جاهای دیدنی آنتالیا که نباید از دست داد

به گزارش مجله آیرخ، از سواحل بی نظیر تا جاهای تاریخی منحصر به فرد در میان جاهای تماشای آنتالیا وجود دارد و همین موضوع این جا را در اولویت هر گردشگری قرار می دهد. ما در خبرنگاران معتقدیم که برای تماشا شهر قدیمی زمان بگذارید و دروازه هادریان(Hadrians Gate) و مناره شکسته(Broken Minaret) را ببینید و لذت جاذبه های گردشگری آنتالیا را با خود همراه کنید. اگر خواستید از گرما فرار کنید به غار کاراین بروید و یک سواری به سمت کوه تاهتالی (Mount Tahtali) ترتیب دهید. بقایای بناهای زیادی از تمدن یونان باستان، در ترکیه و آنتالیا وجود دارد. شهرهای یونانی را ببینید و یادتان باشد که آتش دهان شیمر را از دست ندهید.

جاهای دیدنی آنتالیا که نباید از دست داد

روی دیگر سکه در سفر آنتالیا

قدم زدن در بقایای شهر فاسلیس (Phaselis)

فاسلیس یکی از مجذوب کننده ترین جاهای دیدنی آنتالیا محسوب می شود. شهر قدیمی فاسلیس،بندر لیکیه،زمانی مهم ترین نقطه بازرگانی این منطقه محسوب می شد.شما می توانید در بقایای به جا مانده از این شهر قدم بزنید و تصور کنید زندگی در این شهر،طبق قانون اسکندر مقدونی،چگونه جریان داشته است.از آن دوران قنات ها،آمفی تئاتر و خیابان اصلی بازار به جا مانده است که به دو بندر می رسد.

امروزه،این منطقه در پارک ملی واقع شده است که ساحل های فوق العاده اش،دل هر گردشگری را با خود می برد و همین امر اینجا را به یکی از جاهای دیدنی آنتالیا تبدیل می نماید که به نوبه خود حسابی پرطرفدار است.باید گفت که در این حوالی رستوران وجود ندارد اما اگر در پی جایی برای پیک نیک هستید،می توان تضمین کرد که اینجا برترین است و بعدازظهری به یادماندنی در خاطراتتان ثبت خواهد نمود.

سه تیرانداز محافظ راه شما هستند

گشت و گذار در کالیجی (Kaleici)

یکی دیگر از جاهای دیدنی آنتالیا،کاله ایچی است. کاله ایچی، شهر قدیم آنتالیاست. شما می توانید تلفیقی از امپراطوری عثمانی و رومی در اینجا شاهد باشید. وقتی وارد شهر قدیم می شوید از دروازه هادریان می گذرید که به وسیله سه تیرانداز که ورودی را از قرن دوم که ساخته شده اند در نظر دارند، محافظت می شود. از اینجا که خارج شوید هم به یکی از نمادهای شهر آنتالیا خواهید رسید و آن هم مناره 40 متری معروف به مناره شکسته یا (Yivli Minare) است. این بنا و مسجد سلجوق، باهم و در قرن 13ام، ساخته شده اند که البته امروز کامل نیست و بخش های زیادی از آن تخریب شده است.

شعله اسطوره ای در میان جاهای دیدنی آنتالیا

آتش همیشگی شیمر (Chimaera)

یکی از جاهای دیدنی آنتالیا که بسیار خاص و منحصر به فرد است،آتش همیشگی شیمر نام دارد.شیمر،از اساطیر یونان است.او دارای سر شیر و بدن بز و دمی از مار است و از دهانش شعله های آتش بیرون می زند-شیمر با ویران کردن حومه لیکیه در آناتولی،مردم را به وحشت می انداخت،تا اینکه به دست بلروفون،یکی از پهلوانان نام دار یونانی کشته شد-.در دوران قدیم از شعله های آتش شیمر،برای راهنمایی دریانوردان و جلوگیری از برخورد کشتی هایشان به صخره ها استفاده می شده است.

معنای خود نام شیمر،به معنی شعله همیشگی است و حتی همین حالا هم شما می توانید در هرزمانی،شعله های شیمر را از روی صخره ببینید.در این قسمت حدود 20 خروجی انتشار گاز وجود دارد که باعث می شود آتش خودبه خود مشتعل باشد.

تماشای شیمر در شب

در شب،شعله های درخشان شیمر منظره ای بسیار زیبا دارند،اما از قلم نیاندازید که باید با خودتا چراغ قوه ببرید،چون نور شعله شیمر برای پیدا کردن جهتتان در بالا رفتن از صخره ها کمکتان نمی نماید.شعله شیمر،بالای معبد هفایستوس قرار گرفته است و یکی از بزرگترین پدیده های طبیعی در کره زمین است.

موزه باستان شناسی، تاریخ شهر پیش چشمان شما

موزه باستان شناسی آنتالیا

این جا یکی از معروف ترین جاهای دیدنی آنتالیا است. موزه باستان شناسی یکی از برترین موزه های ترکیه بوده و در میان جاهای دیدنی آنتالیا ، جایی است که شما را به قلب تاریخ این شهر می برد. در این موزه شاهد کاوش های تازه باستان شناسی و اثرهای تاریخی از سالیان دراز پیش از عصر حاضر خواهید بود. قدیمی ترین اثرها به پنج هزار سال قبل باز می شود و از عصر برنز تا بیزانسی را شامل می شود. مهم ترین گالری های موزه،مجسمه های الهه ها را در خود دارند و موزاییک هایی از سلوکیه در آن ها قابل مشاهده است.موزه همه روزه به غیر از دوشنبه ها باز است.

پیک نیک کنار آبشارهای دودن (Duden Waterfalls)

یک دیگر از جاهای دیدنی آنتالیا که چهره طبیعت مرموز شهر را به شما معرفی می نماید شهر آهکی آنتالیا است. در میان جاهای دیدنی آنتالیا ، این شهر آهکی پر از آبشارها، غارها و چشمه هاست؛ از کوه های تاوروس(Taurus Mountains)گرفته تا دریای مدیترانه، که رود دودن به آن می ریزد و دو آبشار در جهت آن شکل گرفته است و این فضا را به یکی از برترین جاذبه های گردشگری آنتالیا تبدیل نموده است. آبشارها به دودن بالا و دودن پایین معروف شده اند. اینجا منظره ای است که با باغ و درخت احاطه شده و فضایی بی نظیر برای پیک نیک، چه برای اهالی و چه برای جهانگرد ها به وجود آورده است. دودن بالا، 15 متر ارتفاع دارد و یک غار طبیعی را زیر خود پنهان نموده است که می توان به آن جا رفت و این قطعا یکی از رویایی ترین تجربه هایی است که ممکن است در میان جاذبه های گردشگری آنتالیا داشته باشید.

پارک کارالی اوقلو، آرامش زیر سایه برج و باروی روم باستان

استراحت در پارک کارالی اوقلو (Karaalioglu Parki)

این جا یکی از پارک های اصلی شهر و از جاذبه های گردشگری آنتالیا است. جایی که شما می توانید زیر سایه درختان دراز بکشید و در روزهای داغ تابستان،کمی استراحت کنید و یا در هنگام عصر کمی پیاده روی کنید.

در ورودی پارک، یک بنای متعلق به برج و باروی قدیمی شهر در دوران روم باستان به نام Hildirlik، قرار گرفته است که دیدبانی برای بندر قدیم است. این بنا 14 متر ارتفاع دارد و منظره ای فوق العاده به شهر و خلیج دارد. کمی زودتر در عصر اگر این جا بیایید می توانید از منظره پانوراما از بندر رومی قدیمی زیر نور آفتاب لذت ببرید. پارک کارالی اوقلو، جای بسیار خوبی برای پیک نیک است. همواره باز است و بدون هزینه.

مناره شکسته مسجد کورکو، از روم باستان تا عثمانی

مناره شکسته مسجد کورکوت (Broken Minaret of the Korkut Mosque)

مناره شکسته(Kesik Minare) مسجد کورکوت،در شهر قدیم واقع شده است و یکی از مشهورترین جاهای دیدنی آنتالیا است. مناره در قرن نوزدهم،با آتش خراب شده و بقایای شکسته آن چیزی است که از تاریخ آن امروز پابرجاست.اینجا در ابتدا به عنوان معبد در قرن دوم ساخته شده است.سپس در سده ششم،به یکی کلیسای بیزانسی تبدیل شده و بعد از آن که امپراطوری ترک سلجوقی حکم رانی را شروع کردند، کلیسا به مسجد تبدیل شد و مناره به آن اضافه شده است.

در دوران جنگ های صلیبی در 1361،مسجد دوباره،کلیسا شد و در آخر،وقتی که عثمانی به قدرت رسید باز هم تبدیل به مسجد شد. و تاریخ این همه جنگ در دیوارهای آن مدفون شده است.

جلوه ای از طبیعت پر جاذبه میان جاذبه های گردشگری آنتالیا

غار کاراین(Karain Cave)

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری آنتالیا ، غار کاراین است. غار کاراین(Karain Cave) در کوهپایه قرار گرفته و چند حفره بزرگ دارد که برای بازدید عموم،آزاد هستند.کاوش ها در غار به اکتشافاتی از دوره پالئولیتیک قدیم و میانه،منجر شده است که قطعاتی احتمالی از یک اسکلت انسان نئاندرتال است.برخی از دست ساخته ها که در اینجا پیدا شده اند در نمایشگاهی کوچک در محل غار به نمایش درآمده است و باقی آن را می توانید در موزه باستان شناسی- که در خصوص آن صحبت کردیم-پیدا کنید.

پارک ملی گولوک داغی، بقایای تئاتر یونان در دل صخره ها

گشت و گذار در پارک ملی گولوک داغی (Gulluk Dagi)

پارک ملی گولوک داغی، از جاهای دیدنی آنتالیا ، در شمال غربی این شهر است و به مقدار نیم ساعت با ماشین از شهر فاصله دارد. این جا، آثار شهر باستانی ترموسوس را در خود پنهان نموده است و یک جای تاریخی کم نظیر در میان جاهای دیدنی آنتالیا است. ترمسوس(Termessos) به روی کوه بوده است و منظرهی بی نظیر به کل منطقه دارد. مهم ترین بنای به جای مانده ترمسوس آمفی تئاتر بی نظیر آن است، که از دل صخره بیرون آمده است. چون این منطقه، صخره ای و سنگی است، حتما کفش مناسب و مقاوم بپوشید.

کوه تاهتالی، شکوه و عظمت یک منظره بی نظیر

بالا رفتن از کوه تاهتالی(Mount Tahtali)

طبیعت در جاذبه های گردشگری آنتالیا نقشی اساسی دارد. در بسیاری از جاهای دیدنی آنتالیا، ویژگی های منحصر به فرد طبیعی، یک تجربه رویایی برای بازدیدکنندگان خواهند ساخت. منظره کوه تاهتالی، خارق العاده است. شما در اینجا 2365 متر از سطح دریا بلندترید. برای یک کوه نورد میانه، شاید چالش برانگیز باشد که همه راه را یکسره طی کند. اما شما می توانید با تله کابین به انتهای جهت برسید. از پایین و از ساحل، تا اوج آسمان را در یک روز طی کنید و از منظره ساحل و دریا و کوه های تاوروس در راه لذت ببرید. اگر حسابی دنبال هیجان و ماجراجویی باشید ممکن است به فکر پاراگلایدر و یا اسکی در زمستان بیفتید. اگر این طور تصمیم بگیرد همه چیز برای شما منحصر به فرد خواهد بود.

منبع:سـفـرزون

منبع: دیجیاتور
انتشار: 12 مرداد 1401 بروزرسانی: 12 مرداد 1401 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 2287

به "جاهای دیدنی آنتالیا که نباید از دست داد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جاهای دیدنی آنتالیا که نباید از دست داد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید