علت وجود اعداد گوناگون در باندهای فرودگاه چیست؟

به گزارش مجله آیرخ، همان طور که احتمالا تا به امروز متوجه شده اید، بر روی تمامی باندهای فرودگاه ها اعداد به خصوصی نوشته شده است. این اعداد که در هر دو سمت باند قرار دارند، جهت کمک به خلبان ها در هنگام به پرواز در آوردن یا فرود آوردن هواپیماها، استفاده می شود. حال در این مقاله، به شرح چگونگی پیدایش و کاربرد آن ها خواهیم پرداخت.

علت وجود اعداد گوناگون در باندهای فرودگاه چیست؟

قبل از هر چیز، باید اشاره کنیم که ماهیت اصلی این اعداد برگرفته شده از اعداد قطب نما است. در نتیجه مانند قطب نما، این اعداد بین شماره های 01 تا 36 تعریف شده اند. همچنین اختلاف دو شماره در دو طرف باند همیشه برابر با 18 است.

اگر بخواهیم به ارتباط این موضوع با قطب نما بپردازیم، باید بگوییم که این اعداد دقیقا همان اعداد موجود در قطب نما هستند، با این تفاوت که به نزدیکترین مضرب ده رند شده و همچنین صفر سمت راست آن ها حذف شده است. درنتیجه، این اعداد که بیانگر 360 زاویه متفاوت هستند، نشانگر جهت و سمت حرکت هواپیما هستند.

برای توضیح ساده تر به یک مثال می پردازیم. فرض کنید، در یک طرف باند شماره 12 نوشته شده است. با اضافه کردن صفر حذف شده به این شماره، به عدد 120 می رسیم. از آنجایی که این شماره ها پیرو قطب نما هستند، درمی یابیم که حرکت در امتداد این شماره ، به طرف 120 درجه ای از سمت شمال کره زمین خواهد بود.

همان طور که اشاره شده، در سمت دیگر این باند عدد دیگری با اختلاف 18تایی از 12 واقع شده است. با یک حساب ساده می توان فهمید که در سمت دیگر باند، شماره 30 قرار می گیرد. به این معنی که با حرکت در امتداد این عدد، به سمت 300 درجه ای از شمال کره زمین و در خلاف جهت اولیه، هدایت خواهیم شد.

اکنون، به دلیل وجود اختلاف 18تایی دو شماره پی می بریم؛ چراکه با اضافه کردن صفر حذف شده به 18، به تفاوت 180 درجه ای ناشی از مستقیم بودن جهت باند، در بین دو جهت حرکت 120 درجه و 300 درجه، می رسیم.

حال که به دلیل وجود این اعداد پی بردیم، جالب است بدانید برخی از فرودگاه های بزرگ، به دلیل بهره مندی از چندین باند موازی، طبیعتا اعداد یکسانی را در دو سمت باند ها دارند. در این زمان با اضافه کردن حروف (R)، (C) و (L) که بیانگر ترتیب قرار گیری این باندها است، آن ها را از یکدیگر تمیز می دهند.

برای آخرین نکته لازم است بدانید که شمال مغناطیسی کره زمین با شمال جغرافیایی کره زمین، از نظر سمت و جهت، دائما مغایرت پیدا می کند. این تفاوت ناشی از نیروهای مغناطیسی پیرامون کره زمین است که باعث جابجایی جهت شمال مغناطیسی و در پی آن جهت شمال قطب نما می شوند. به همین دلیل، هر 5 سال یکبار، سازمان (FAA) که سازمان هوانوردی آمریکا است، اقدام به تعیین مجدد جهت شمال مغناطیسی می کند.

منبع: گردشبان
انتشار: 21 مرداد 1400 بروزرسانی: 21 مرداد 1400 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1935

به "علت وجود اعداد گوناگون در باندهای فرودگاه چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علت وجود اعداد گوناگون در باندهای فرودگاه چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید