ها نیز پایان دچار این عارضه خواهند شد. در این مورد، افتادگی پلک می تواند یک سویه یا دو سویه باشد و شدت آن به دلیل عواملی از قبیل: خستگی مفرط یا تأثیرات مواد مخدر، در طول روز نوسان خواهد داشت. این نوع خاص از افتادگی پلک را می توان به کمک آزمایش چالش تنسیلون (عامل تشخیص ضعف خطیر عضلانی) و آزمایش های خون از دیگر انواع تشخیص داد. همچنین، نکته مخصوص ضعف عضلانی خطرناک این واقعیت است که سرما مانع فعالیت کلینستراز می شود. کلینستراز تشخیص این نوع از افتادگی پلک را از طریق گذاشتن یخ بر روی پلک ها میسر می سازد. احتمال زیادی وجود دارد که بیماران مبتلا به توسیس مربوط به ضعف عضلانی انواع افتادگی پلک را در ساعات مختلف روز تجربه کنند.

افتادگی پلک عصبی ناشی از فلج عصب حرکتی چشم می تواند یک سویه یا دو سویه باشد، چون سوب نوکلئوس (قسمتی از هسته یا هسته ثانوی) ماهیچه بالا برنده در ساقه مغز یک ساختار اشتراکی و خط وسط دارد. در مواردی که فلج از تراکم عصب توسط یک تومور یا آنوریسم ناشی می شود، احتمال منتج شدن به واکنش های مربوط به پاپی یک طرفی غیر متعارف و بزرگ تر شدن مردمک چشم بسیار بالاست. فلج عصب سوم جراحی با هجوم ناگهانی افتادگی پلک و مردمک بزرگ شده معین می شود. در این مورد، آزمایش های عکس برداری از قبیل: CTs و MRIs را باید مد نظر قرار داد. فلج عصب سوم دارویی، برخلاف فلج عصب سوم جراحی، معمولاً تأثیری بر مردمک چشم ندارد و به تدریج در طول چند هفته بهبود می یابد. جراحی برای درمان توسیس ناشی از فلج عصب سوم دارویی معمولاً فقط زمانی اهمیت می یابد که بهبود بیماری و قدرت حرکت خود به خودی چشم پس از شش ماه رضایت بخش نباشد. معمولاً کارکرد بالابرنده در بیماران مبتلا به فلج عصب سوم دچار زوال یا غیاب می شود.

اما افتادگی پلک ناشی از سندرم هورنر معمولاً با انقباض و تنگ شدن شدید مردمک چشم و فقدان و کاهش تعریق همراه است. در این مورد، افتادگی پلک به سبب نتایج انتقطاع تحریک عصبی به ماهیچه مولر خودمختار سمپاتیک است. این شرایط معمولاً شرایط پلک و اندازه مردمک چشم را تحت تأثیر قرار داده و بیماری در حالت خفیف خود است (بیش از 2 میلیمتر نیست). ممکن است مردمک چشم در طرف تأثیر پذیرفته کوچک تر باشد. در حالی که 4 درصد کوکائین تزریق شده به چشم می تواند تشخیص سندرم هورنر را تأیید کند، افتادگی های چشم هیدروکسی امفتامین می توانند موقعیت ضایعه را متمایز سازند.

فلج عضلات طرف خارجی پیشرفته مزمن چشم یک موقعیت نظام مند است که احتمال وقوع دارد. این نوع از فلج معمولاً فقط بر شرایط پلک و حرکات خارجی چشم، بدون درگیر کردن حرکت مردمک چشم، تأثیر گذار است. این موقعیت حدود 45 درصد از موارد توسیس رشته های عضلانی را شکل می دهد. اغلب بیماران به دلیل این عارضه در دوران بزرگسالی به افتادگی پلک عصبی مبتلا می شوند. خصوصیت توسیس ناشی از این موقعیت عبارت است از این واقعیت که غلتنده محافظ کره چشم در هنگام باز بودن پلک های چشم بسیار ضعیف عمل می کند.

تشخیص افتادگی پلک عصبی

بیماری توسیس را طبق عامل آن می توان به صورت زیر طبقه بندی کرد:

 • افتادگی نوروژنیک که شامل فلج عصب حرکتی چشم، سندرک هورنر، سندرم چشمک آرواره مارکوس گان، کجی عصب جمجمه ای سوم می شود.
 • افتادگی مولد رشته های عضلانی که شامل بدی رشد ماهیچه ای اکولو فارینگال، ضعف عضلانی خطرناک، بدی رشد توأم با افزایش تنوس عضلانی، بیماری عضلانی چشمی،
 • افتادگی مادرزادی ساده، سندرم تنگی شکاف میان دو چشم می شود.
 • افتادگی مربوط به آپونوروز که می تواند اکتشافی بوده یا پس از عملی مربوط به عمل جراحی پدید آید.
 • افتادگی مکانیکی که به دلیل ادم یا تومور های پلک بالایی پدید می آید.
 • افتادگی مسموم کننده عصب که یکی از علائم کلاسیک انونوماسیون توسط مار هایی مانند کبرا، کریتس، مامبا و تایپان است.
 • افتادگی دو سویه معمولاً با دوبینی، اشکال در بلع و یا فلج ماهیچه ای پیشرفته همراه است. صرف نظر از اینکه توسیس مسموم کننده عصبی عارضه ای است که قبل از ناتوانی تنفسی و خفگی غایی ناشی از فلج کامل دیافراگم قفسه سینه است. بنابراین، این شرایط یک شرایط اورژانس پزشکی است و باید فوراً درمان شود. همچنین، این بیماری احتمالاً در قربانی های بوتولیسم نیز دیده می شود و این مورد هم یک علامت تهدید کننده زندگی است.
 • شبه افتادگی پلک عصبی که به دو دلیل احقاق می یابد: یک) فقدان پشتیبانی پلکی: سوکت خالی یا کره چشم آتروفیک. دو) موقعیت پلکی بالاتر در جنبه دیگر: مانند مورد انقباض پلکی.

درمان

توسیس مادرزادی و آپونوروزی، اگر به شدت بر قوه بینایی تأثیر بگذارد یا اگر آرایش از اهمیت برخوردار است، احتمالاً نیاز به عمل جراحی خواهند داشت. درمان به نوع این بیماری وابسته است و معمولاً با یک پلاستیک چشمی و جراحی ترمیمی مخصوص بیماری ها و مسائل پلک چشم صورت می پذیرد.

روال های جراحی شامل موارد زیر می شوند:

 • برداشتن بالا برنده
 • برداشتن ماهیچه مولر
 • عمل قلاب پیشانی

در درمان غیر جراحی می توان برای پشتیبانی از پلک از مواردی از قبیل: استفاده از شیشه های عصای زیر بغل یا عصای زیر بغل توسیس یا لنز های ویژه مربوط به سفیده چشم استفاده کرد. هرچند در حال حاضر تعدادی از بیماری های مرتبط، از قبیل: بدی رشد ماهیچه اکولو فارینگیل قابل درمان نیستند، اما توسیس ناشی از یک بیماری خاص احتمالاً پس از درمان موفقیت آمیز بیماری، بهبود می یابد.

بیشتر بخوانید: انواع ورزش صورت برای بهبود افتادگی صورت و جلوگیری از افتادگی پلک

آیا فردی را در خانواده خود می شناسید که به افتادگی پلک عصبی مبتلا شده باشد؟ چه علائمی در این فرد مشاهده کرده اید؟ دیدگاه های خود را در پایانی این صفحه در قسمت ارسال نظر با ما و سایر مخاطبان خبرنگاران به اشتراک بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 19 اسفند 1399 بروزرسانی: 19 اسفند 1399 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1661

به "افتادگی پلک عصبی چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افتادگی پلک عصبی چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید