سود نقدی شرکت های بورسی چه زمان واریز می گردد؟

به گزارش مجله آیرخ، خبرنگاران : یک کارشناس بازار سرمایه نوشت: شرکت ها، ملزم به پرداخت سود سالیانه خود حداکثر تا 8 ماه بعد از برگزاری مجامع هستند.

سود نقدی شرکت های بورسی چه زمان واریز می گردد؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از خبرنگاران ،احسان رضا پور کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این پرسش که با توجه به فصل برگزاری مجامع شاهد انتشار گزارش های زمان بندی پرداخت سود و دعوت به مجمع عمومی هستیم، این گزارش ها حاوی چه اطلاعاتی هستند؟ اعلام کرد: از آن جایی که شرکت ها بر اساس قانون تجارت حداکثر 4 ماه بعد از دوره اقتصادی خودشان باید مجامع را برگزار نمایند و شرکت ها ملزم هستند سودی را که در مجامع عمومی سالیانه شان تصویب می گردد، حداکثر تا هشت ماه به سهامداران پرداخت نمایند.

او ادامه داد: شرکت ها ملزم هستند قبل از برگزاری مجامع خود بر اساس شرایط نقدینگی که با آن روبرو هستند و بر اساس پیشنهادی که برای مقدار تقسیم سود دارند، برنامه زمان بندی پرداخت سود خودشان را تحت اسم گزارش زمان بندی پرداخت سود در سامانه کدال منتشر نمایند تا سرمایه گذاران از این موضوع مطلع شوند.

رضا پور اظهار کرد: پرداخت سود هم معمولا بر اساس تعداد سهام سهامداران و یا حروف الفبا انجام می گردد.

او گفت: چنان چه سود تقریبی با سودی که در زمان برگزاری مجمع هیئت مدیره پیشنهاد داده متفاوت باشد، در این حالت شرکت مجاز است که برنامه زمان بندی جدیدی را بعد از برگزاری مجمع اعلام کند.

رضا پور توضیح داد: نکته ای که باید در رابطه با پرداخت سود سالانه به آن اشاره گردد، این است که این سود به کسانی تعلق خواهد گرفت که در روز برگزاری مجمع سهامدار شرکت باشند.

کارشناس بازار سرمایه در ادامه اعلام کرد: معمولا سهام شرکت ها بعد از برگزاری مجامع و تقسیم سود، یک افت قیمت متناسب با مقدار تقسیم سود را تجربه می نماید که این موضوع به جو بازار، اخبار و عوامل دیگر بستگی دارد.

او در سرانجام اظهار کرد: به سهامداران دنبال کردن اخبار مجامع را اکیدا توصیه می کنم؛ چرا که در مجامع شرکت ها مدیران شرکت به جز تشریح شرایط و عملکرد شرکت، نکات مهمی را در رابطه با برنامه های شرکت و عواملی که می تواند سود آوری شرکت را تحت تاثیر قرار دهد، مطرح می نمایند، به علاوه اینکه در این مجامع امکان پاسخ گویی به سوالات و مطالبه سهامداران هم وجود دارد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 19 مرداد 1400 بروزرسانی: 19 مرداد 1400 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1932

به "سود نقدی شرکت های بورسی چه زمان واریز می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سود نقدی شرکت های بورسی چه زمان واریز می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید