توقف دوباره ساخت کارخانه تسلا در آلمان، دلیل: حفاظت از مار و مارمولک

به گزارش مجله آیرخ، مارمولک شنی یکی از گونه های حفاظت شده است که زادگاه آنها در قلب پرونده تسلا واقع شده است.

توقف دوباره ساخت کارخانه تسلا در آلمان، دلیل: حفاظت از مار و مارمولک

ساخت کارخانه تسلا در آلمان دو بار در یک هفته متوقف شد. دلیل این توقف در خطر انداختن زیستگاه مار و مارمولک ها در محوطه ساخت کارخانه عنوان شده است. این حیوانات در خواب زمستانی و در محوطه ساخت کارخانه تسلا قرار دارند و حافظان محیط زیست نگران مرگ آنها در عملیات پاکسازی جنگل در محوطه ساخت کارخانه هستند.

به گزارش خبرنگاران به نقل از دویچه وله، دادگاه عالی برلین- براندنبورگ پس از درخواست اضطراری دادگاه تجدید نظر گروه های دوستدار و حافظ طبیعت گرین لیگ، طبیعت و اتحادیه حفاظت از تنوع زیستی به صورت اورژانسی دستور توقف کار پاکسازی جنگل از سوی نیروهای تسلا را صادر کرد.

طرفداران محیط زیست و حافظان طبیعت در مورد زندگی مار و مارمولک های این جنگل نگرانی هایی را مطرح کرده اند.

ماشین ها در کنار درختان جنگل حومه برلین در حال پاکسازی منطقه برای احداث کارخانه جدید تسلا هستند/ عکس: AP

گروه های طبیعت گرای آلمان نگرانند که پاکسازی جنگل با خودرو و ماشین آلات صنعتی باعث از بین رفتن مارها و مارمولک های شود که در حال حاضر در زیرزمین در خواب زمستانی به سر می برند.

پیش از این دادگاه دیگری در شهر فرانکفورت در روز پنج شنبه گذشته به طور موقت کار ساخت این کارخانه را متوقف کرد. دادگاه فرانکفورت در دادگاه تجدید نظر درخواست رسیدگی اضطراری برای توقف کار تسلا را رد و ادامه کار در این جنگل را مجاز اعلام کرد.

حکم دوم دادگاه فرانکفورت چراغ سبز برای ادامه پاکسازی جنگل را به پیمانکاران شرکت تسلا نشان داد اما فعالان بلافاصله درخواست خود را به دادگاه بالاتری ارائه دادند.

مارمولک شنی یکی از گونه های حفاظت شده است که زادگاه آنها در قلب پرونده تسلا واقع شده است

تسلا هفته گذشته مجوز پاکسازی 83 هکتار از جنگل های کاج کارخانه گیگافکتوری در منطقه گرون هاید جنوب برلین را دریافت کرد. این میزان در راستای پاکسازی 92 هکتار از جنگل هایی است که پیشتر پاکسازی شده اند. کارخانه های بزرگ تسلا به گیکافکتوری معروفند.

نگرانی برای حیات وحش

این پرونده حقوقی به طور خاص بر نگرانی سلامتی مارها و مارمولک ها که در منطقه ساخت و ساز تسلا در خواب زمستانی به سر می برند، متمرکز است.

تسلا قبلا برای جابه جایی مارهای بومی اروپا و مارمولک شنی بین تیر تا شهریور اقداماتی را انجام داده است.

گروه های حفاظت از محیط زیست از احتمال نابودی تعداد زیادی از حیوانات خبر داده اند، زیرا برخی از مارمولک ها در اوایل تیر و مرداد و برخی از مارها در شهریور به محل خواب زمستانی خود باز می گردند.

هم چنین درباره تاثیر این کارخانه های تسلا بر منابع محلی آب نگرانی هایی وجود داشت که این شرکت قبول کرد مصرف آب در این منطقه را کاهش دهد.

یک مار در اوایل سپتامبر در مناطق زندگی زمستانی خود حرکت می کند. این موضوع به معنای اسکان نیافتن بسیاری از مارها در مناطق محل کار پیمانکاران تسلا است

تسلا قصد دارد حدود 500 هزار مدل الکتریکی 3 و Y خود را در این کارخانه بسازد و حدود 10 هزار کارگر را استخدام کند. ایلان ماسک مدیرعامل شرکت تسلا امیدوار است بتواند خط تولید باتری هایش را در جولای 2021 و در همین کارخانه افتتاح کند.

شرکت تسلا همچنین تولیدکنندهٔ پکیج هایباتری لیتیوم- یونبرای دیگر خودروسازها، نظیر تویوتا و دایلمر آگ است.

تسلا به ساخت خودروهای برقی با هدف کاهش آلودگی محیط زیست و خودران ها معروف است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 28 دی 1399 بروزرسانی: 28 دی 1399 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1556

به "توقف دوباره ساخت کارخانه تسلا در آلمان، دلیل: حفاظت از مار و مارمولک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توقف دوباره ساخت کارخانه تسلا در آلمان، دلیل: حفاظت از مار و مارمولک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید