سال آبی سختی پیش رو داریم

به گزارش مجله آیرخ، تهران (پانا) - مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت سال آبی سختی را پیش بینی می کنیم به ویژه در حوزه زاینده رود شرایط مناسب نخواهد بود و از اکنون باید اقداماتی را برای رویارویی با این شرایط در نظر بگیریم.

سال آبی سختی پیش رو داریم

به گزارش ایسنا، حمیدرضا جانباز امروز در مراسم احداث تاسیسات فاضلاب 25 روستای استان اصفهان به روش بیع متقابل با اشاره به شرایط منابع آبی در سال آبی گفت: بر اساس برآوردهای انجام شده سال آبی چندان مطلوبی نخواهیم داشت و سد زاینده رود در کمترین احجام است و این در شرایطی است که بیش از 5 میلیون نفر وابسته به این سد هستند.

وی با اشاره به اهمیت استفاده از بازچرخانی آب و استفاده از پساب در استان اصفهان گفت: این اقدامات منجر به یک اتفاق عظیم می گردد چرا که حداقل وابستگی به زاینده رود و حداکثر استفاده از پساب را در بازچرخانی شاهد خواهیم بود.

وی با بیان این که استان اصفهان همواره در موضوع صنعت پیشگام بوده وما این افتخار را داریم که این پشتکار را در سایر نقاط کشور توسعه دهیم اولین سامانه آبرسانی مدرن و تاسیسات جمع آوری و تصفیه فاضلاب در استان اصفهان شکل گرفت و درطول سنوات گذشته در بخش های مختلف این استان که دچار کمبود آب بوده ایم به خوبی مدیریت شده است.

جانباز اضافه نمود: اولین بار در کشور موضوع جایگزینی پساب به جای آب شرب برای صنعت در استان اصفهان مطرح شد و این موضوع طرح عظیمی بود که اکنون توانسته ایم از پساب در بخش های مختلف استفاده کنیم.

وی با بیان این که با استفاده از تجهیزات مدرن با بازچرخانی چندباره فرصت جدیدی به پساب برای استفاده در پایین دست داده شده و شرکت آبفای کشور در کوشش است تا متکی به قراردادهای مدرن سرمایه گذاری در این بخش را تشویق کند اظهار کرد: در یک دهه قبل کسی تصور نمی کرد که سرمایه گذاران در بخش فاضلاب سرمایه گذاری نمایند ما اکنون در سطح ملی و استانی شاهد سرمایه گذاری در این بخش هستیم.

به گفته وی اکنون که در آستانه تدوین برنامه هفتم توسعه هستیم حتما همکاران ما در حوزه استان ها مواردی را که احساس می نمایند احتیاج است در چرخ قانون با سرعت حرکت کند به کمیسیون های تخصصی اعلام می کنیم تا با تبدیل آن در مستندات بتوانیم به اجرای پروژه ها سرعت بخشیم.

همچنین در این برنامه منصور یزدی زاده - مدیر عامل ذوب آهن اصفهان - با اشاره به اقداماتی که این مجموعه برای صیانت و حفاظت ازر منابع آبی انجام داده است گفت: علی رغم این که این شرکت حقابه دارد ولی آخرین آمار برداشت ذوب آهن اصفهان از آب رودخانه نصف میزان مشخص شده بوده است. چرا که استان اصفهان در موقعیتی قرار گرفته است که نمی توانیم به مساله آب بی تفاوت باشیم.

به گفته وی یک پروژه تصفیه خانه 880 متر مکعب را با مپنا به صورت بی او تی اضافه نموده ایم که به دلیل بعضی ازمحدودیت ها با تاخیر شروع شد و اکنون با پیشرفت 25 درصدی در حال انجام است.

علاوه بر این استفاده از پساب برای آبیاری فضای سبز برای ما اهمیت ویژه ای دارد و به طور کلی مجموع فعالیت های این شرکت در بحث آب و فاضلاب دو هزار میلیارد تومان است که امیدواریم این فرایند که شروع شده نتایج مثبتی به دنبال داشته باشد.

وی با بیان این که یک انتظاری که از وزارت نیرو داریم این است که گازی را که دراختیار نیروگاه ذوب آهن قرار می گیرد با تعرفه نیروگاهی محاسبه کند. چرا که این مساله هزینه زیادی را برای ما به دنبال دارد و مشخص تعرفه صنعتی در سال حدود 90 میلیارد تومان هزینه بیشتر را به ما تحمیل می نماید که اگر تعرفه به صورت نیروگاهی مشخص گردد می توانیم در بخش های دیگر اقدامات بیشتری را انجام دهیم.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1756

به "سال آبی سختی پیش رو داریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سال آبی سختی پیش رو داریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید