بازسازی خانه ویلایی قدیمی، چی بود چی شد؟

به گزارش مجله آیرخ، بازسازی بناهای قدیمی و و یا تخریب یکی از گرایش هایی است که معماران و طراحان حرفه ای به سراغش می روند و احتیاج به دانش و تسلط بسیاری در این زمینه دارد. در این مطلب با شما همراه شده ایم تا مراحل بازسازی یک ویلای مسکونی توسط گروه بازسازی و دکوراسیون داخلی هیرادانا را آنالیز نماییم. شناخت موقعیت فعلی پروژه و قابلیت های آن، آنالیز نقاط قوت و ضعف سایت و در نهایت درخواست های کارفرما برای بنای جدید از جمله نکات مهم و ضروری هستند که باید در راستا مورد توجه و کارشناسی قرار بگیرند.

بازسازی خانه ویلایی قدیمی، چی بود چی شد؟

جهت دریافت خدمات بازسازی ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

وضعیت موجود پروژه

گروه هیرادانا در این پروژه طراحی و بازسازی یک ویلای مدرن واقع در محمد شهر کرج را برعهده داشتند. به گفته طراحان گروه، این پروژه قبل از بازسازی متشکل از احجام و توده ها بود، با این تفاوت که سقف ها شکل زاویه دار (شیروانی) داشت و عناصر کلی بنا، سنتی بودند. طبق درخواست کارفرما سقف ها به شکل مسطح تغییر یافت و بنا رنگ و بوی مدرن به خود گرفت. یعنی احجام کوچک و بزرگ موجود با بدنه سفید و بازشوهای یکپارچه و بزرگ گشتند.

ایده های بازسازی پروژه

فضای نشیمن واقع در پشت بام از فاکتورهای اصلی مدنظر در طراحی نهاده شد. در این راستا ما باید دسترسی های عمودی بی واسطه ای از حیاط به پشت بام ایجاد می کردیم تا از این طریق، کاربر را از اتفاقاتی که در پشت بام می افتد، مطلع کنیم. درنتیجه ایده پروژه توسط مرتضی موسوی ، معمار شرکت، در این قالب مطرح شد:

فضای جمعی پویا

منظور از فضای جمعی، فضای نشیمن واقع در پشت بام بوده و واژه پویا بر اساس شکل کلی بنا نام گرفته است. به دنبال ایده مطرح شده، پله ها و دسترسی ها عناصر اصلی طرح الحاقی می باشند. همچنین ایجاد حرکت های حجمی در راستا با فرمت اصلی بنا، حفظ ریتم و تعادل و از دید بالا، دسترسی های شرقی و غربی در یک سمت و سو و در یک غالب هستند.

از ایده های بعدی بازسازی می توان به شاخص کردن بدنه اصلی ساختمان (ضلع جنوبی) و تلفیق آن با نرده های کاربری پشت بام اشاره داشت. البته بازی نور و سایه که توسط مکعب های (آجرهای) پر و خالی و هم سو با پر و خالی بودن حجم کلی ساختمان به وجود آمده نیز از ایده های شاخص بوده است.

ماهیت پروژه

جهت و محدوده فضایی را می توان به عنوان ماهیت پروژه در نظر گرفت. ساختمان ویلا به دور از تنش و شلوغی شهر، به طور کامل در نزدیکی طبیعت منطقه ادغام شده است. توده های پر و خالی، در اندازه های متفاوت، در امتداد زمین در طرازهای متفاوت بنا شده اند و یک چارچوب کلی ایجاد نموده اند. در طرح بازسازی مجموعه ای از احجام سفید یک چشم انداز بیرونی و داخلی ایجاد نموده اند که هر کدام عملکرد منحصر به فردی دارند. در نهایت مجموعه ای تشکیل شده که احساس امنیت را به همراه دارد. ترکیب این احجام با سطح افقی استخر، آسمان آبی خفیف، بازتاب نور خورسید، مکعب ها و خطوط هندسی مجموعه کاملی را پدید آورده است. نا گفته نماند که حیاط عضوی جدایی ناپذیر در خانه ایرانی است و ما در این جا سعی کردیم، خاطرات یک حیاط را به واسطه استخری که در ضلع اصلی مجموعه نهاده شده، بازتاب دهیم.

ویژگی های شاخص بنا پس از بازسازی

کلام آخر : گروه هیرادانا با فعالیت در زمینه هایی همچون بازسازی منزل، دکوراسیون مغازه و همچنین به عنوا ن شرکتطراحی نماهدف خود را تحقق زندگی ایرانی بوسیله معماری مطلوب و جلب رضایتمندی مشتریان است. این گروه با گرد آوری نیروهای جوان و با سابقه و استفاده درست و حداکثری از توان همکاران خود می تواند مشاوری حرفه ای برای شما باشد.

نویسنده : گروه بازسازی و دکوراسیون داخلی هیرادانا

منبع: چیدانه
انتشار: 17 آبان 1398 بروزرسانی: 29 شهریور 1400 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 580

به "بازسازی خانه ویلایی قدیمی، چی بود چی شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بازسازی خانه ویلایی قدیمی، چی بود چی شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید