معرفی جهت قبرس شمالی

به گزارش مجله آیرخ، با راستا قبرس شمالی بیشتر آشنا شوید

این کشور می تواند یکی از بهترین پتانسیل های گردشگری دنیا باشد. جزیره قبرس یکی از جادویی ترین مکان ها در دنیاست و قسمت شمالی این کشور، سرشار از جذابیت ها و رمز و رموز مدیترانه ای است که حتماً برای مسافران مکانی به یاد ماندنی خواهد بود. راستا قبرس شمالی در جزیره قبرس، در قسمت شمال شرقی حاشیه مدیترانه واقع شده است و سومین جزیره پهناور، بعد از جزیره سیسیلی و ساردینیا در دریای مدیترانه محسوب می گردد. مجله گردشگری خبرنگاران برای افرادی که می خواهند به این کشور سفر نمایند، راستا قبرس شمالی را بیشتر شناسانده و معرفی می نماید.

معرفی جهت قبرس شمالی

تاریخچه جهت قبرس شمالی و شهرهای آن

جهت قبرس شمالی را بسیاری از امپراتوری ها طی نموده اند. 708 سال قبل از میلاد مسیح، قبرس را آشوریان اداره و حکومت می کردند. قبل از حمله مصریان 58 سال قبل از میلاد نیز، روم باستان این کشور را تسخیر کرد. هنگامی که روم در حال تقسیم امپراطوری شرق و غرب بود، قبرس تبدیل به قسمتی از امپراطوری بیزانتین (وابسته به روم شرقی) شد. سپس ریچارد لیون هارت، جزیره را تسخیر کرد و پس از مدتی اداره حکومت جزیره به عهده لوسیگنال واگذار شد. سال 1570، سال فتح قبرس توسط عثمانی بود و آنان کشور را تا سال 1878 اداره کردند، تا زمانی که قبرس را به بریتانیا اجاره دادند و در نهایت در سال 1960، قبرس آزادی خود را از بریتانیا گرفت.

سال 1974، سال کودتای نهایی بود. کودتایی که کشور یونان آغاز نماینده آن بود و بالاخره ترکیه با مداخله خود، در این بین باعث شد، قسمت شمالی قبرس را از آن خود کند. درپی این تغییرات، بریتانیایی ها اسکله و بندرگاهی ساختند. در این دوره شهر تبدیل به استراحتگاهی برای عموم مردم شد.

موقعیت و آب و هوای قبرس شمالی

این جزیره در هفتاد کیلومتری جنوب ترکیه، صد کیلومتری غرب سوریه و سیصد و بیست کیلومتری شمال مصر واقع شده است و در حقیقت مرز بین اروپا و آسیا تلقی می شود. (استراتژی این جزیره، تاریخچه و فرهنگ آن را طی چند صد سال، شکل داده است.) به علاوه، قبرس همواره از تمدن بسیار کهن و غنی تشکیل شده است که به 2000 سال پیش باز می شود که همه این ها دست به دست هم داده و در نهایت یک تاریخچه پر بار و یک معماری بی نظیر را از خود به جای گذاشته است. این کشور و زیبایی های آن از دیرباز تا به امروز غالباً مورد توجه همه امپراطوران قرار گرفته است. طبق آمار و سرشماری سال 2011، 98% از جمعیت این بخش از قبرس، مسلمان هستند. از نظر آب و هوا نیز این منطقه، تقریباً همواره مدیترانه ای است. این کشور تابستان بسیار طولانی و زمستانی بسیار کوتاه را دارد و دیری نمی گذرد تا بهار دوباره فرا برسد. میانگین سالیانه درجه دما در قبرس به 19 درجه سانتی گراد می رسد. قبرس، در سال، 340 روز را با تابش گرم و دلپذیر خورشید و آب و هوای مدیترانه ای می گذراند. در فاصله بین آپریل تا نوامبر بهترین زمان برای رفتن در جهت قبرس شمالی و سواحل آن و شنا در دریای مدیترانه است.

شهرهای مهم در جهت قبرس شمالی

  • کارپاس | Karpas Peninsula

نوشیدن یک فنجان قهوه، هنگام صبح، می تواند آغازی عالی برای گردشی یکروزه در این شبه جزیره باشد. شاید جالب باشد که گردش را با بازدید از کارخانه روغن زیتون آغاز کنیم. کارخانه ای که نمایانگر هر دو جنبه زندگی، سنتی و پیشرفته است. در این کارخانه، می توان حالت قدیمی و سنتی، و همین طور حالت امروزی و مدرن یک کارخانه واقعی را ملاحظه کرد.

بعد از صرف نهاری سنتی در این شهر می توان مکان مناسبی را برای استراحت انتخاب کرد. بهترین انتخابی را که می توان برای استراحت گردشگران، در عصر یک روز زیبا، با آب و هوای مدیترانه ای و در جهت قبرس شمالی انتخاب کرد، ساحل طلایی این شهر است. هنگام گذراندن زمان در این ساحل، لحظه ای نمی توانید ذهن خود را به نقطه دیگری متمرکز کنید.

  • گیرنه | Girne

تاریخچه قبرس را می توان به وضوح در این شهر دید، تاریخی که دیدن آن انسان را به گذشته می برد. کلیساهایی که در این شهر وجود دارد، امروز نیز به شکل موزه مورد بازدید قرار می گیرند. گردش یک روزه در این شهر می تواند به انسان فرصت دستیابی به رمز و راز تاریخ این شهر را بدهد. همان طور که می دانید این شهر یکی از قسمت هایی است که جلوه های تاریخی در آن بسیار دیده می شود.

وقتی اولین روز گشت و گذار در جهت قبرس شمالی آغاز می شود، بدون شک در درجه اول شما راهی خیابان قلعه هیلاریون می شوید. این یک خیابان معمولی نیست.

همان خیابانی است که شرکت والت دیزنی در ساخت کارتون سفید برفی و هفت کوتوله از آن الهام گرفت.

مکان بعدی، می تواند صومعه نوربرتین باشد، محلی که به صومعه صلح و آرامش معروف است. این اثر بی نظیر را گت ها (اقوام باستانی آلمانی ها) ساخته بودند.

  • نیکوزیا | Nicosia

نیکوزیا را، لدرا نیز می نامند. 300 سال قبل از میلاد مسیح، فرزند پادشاه مصر، شهر را بازسازی کرد و نام خود را بر آن نهاد. نیکوزیا از زمان روم شرقی، پایتخت قبرس بوده است و به مرور زمان این شهر گسترش یافت. در نهایت این شهر قدیمی و کهن به دو بخش شمالی ترکیه و جنوبی یونان تقسیم شد. در جهت قبرس شمالی و تاریخچه این شهر، معماری زیبای عثمانی همواره نظر انسان را به خود جلب می کند. چند اثر هنری نیز امروزه، مورد علاقه گردشگران است که شامل موزه مِولوی، ستون ونتیان، مسجد سلیمیه و زیباترین مسافرخانه های قدیمی می شود. نیکوزیا بزرگترین شهر قبرس است و در این منطقه طراحی قدیمی و مدرن، در کنار یکدیگر قرار دارند.

  • فاماگوتسا | Famagusta

برای کسانی که علاقمند به تاریخ هستند فاماگوتسا، مکان خوبی است تا از گردش روزانه خود لذت ببرند. در ابتدا شما شاهد ویرانی های شهر قدیمی سالاریس هستید. در جهت قبرس شمالی اگر وارد فاماگوتسا شوید، خرابی هایی که در این شهر اتفاق افتاده اند را می بیند. این خرابه ها، اکنون یکی از جاذبه های گردشگری دنیا در قبرس محسوب می شود. فاماگوتسا نیز، شهری در جزیره ای بسیار زیبا است که در حقیقت یادگاری از تمدن های گذشته است. چرا که عتیقه های زیادی که در این شهر باستانی وجود دارد.

  • گوزلیورت در جهت قبرس شمالی

این شهر به باغ میوه قبرس معروف است. میوه های زیادی با طعم های بی نظیری در باغ های این شهر، می رویند. موزه هایی در این شهر وجود دارند که قدمت آن ها به صد ها سال قبل از میلاد مسیح باز می شود. در جهت قبرس شمالی و در منطقه سولی، یکی از این موزه های معروف این کشور واقع شده است. در این موزه، شما می توانید شاهد سنگ فرش ها و موزائیک های بسیار نفیس و بی نظیر این سرزمین کهن، باشید. در آخر خوب است بدانید که واژه گوزلیورت، به معنای کشوری زیبا است.

  • طبیعت (فلورا)

در ماه فوریه، هنگامی که دیگر کشورهای اروپا در زمستانی سرد، روزها را سپری می نمایند، جهت قبرس شمالی و طبیعت آن، پر از شکوفه های زیبا و گل های رنگارنگ می شود. در ماه های فوریه تا می، گل های داوودی، نرگس، لاله و دیگر گل ها، این سرزمین را پوشیده از رنگ های مختلف و زیبا می نمایند.

  • فونا و حیات وحش قبرس شمالی

بیش از 350 نوع پرنده، لاک پشت های دریایی و همینطور در حدود 400 نوع میمون وحشی در این منطقه وجود دارد.

فرهنگ مردم قبرس شمالی

به دلیل برخورداری قبرس از تمدنی بسیار قدیمی و کهن، آنان مردمی بسیار مهمان نواز هستند. زیرا طی قرن ها و سال ها، خارجیان زیادی وارد این کشور شدند و حکومت کردند. از این رو، مردم این کشور همواره نسبت به خارجیان مهربان بوده اند.

از دیگر عادات مرسوم مردم جهت قبرس شمالی آن است که آن ها برای بزرگتر هایشان احترام بسیار زیادی قائل هستند.

شکم گردی در قبرس شمالی

غذاهای این کشور، تلفیقی از غذاهای مدیترانه ای و آسیای شرقی است، به علاوه در کنار غذاهای این منطقه، همواره آب میوه تازه لیمو مصرف می شود. در جهت قبرس شمالی همواره چند غذای سنتی و محلی است که عموماً در این منطقه قابل استفاده است که شامل مولوهیا (مرغ و یا گوشت دنده) که اکثراً کباب می شود. کولوکاس ریشه گیاهی دارد که عموماً همراه با غذا مصرف می شود. کباب سنتالی، که تکه های گوشتی است که همراه با سس مخصوص کشور قبرس صرف می شود.

یکی از ضرب المثل های رایج این کشور، می گوید:

شیرین بخورید و شیرین صحبت کنید.

در قبرس بسیار معمول است که پس از غذا از شیرینی سنتی خاصی استفاده شود مانند باقلوا، این شیرینی در این کشور بسیار محبوب است. در نهایت می توان گفت عادات غذایی این کشور، بیشتر شبیه ذائقه ما ایرانی هاست.

بهترین غذاها در جهت قبرس شمالی

در این قسمت به چند مورد از غذاها و اسامی آن ها را که در جهت قبرس شمالی می توانید بیابید، اشاره می کنیم:

Meze: معروف ترین غذای قبرس است که به 30 شکل، درست می شود و پایه همه آن ها از ماهی و گوشت تشکیل شده است.

Sheftalia: ترکیبی از گوشت های قلقلی با سس مخصوص قبرسی.

Koupepia: در واقع همان دلمه برگ مو ایرانی است که همراه با گوشت

چرخ نموده و برنج درست می شود.

Stifado: تاس کباب است که همراه با با پیازهای خرد شده و حلقه حلقه صرف می شود.

Kleftiko: برگ های قرمز رنگ گیاه قبرسی همراه با ادویه که در کنار گوشت بره پخته می شود.

Loukanika: سوسیس کبابی با سس مخصوص

Halloumi: عصاره نعناع با پنیر سفید گرفته شده از شیر گوسفند

Loukoumades: دونات سرخ شده با عسل

Shiamali: سمولینا با پرتقال و بادام

Daktyla: شیرینی هایی به باریکی و شکل انگشت که با گردو، بادام و شربت دارچین مخلوط می شود.

Loukoumia: مکعب های ژلاتینی با طعم گلاب و شکر.

Kolokotes: شیرینی کدوی قرمز و کشمش با گندم آسیاب شده.

Koupes: گوشت و گندم آسیاب شده با ادویه جات محلی.

سواحل بی نظیر قبرس شمالی

همان طور که می دانید در مجموع سواحل قبرس بسیار زبانزد هستند؛ اما در بین این سواحل، ساحل طلایی (golden beach) زیباتر و معروف تر است. این ساحل به بهشت عاشقان دریا، ساحل و خورشید مشهور است. چراکه بهترین انتخاب برای رفتن به یک ساحل مدیترانه ای بوده و منطقه ای با فضایی بسیار گسترده و پهناوری از ماسه های طلایی رخ می کند.

در گذشته افسانه ای در رابطه با این ساحل رواج داشته که می گفته است:

دریا همواره آرام بوده اما ناگهان یک روز خروشان شده و موجی سهمگین، الهه عشق و زیبایی را با خود به ساحل می آورد و همان جا در جزیره تا ابد باقی می ماند.

راه رفتن در ساحل و دیدن طلوع خورشید در این ساحل، از مواردی است که نمی بایست آن را فراموش کرد. کسانی که قصد دارند برای مدتی از شلوغی به دور باشند، بازدید از این ساحل را حتماً در برنامه هایشان قرار می دهند؛ ضمناً نباید فراموش کنید قبل از رفتن به golden beach، نوشیدنی های خنک و چتر با خود ببرید.

منبع: welcometonorthcyprus.co.uk

منبع: الی گشت
انتشار: 14 شهریور 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 339

به "معرفی جهت قبرس شمالی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "معرفی جهت قبرس شمالی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید