عجایب هفتگانه هند ، حقایقی جالب در خصوص هند

به گزارش مجله آیرخ، عجایب هفتگانه هند، با توجه به جدابیت هایی خاصی که در زمینه هنر و معماری دارند، بسیاری از افراد و گردشگران را در سراسر جهان به خود جذب می نمایند.کشور هند در سفر به هند مکان های دیدنی و قدیمی بسیاری دارد که فرهنگ این کشور و بعلاوه هنر و معماری آن جز خاص ترین ها در جهان می باشد و این ها را می توان در این عجایب هفتگانه دید. در ادامه با این عجایب هند آشنا می شویم.

عجایب هفتگانه هند ، حقایقی جالب در خصوص هند

معبد طلایی پنجاب

در هند و یا سفر به هند مقدس ترین مکان مذهبی پیروان آئین سیک، معبد طلایی یا دربار صاحب رو خواهید دید ، که این مکان در جهان نیز در حوزه خود اولین است. پنجمین سیخ گورو یعنی گورو ارجن شهری به نام امریتسار در استان پنجاب طراحی نموده است، که این معبد در همین شهر قرار گرفته است. در این معبد، کتاب مقدس سیخ ها به نام آدی گرانت و بعلاوه آکال تخت یا تاج و تخت خدای جاودان که بت سیخ ها است، قرار گرفته است. این معبد برای بازدید تمامی ادیان آزاد است. روزانه 100هزار نفر از طبقات بالایی این معبد که از طلا پوشیده شده است، بازدید می نمایند.

مجسمه بزرگ گوماتارایا

این مجسمه، تندیس مقدس پیروان جین گرایی هند می باشد. محل قرار گیری این مجسمه در استان کارناتای هند است. بر اساس افسانه های هند، گوماتارایا، پسر ریشابهانتا بوده و بعد از یک سال بی حرکت ماندن و ژرف اندیشی به رستگاری رسیده است. در این مدت گیاهان و دختان بسیاری در اطراف پای او سبز کردند. این مجسمه به عنوان ادای احترام به مردم در ایام باستان هند، ساخته شده است. طول این مجسمه 21 متر است و در بالای تپه سراوانابلگولا در استان کارناتا می باشد. این مجسمه در سال 981 میلادی، به وسیله چاوندارایا، وزیر و فرمانده جنگ سلسع گانگا، ساخته شد.این نکته یکی از عجایب هفتگانه هند است که در مجموعه حقایق این کشور باید بدایند.

دانشگاه نالاندا

این دانشگاه بین قرن 7 پیش از میلاد تا سده 1200 پس از میلاد، یک صومعه بودایی و مرکز آموزشی بوده است. این مکان از جمله میراث فرهنگی ثبت شده در یونسکو می باشد. نالاندا در 95 کیلومتری پاتنا، مرکز استان بهار قرار گرفته است. این دانشگاه از معروف ترین دانشگاه های هند باستان است که از آموزه های زبان سانسکریت ودایی تاثیر گرفته است. طی سلطنت گوپتا، این دانشگاه به شکوفایی رسیده است. این دانشگاه در زملن اوج، دانش آموختگانی آسیسای مرکزی، تبت، چن و کره داشته است. در سده 1200، سلسله مملوکیان، این دانشگاه را غارت کردند و باعث شد تا این دانشگاه به فراموشی سپرده گردد. بعد از مدت ها و سال های بسیار زیادی، دولت هند در حال حاضر آن را بازسازی نموده است و افراد بسیار زیادی به تماشا آن می آیند.

تاج محل

تاج محل نماد عشق است و افراد کمی هستند این محل را به این نماد معروف نشناسند. پنجمین امپراتور گورکانی هند، شاه جهان، برای یادبود همسر ایرانی خود، ارجمند بانو، دستور ساخت تاج محل را داده است. همسر او در سال 1631 هنگام وضع حمل از جهان رفت. آرامگاه ممتاز محل و بعلاوه شاه جهان، در تاج محل قرار گرفته است. سال 1653 میلادی این محل تکمیل شده است. تاج محل جز میراث ثبت شده در یونسکو می باشد، بعلاوه نه تنها جز عجایب هفتگانه هند است، بلکه جز عجایب هفتگانه جهان نیز می باشد.

پرستشگاه خورشید کونارک

این پرستشگاه در اوریسای هند قرار گرفته است و در سال 1255، ناراسیمهادوا، یکی از فرمانروایان سلسله گانگا، دستور ساخت آن را داده است. این پرستشگاه معماری شگفت انگیز و مجسمه های زیبایی دارد و بیشتر معروفیت آن به همین علت است. در این مکان جاذبه گردشگری اصلی، معبد ارابه مانند است که چرخ ها و دیواره ها و ستون های حکاکی شده دارد. بیشتر قسمت های این پرستشگاه تخریب شده است. این معبد به خدای خورشید هندیان باستان تقدیم شده است.

مجموعه یادمان های کاجوراهو

این مجموعه شامل معابد هندویی و جین گرایی است، و در استان مادیه پرادش هند قرار گرفته است. این مکان نیز جز میراث ثبت شده در یونسکو است. معروفیت این مجموعه به خاطر مجسمه ها و معماری خاص آن است.بین سال های 950 تا 1050 میلادی با دستور سلسله چاندلا، این معابد و یادمان ها ساخته شده اند. تا قرن 12 میلادی، این مکان 85 معبد داشته که در حال حاضر 29 معبد از آنها به جای مانده است. تمامی مجسمه ها و جزئیات و پیچیدگی و طراحی هایی که در این مجموعه وجود دارد، هنر غنی هند باستان را نشان می دهد.

مجموعه تاریخی هامپی

هامپی دهکده کوچکی است که پر از معابد و مقبره های شگفت انگیز و قدیمی است، این دهکده در استان کارناتاکای هند قرار گرفته است. این دهکده، در اوج شکوفایی خود، جز ثروتمندترین شهرهای جهان بوده است. هامپی قسمت از ویجایاناگارا، یکی از امپراطوری های باستانی هند بوده است، فرمانروایان این امپراطوری معروف به عشق، هنر، علم، فرهنگ و حکومتی کارآمد، بوده اند. از مهم ترین یادمان های هامپی، حمام ملکه، مجموعه معابد ویتالا و معبد ویروپاکشا، می باشند.

منبع: همگردی
انتشار: 18 دی 1401 بروزرسانی: 18 دی 1401 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 2366

به "عجایب هفتگانه هند ، حقایقی جالب در خصوص هند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عجایب هفتگانه هند ، حقایقی جالب در خصوص هند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید