تلاش برای کنار زدن موانع ثبت جهانی ماسوله

به گزارش مجله آیرخ، ایسنا/ براساس سخنان مدیر پایگاه میراث فرهنگی ماسوله، تلاش برای کنار زدن موانع ثبت جهانی ماسوله صورت می گیرد.

تلاش برای کنار زدن موانع ثبت جهانی ماسوله

قضیه چیست؟

احمد نجیبی با اشاره به تلاش های مدیرکل میراث فرهنگی و همراهی استاندار گیلان برای ایجاد کمیته ثبت جهانی ماسوله در استان، بیان می کند: در واقع همه ادارات و دستگاه ها برای به سرانجام رسیدن این اتفاق، به نوعی دخیل هستند. به همین دلیل برای برطرف موانع ثبت جهانی ماسوله، باید همه مدیران کل عزم خود را جزم کنند.

بیشتر بخوانیدسفر به ماسوله گیلان | روستایی تاریخی با معماری خاص

او از جمله موانع موجود در سر راه ثبت جهانی ماسوله را کابل های برق و تلفن می داند و می گوید: برای برطرف کردن این مانع در با بازدیدی که وزیر ارتباطات از بافت ماسوله داشت، رایزنی هایی انجام شد تا تلفن ثابت در ماسوله به صورت سیم کارتی به مردم داده شود.

نجیبی به وجود پتانسیل اجرایی موجود در سطح شهرستان برای اجرای کابل های برق به صورت زمینی و براساس تصمیم گرفته شده در جلسات کارشناسی با مسئولان این اداره اشاره می کند و هدف از انجام این کار را خالی کردن سیما و منظر ماسوله از این کابل ها عنوان می کند.

مدیر پایگاه میراث فرهنگی ماسوله دفع آب های سطحی یا فاضلاب را از دیگر موانع موجود در ثبت جهانی ماسوله می داند و ادامه می دهد: نهادهایی مانند جهاد کشاورزی یا محیط زیست که در بافت طبیعی منطقه فرهنگی ماسوله نقش دارند، می توانند در هماهنگی با میراث فرهنگی، پیوندی موثر ایجاد کنند تا حفاظت از این بخش ها نیز توامان انجام شود.

او اما حذف ساخت وسازهای انجام شده در ماسوله از گذشته تا امروز را کاری زمان بر می داند و ادامه می دهد: این اقدام در سطح شهرستان مسکون است و نیاز است تا فرآیندهای بازسازی به ترتیب اصلاح شود. از سوی دیگر از مدتی قبل ساخت وسازهای در دست انجام تحت کنترل هستند تا با تایید میراث فرهنگی اجرایی شوند.

نجیبی از ابلاغ دو ضابطه جداگانه برای حفظ حریم و ساخت وسازها در ماسوله خبر می دهد و می گوید: در مرحله نخست ضابطه حریم ماسوله در سال 1376 و در مرحله دوم در سال 1393 ابلاغ شد، که خوشبختانه از این نظر ماسوله اکنون در شرایط خوبی واقع شده است؛ یعنی هیچ بنای جدیدی در این منطقه تاریخی ساخته نمی شود مگر این که شواهد تاریخی بگویند در گذشته بنایی تاریخی در آن نقطه بوده است.

به گفته او، با توجه به عکس های تاریخی، بناهای تاریخی برای احیا یا بازسازی نیازمند اسناد تاریخی گذشته در این منطقه هستند.

بیشتر بخوانیددر سفر به ماسوله از کجا دیدن کنیم؟ | شهری با دیدنی هایی جادویی

مدیر پایگاه میراث فرهنگی ماسوله با بیان این که امیدواریم امسال بتوانیم پرونده ماسوله را برای ارائه آماده کنیم می گوید: اعتباری حدود 17 میلیارد ریال به بافت تاریخی ماسوله اختصاص داده شده که در حوزه های مختلف باید هزینه شود، اما تلاش کردیم تا حد امکان بیشتر این اعتبار در خدمت ثبت جهانی ماسوله باشد.

در ادامه بخوانیددانستنی های سفر به ماسوله | سفری به عمق خنکای شمال ایرانمنبع: همگردی
انتشار: 20 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1182

به "تلاش برای کنار زدن موانع ثبت جهانی ماسوله" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلاش برای کنار زدن موانع ثبت جهانی ماسوله"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید