فروش روغن جامد به شرط ارائه کارت ملی

به گزارش مجله آیرخ، خبرنگاران : با وجود اینکه مسئولان همیشه وعده برطرف مسائل فراوری و توزیع روغن جامد و مایع را می دهند اما همچنان روغن جامد در بازار کمیاب است و در بعضی فروشگاه ها به هر کارت ملی تنها یک روغن جامد تعلق می گیرد.

فروش روغن جامد به شرط ارائه کارت ملی

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایسنا، از اواخر شهریور سال جاری عرضه روغن جامد در بازار کم شد و کمتر از یک ماه بعد هم این مشکل برای روغن مایع ایجاد شد. مسائل ایجاد شده در حدی بود که براساس گزارش های رسیده از تهران و برخی شهرستانها یا به طور کل روغن در فروشگاه ها و مغازه ها نبود، یا با قیمت های بالاتر به بهانه کمیاب شدن فروخته می شد، یا خرید روغن منوط به خرید اقلام دیگر بود یا اینکه پس از ایستادن در صف به هر نفر تنها یک روغن فروخته می شد.

صفهای طولانی و چندین ساعته که در شرایط کرونایی با وجود هشدارهای کارشناسان بخش بهداشت و درمان کشور در آن روزها تشکیل شد و حتی هنوز هم در برخی منطقه ها همچنان برای خرید روغن تشکیل می گردد! البته این صفها فقط مختص به روغن نیست و گویا تب آن برای اقلام دیگر هم داغ شده است و معلوم نیست چند نفر ناخواسته با ایستادن در این صف ها درگیر کرونا شده اند.

البته از همان روزها هم مسئولان مربوطه در این باره نظراتی مطرح و علت کمبود عرضه روغن را تحریم های ظالمانه، مسائل ارزی و انتقال آن و عدم تخصیص ارز برای واردات روغن خام به وسیله بانک مرکزی اظهار داشتند. حتی به این موضوع هم اشاره شد که به علت جو ایجاد شده در بازار برخی روغن می خرند و در خانه انبار می نمایند و همین موضوع تقاضا را بالا برده است. اما چندی بعد شرکت بازرگانی دولتی از تزریق 70 هزارتن روغن برای خانوار و صنف و صنعت اطلاع داد و دبیر انجمن صنفی روغن نباتی هم اظهار داشت که این میزان روغن بین کارخانه ها توزیع و پس از آن وارد بازار خواهد شد و آرامش به بازار بازخواهد گشت.

اگرچه چندی بعد شرایط عرضه روغن مایع در فروشگاه های زنجیره ای و بعد از آن در خرده فروشی ها بهتر شد و بازار به ثبات نسبی رسید اما گزارش ها نشان می دهد که هنوز برخی استان ها در تامین روغن مایع مصرفی خانوار با مسائلی روبرو هستند. هرچند که در کنار آن کمبود عرضه روغن جامد همچنان خودنمایی می نماید و شهروندان را با چالش های بسیاری روبرو نموده است؛ به طوری که براساس مشاهدات میدانی از برخی ازمحله های شهر تهران در برخی از فروشگاه های زنجیره ای خرید روغن جامد با ارائه کارت ملی میسر است؛ یعنی به هر کارت ملی تنها یک روغن جامد فروخته می گردد نه بیشتر!

با این وجود به نظر می رسد هنوز وعده های داده شده در مورد حل مشکل روغن مایع و جامد به طور کامل عملیاتی نشده و لازم است که مسئولان مربوطه هرچه سریعتر نسبت به ایجاد ثبات در بازار مواد غذایی در روزهای پایانی سال اقدامات لازم را انجام دهند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 30 مرداد 1400 بروزرسانی: 30 مرداد 1400 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1942

به "فروش روغن جامد به شرط ارائه کارت ملی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فروش روغن جامد به شرط ارائه کارت ملی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید