داورزنی: اگر طلاهای اندونزی در پنچاک سیلات نبود، ایران چهارم می شد

به گزارش مجله آیرخ، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان، گفت : تیم میزبان همیشه مورد توجه است.

داورزنی: اگر طلاهای اندونزی در پنچاک سیلات نبود، ایران چهارم می شد

به گزارش خبرنگار خبرنگاران از جاکارتا، محمدرضا داورزنی، معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان درباره رشته پنچاک سیلات و کسب هشت مدال طلا توسط کاروان ورزشی اندونزی، گفت : پیش از شروع رقابت های آسیایی جاکارتا، شورای المپیک آسیا برای صندلی مناسب تیم میزبان در جدول مسابقات از رشته های مختلفی استفاده کرد تا رنکینگ تیم میزبان در این دوره از رقابت ها ارتقا پیدا کند.

وی ادامه داد: تیم اندونزی در بسیاری از رشته ها فقط یک یا دو مدال کسب کرد. در رشته های وزنه برداری، کاراته، تکواندو و قایقرانی که فقط یک مدال کسب کردند اما رشته ورزشی پنجاک سیلات به داد تیم میزبان رسید. در اندونزی منطقه ای وجود دارد به نام پنچاک سیلات که زمانی به این کشور سفر کردم و این منطقه را مشاهده کردم به یاد کشتی باچوخه افتادم که اگر در این رشته ورزشی حضور پیدا کنیم به مدال های بسیاری می رسیم.

داورزنی افزود: زمانی که تیم پنچاک سیلات کشورمان به این مسابقات اعزام شد هم می دانستیم که اندونزی می تواند به مدال های بسیاری برسد زیرا این رشته ورزشی با مقرارت و قوانین خاص اندونزی عجین گردیده و توانستند به راحتی به مدال طلا برسند. این رشته ورزشی فقط در مسابقات جاکارتا وجود دارد تا تیم میزبان بتواند در جدول مسابقات به صندلی مناسبی برسد و در دور بعد رقابت های آسیایی نیست ، زیرا این رشته المپیکی نیست و در آسیا هم علی رغم رشته های رزمی دیگر صندلی آن چنانی ندارد. البته از کوشش های تیم ملی پنچاک سیلات ایران تشکر می کنم و قصد جسارت هم به این رشته ورزشی ندارم و فقط این رشته در بازی های آسیایی دوره بعد نیست.

وی با بیان این که کاروان ورزشی ایران در بازی های آسیایی جاکارتا عملکرد قابل قبولی داشت البته اگر طلاهای پنچاک سیلات را از اندونزی حذف کنیم، خاطر نشان کرد:اگر طلاهای اندونزی در پنچاک سیلات نبود ایران در صندلی چهارم باقی می ماند اما تیم میزبان همیشه مورد توجه است. کاروان ورزشی ایران از رشته های گروهی بسیاری برخوردار است. حدود 100 ورزشکار کاروان ورزشی ایران از تیم های والیبال، فوتبال، بسکتبال، کبدی آقایان و بانوان که تیم های گروهی فقط یک مدال کسب می نمایند. کسب این مدال ها از تیم های گروهی باعث افتخار است اما در برنامه ریزی های آینده برای حضور موفق در مسابقات آسیایی در کوشش هستیم تا روی رشته هایی که می توانیم مدال های بیشتری کسب کنیم، برنامه های بلند مدتی داشته باشیم.

داورزنی با اشاره به این که در دفتر برنامه ریزی وزارت ورزش و جوانان تجزیه و تحلیل و ظرفیت رشته های مختلف ورزشی در رقابت های آسیایی و همچنمین نقاط قوت و ضعف رشته های ورزشی هم مورد آنالیز قرار گرفته تا در دوره بعدی بازی های آسیایی حضور موفقی داشته باشیم، گفت : البته عملکرد کاروان ورزشی ایران در رقابت های آسیایی مناسب بود و مسابقات رشته های دوومیدانی، کوراش، بوکس و قایقرانی باقی مانده و امیدواریم در این رشته ها هم به مدال برسیم تا بتوانیم صندلی پنجمی خود را در بازی های آسیایی حفظ کنیم.

وی با اشاره به این که بازی های آسیایی باعث شد تا به مدال آوری بسیاری از رشته های ورزشی در المپیک 2020 امیدوار شویم، بیان کرد: رشته کاراته که برای نخستین بار قرار است در المپیک شرکت کند بسیار امیدوار به کسب مدال هستیم. رشته های دیگر همانند وزنه برداری، کاراته و کشتی بسیار امیدوار هستیم که در المپیک توکیو به مدال برسیم. پنچاک سیلات رشته المپیکی نیست و فقط برای کمک به اندونزی این رشته ورزشی در بازی های آسیایی جاکارتا حضور پیدا کرد و از قبل هم پیش بینی می شد که تیم میزبان در این رشته ورزشی به مدال طلا برسد.

معاون توسعه ورزش قهرمانی و حرفه ای وزارت ورزش و جوانان در خاتمه درباره قهرمانی تاریخی کبدی بانوان و آقایان در بازی های آسیایی 2018 جاکارتا، خاطر نشان کرد: در دو دهه اخیر ایران نمی توانست مقابل هند به قهرمانی برسد. همه بر این باور بودند که ایران با شکست مقابل هندونستان نایب قهرمان آسیا می گردد اما بانوان ایرانی در فینال و آقایان در نیمه نهایی توانستند هند را شکست دهند. از عوامل فدراسیون تشکر می کنم و این مدال طلا نشان داد که این رشته در سطح کشور قابل توسعه است. با برنامه ریزی مداوم امیدوار هستیم قدرت کبدی ایران در آسیا و دنیا ماندگار گردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 9 بهمن 1397 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 91

به "داورزنی: اگر طلاهای اندونزی در پنچاک سیلات نبود، ایران چهارم می شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داورزنی: اگر طلاهای اندونزی در پنچاک سیلات نبود، ایران چهارم می شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید