کتابخوانی، راهی برای عبور از سختی ها

به گزارش مجله آیرخ، کتاب و کتابخوانی از مهم ترین ملزومات زندگی امروز است؛ عادتی مهم که برای نهادینه شدن آن در فرهنگمان به همراهی جدی نظام آموزشی، حتی فراتر از اقداماتی که اهالی رسانه یا دیگر وزارتخانه هایی نظیر ارشاد انجام می دهند احتیاج است.

کتابخوانی، راهی برای عبور از سختی ها

چرایی ضرورت کتابخوانی را هم باید در ذات آن جست و جو کرد؛ اینکه می گویم باید کتاب خواند تنها هدف آثار تاریخی یا پیگیری دیگر حوزه های جدی نیست. همین رمان خواندن هم به رغم ظاهر صرفاً سرگرم نماینده اش مملو از فواید بیشماری است. کتاب خواندن حتی اگر به ادبیات داستانی محدود گردد دریچه نگاهمان را گسترش می دهد؛ تجربه های زیستی مان را زیاد می نماید و به ما یاد می دهد در موقعیت های مختلف چه واکنش و عکس العملی داشته باشیم. از سوی دیگر وقتی نسل نوجوان و جوانمان کتاب بخوانند متوجه می گردد که تاریخ بشر مملو از مسائلی همچون قحطی ها، شیوع بیماری های کشنده همه گیر و حتی جنگ هایی در سطح جهانی است؛ اتفاقاتی که با وجود سختی های بی شماری که رقم زده اند بالاخره تمام شده و مردم از آنها گذر نموده اند.

این مسأله بویژه در شرایط امروز که همه از خطرات بیماری کرونا نگران هستیم می تواند امیدبخش باشد؛ حداقل از این طریق متوجه می شویم که هیچ کدام از این سختی ها قرار نیست برای ابد گریبانمان را نگه دارند و روزهای خوب هم فرامی رسد. این روزها که شاهد برپایی دوره دیگری از هفته کتاب هستیم بهترین فرصت است تا اهالی رسانه با همراهی همه آن هایی که کاری از عهده شان ساخته است افرادی که هنوز به قشر کتابخوان نپیوسته اند را متوجه ضرورت این عادت دلپذیر اما مهم و اثرگذار نمایند. ازجمله این اقدامات می تواند پوشش همزمان و پررنگ خبرهای هفته کتاب از سوی عموم نشریات و رسانه ها و همچنین نصب بیلبوردهای تبلیغاتی با محتوای متناسب در سطح شهرها باشد؛ مردم وقتی طی رفت و آمدهای خود با تبلیغ های اینچنین روبه رو شوند خواه ناخواه تحت تأثیر قرار می گیرند. البته مسئولان شهری هم دقت نمایند که این بیلبوردها تنها به تهران محدود نگردد چرا که این شهر و استان به اندازه کافی طی سال در کانون توجه قرار گرفته است و اتفاقاً اقداماتی از این دست باید بیشتر متوجه نقاطی غیر از کلانشهرهایمان گردد.

اقداماتی همچون روز نمادین کتابگردی که چند سالی است شاهد برپایی آن هستیم هم کار مؤثری در جلب توجه مردم به کتاب و کتابفروشی هاست. هرچند که از نتیجه طرح های تخفیف فصلی کتاب همچون پاییزه کتاب هم نباید غافل شد؛ تزریق یارانه های این چنینی به مخاطبان کتاب در شرایط فعلی، هم تا حدی برای اوضاع نشر خوب است و هم برای مردم که توانایی مالی شان کم شده است. بویژه که به سبب گرانی ها، قیمت کتاب با افزایش زیادی روبه رو شده و این قبیل طرح های تخفیف فصلی می توانند به کتابخوانان در خرید آثار موردعلاقه شان یاری کند. برگزاری هفته کتاب از سوی دیگر می تواند فرصتی برای جلب توجه بیشتر مسئولان به مسائل حوزه نشر را هم فراهم کند تا از این طریق گام هایی برای بهبود شرایط نامطلوب این عرصه برداشته گردد. اما نکته مهمی که ابتدای بحث به آن اشاره شد و جا دارد که تأکید مضاعفی بر آن گردد ضرورت همراهی نظام آموزشی و بویژه آموزش وپرورش با فعالان عرصه کتاب است. امیدوارم اقدامات مؤثری همچون ویژه برنامه های خاصی که برای هفته کتاب در نظر گرفته شده تنها به این هفت روز محدود نگردد و ما در تمام سال شاهد کوشش برای تبلیغ و معرفی کتاب باشیم؛ آن روزی که کتاب به جزئی جدایی ناپذیر از زندگی مان تبدیل گردد می توان به بهبود آینده این سرزمین امیدوار شد.

*نویسنده، استاد دانشگاه و ناشر

منبع: ایران

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 25 آذر 1399 بروزرسانی: 25 آذر 1399 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1497

به "کتابخوانی، راهی برای عبور از سختی ها" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کتابخوانی، راهی برای عبور از سختی ها"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید