دوست نداشتم کسی به تماشای کنسرتم بیاید!

به گزارش مجله آیرخ، اگر از علاقمندان به موسیقی نواحی باشید، با حضور در سومین شب از شروع رسمی جشنواره موسیقی فجر می توانستید از موسیقی پنج نقطه از ایران فقط با حضور در یک سالن لذت ببرید؛ گویی به مدد جادوی موسیقی، به 5 نقطه از ایران سفر نموده باشید.

دوست نداشتم کسی به تماشای کنسرتم بیاید!

به گزارش خبرنگار خبرنگاران، فرهنگسرای ارسباران در سومین شب از شروع رسمی سی وهفتمین جشنواره موسیقی فجر در دو سانس میزبان هنرمندانی از پنج نقطه ایران بود.

در سانس اول در ابتدا گروه استاد منصور صبوحی در حالی به اجرای موسیقی نواحی ترکمنی نشست که سالن مخاطب چندانی نداشت ولی با این وجود گروه توانست با یک اجرای ماهرانه همان مخاطب اندک را با خود همراه کند.

عبدالمناف آهنگر که خواننده و یکی از نوازندگان دوتار کشورمان است، چنان با مهارت و جدیت اجرا می کرد و غرق در اجرای موسیقی بود که حتی اگر متوجه مفاهیم اشعاری که به زبان محلی و ترکمن بر زبان هنرمند می آمد، نمی شدید، ناخودآگاه باز هم با جدیت به تماشای اجرا می نشستید.

اعضای دیگر این گروه ابراهیم جرجانی (سرپرست و نوازنده دو تار) و قربان گلدی کر (نوازنده کمانچه) بودند.

این گروه قطعاتی چون تراکمه، سونام گلدیمی، گیت غاریپ اگلنمه موندان، توماغلی، تون دریا، یلقی لار و تکنوازی کمانچه قطعه قاشلی یار را اجرا کردند.

در ادامه گروه پامچال در حالی به روی صحنه آمد که پیش از ورود، آوای شاد سرنا به گوش می رسید و پس از قرار گرفتن در جایگاه دهل نوازی شروع شد. این گروه با توجه به اینکه زمان اجرایشان با گروه قبلی ادغام شده بود، تنها 20 دقیقه فرصت اجرا داشتند که با این حال تمامی مدت را بی وقفه نواختند.

نوازنده سرنا لحظه ای وقفه نداشت و نوازندگان دهل با قدرت بر سازهایشان می کوبیدند تا اینکه چوب بازان نیز با آنها همراه شدند و همگام با موسیقی اجرا کردند و در نهایت هنگام خروج از سالن نیز با نواختن موسیقی رفتند.

اعضای این گروه شامل امید نی نواز شهر نویی (سرپرست گروه، دهل)، علی آدینه نی نواز شهر نویی (دهل)، محمد اصلاحی (سرنا)، سجاد پهلوانی (چوب بازی) و سعید سیاوشی (چوب بازی) بودند.

بعلاوه قطعاتی که نواخته شد اجرای چوب بازی، اجرای مقام الله، اجرای مقام راه جنگ و اجرا مقام پلتان بود.

سانس دوم / سالن ارسباران/شب سوم:

در ابتدای این سانس، گروه بربط هرمزگان از بندرعباس به روی صحنه آمد. مرتضی کریمی ـ سرپرست گروه و نوازنده بربط ـ در ابتدا در توضیحی کوتاه درباره قطعات گفت: ما از دیار دریا و شرجی و گرما آمده ایم و امیدوارم بتوانیم اجرای خوبی را برای شما ارائه دهیم. قطعاتی که قرار است اجرا کنیم برخلاف آنچه همه از موسیقی جنوب که دارای ریتمی شاد است، انتظار دارند، قطعاتی بی کلام به آهنگسازی خودم است که البته یک قطعه قدیمی هم اجرا می گردد که ما جنوبی ها با آن خاطرات زیادی داریم.

او ادامه داد: همه این قطعات داستان دارند. یکی از قطعات به نام هوزاک است که معنای آن سبز رنگ شدن آب دریا در شب است. این قطعه داستان مادری است که فرزند او به دریا رفته و بازنگشته و مادر او هر شب گریه و زاری می نماید. بعلاوه یکی دیگر از قطعات نیز یک اثر قدیمی است که ماهیگیران هنگام کار اجرا می نموده اند.

اعضای دیگر این گروه رضا ترکچین (عود) و موسی کمالی (جهله و سازهای کوبه ای محلی) بودند.

در بخش دیگری از این سانس نیز محمود صادقی ورگ به تکنوازی دوتار شمال خراسان پرداخت.

این هنرمند در سکوت به روی صحنه آمد و بدون کوچکترین سخنی اجرای خود را شروع کرد. حرکات دستان این هنرمند بر روی سازش مخاطب را مجذوب خود می کرد و به حدی سریع می نواخت که ممکن نبود بتوانید حرکت دستان او را دنبال کنید.

آوایی که اجرا می شد، حتی اگر پیشینه ای از آنچه می شنیدید نداشتید، باز هم برای شما تداعی گر موسیقی خراسان بود. این هنرمند در حالی که سازش را می نواخت به یک باره اقدام به کوک کردن ساز خود برای اجرای بعدی می کرد و باز هم بدون کوچکترین وقفه ای با جدیت ساز خود را می نواخت که البته اجرای او بارها با تشویق حضار همراه شد.

این هنرمند قطعاتی چون نوایی، تجنیس، قیامت،حرایی، کورغلی، جولان کورغلی و سرمقام را اجرا کرد.

در بخش نهایی این سانس نیز سعدالله نصیری به عنوان تکنواز دیوان از کردستان به روی صحنه آمد.

او پیش از شروع اجرای خود گفت: با توجه به شرایط موجود دوست نداشتم کسی به تماشای اجرا بیاید که یک موقع بیمار گردد و حتی تبلیغ اجرا را در پیج اینستاگرام خود نگذاشتم. با این حال دوستانی که برای تماشای اجرا آمده اند خیلی لطف نموده اند. موسیقی کردستان نیز یک موسیقی متنوع است و نمی توان در یک شب همه بخش های آن را اجرا کرد. من نیز می توانم دو قطعه از آثار خود را تا جایی که بتوانم برایتان اجرا می کنم.

با سپری شدن اجراهای روز سوم جشنواره موسیقی فجر، دو روز دیگر تا خاتمه برگزاری باقی است و در روز خاتمهی ـ آدینه 29 بهمن ماه ـ مراسم اختتامیه برگزار خواهد شد.

جشنواره موسیقی فجر به علت تقارن با ایام شهادت چهارشنبه و پنجشنبه اجرایی به خود نخواهد دید.

تنهای اجرای روز خاتمهی متعلق به رضا بهرام ـ خواننده پاپ ـ است که آدینه در دو سانس در سالن میلاد نمایشگاه برگزار خواهد شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 4 تیر 1401 بروزرسانی: 4 تیر 1401 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 2252

به "دوست نداشتم کسی به تماشای کنسرتم بیاید!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دوست نداشتم کسی به تماشای کنسرتم بیاید!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید