ادامه مرمت میدان صاحب آباد و عمارت نصریه سلطان حسن تبریز

به گزارش مجله آیرخ، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی از تداوم مرمت و سامان دهی مجموعه تاریخی میدان صاحب آباد و عمارت نصریه سلطان حسن، نمود میادین حکومتی ایران اطلاع داد.

ادامه مرمت میدان صاحب آباد و عمارت نصریه سلطان حسن تبریز

جهت دریافت خدمات تعمیرات ساختمان با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید.

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی، مرتضی آبدار گفت: مجموعه بزرگ سلطان حسن یا میدان صاحب آباد با گستره 160 هزار مترمربع، در دوره ایلخانی به عنوان باغ صاحب دیوان (صدراعظم ایران در دوره ایلخانی، خواجه محمد جوینی صاحب دیوان ممالک ایران) بوده است و سپس در دوره حکومت قراقویونلو دولتخانه ایران توسط سلطان جهانشاه قراقویونلو از ششگلان به این محل منتقل می گردد.

او اضافه نمود: این مجموعه تاریخی و ارزشمند ایران در زمان سلطان حسن آق قویونلوها، عمارت نصریه شامل مسجد، مدرسه، مقبره و زاویه در میدان صاحب آباد ساخته شده و دولتخانه در غرب گسترش می یابد و قیصریه سلطان حسن ساخته می گردد. در دوره صفویه به ویژه در دوره شاه طهماسب، مسجد شاه طهماسب در میدان ساخته می گردد.

آبدار گفت: مجموعه سلطان حسن مشتمل بر بخش های مختلفی است که در داخل میدان صاحب آباد در امتداد خیابان دارایی فعلی تبریز واقع شده است که در حال حاضر احیای این مجموعه بزرگ تاریخی و فرهنگی در دست اقدام است.

مدیر کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان شرقی، با تاکید بر ضرورت سامان دهی و صیانت از این آثار تاریخی ادامه داد: مرمت و ساماندهی این اثر در دستور کار اداره کل نهاده شده است و در امسال با اعتباری بالغ بر 8 میلیارد ریال در قالب اقداماتی نظیر برداشت دیوارهای فرسوده و در حال ریزش، پی کنی و پی ریزی و اجرای شناژ بتونی، آواربرداری و تخلیه نخاله های حاصل از آب انبارها، مرمت طاق و گنبد و پاک سازی و بندکشی مسجد و احداث سرویس بهداشتی و موتورخانه تداوم یافته است که تاکنون بیش از 25 درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

او، در ادامه به عملیات مرمت و بازسازی مجموعه صاحب آباد تبریز در چند سال اخیر نیز اشاره نمود و گفت: این عملیات به طور رسمی از اواخر دهه 80 شروع شد و پس از مطالعات و پژوهش های تخصصی، مرمت و بازسازی این مجموعه پس از تصویب شورای فنی اداره کل و شورای راهبردی مجموعه جهانی بازار تبریز، عملیات مرمت آناستیلوز (بازسازی و بازپیرایی شکل اصلی بنا با قراردادن پازلی قطعات باقی مانده از بنای تخریب شده بر روی هم) در بخش گنبدخانه این مجموعه با مشارکت تیم فنی معاونت میراث فرهنگی استان انجام گرفت.

آبدار، افزود: عملیات مرمت در سال 97 نیز به طور مستمر با اعتباری قریب به 10میلیارد ریال انجام گرفت و مرمت معماری بخش شمالی و جنوب غربی مدرسه، بخش جبهه شرقی و جنوب شرقی مجموعه نیز مورد مرمت نهاده شد و همچنین پس از تایید شورای فنی و راهبردی بازار تبریز، عملیات ایجاد پوشش حفاظتی موقت بخش ایوان و حجره های شرقی، همچنین پوشش حفاظتی گنبد خانه برای جلوگیری از آسیب های احتمالی بر اثر بارش انجام گرفت.

او، در ادامه دلیل طولانی بودن مدت زمان عملیات مرمتی این مجموعه را پژوهش های تخصصی و فنی به لحاظ اهمیت تاریخی این مجموعه مطرح نمود و گفت: با توجه به اینکه تبریز در دوره های ایلخانی، آق قویونلو و قره قویونلوها پایتخت بوده، این مجموعه در ادوار مذکور نقشی مهم در حوزه های حکومتی، هنری و علمی داشته لذا برای مرمت و بازسازی بقایای آن مجوزهای لازم پیرو پژوهش های تخصصی و مطالعات و اقدامات فنی و کارشناسی ضروری است.

دیوارهای این مسجد بزرگ را با طرح های اسلیمی ها ، ترنج ها ، گل ها و بوته های گوناگون و کتیبه های متعدد حجاری و بقایای تزیینات بالای درها و پنجره ها نیز سنگ نبشته هایی با خط ثلث جلی وجود دارد که بی شباهت به خط زیبای یاقوت مستعصمی نیست، در طرفین محراب این مسجد نیز دو ستون سنگیِ زرد رنگ واقع شده است که همانند کهرباست.

منبع: میراث آریا
انتشار: 23 آبان 1398 بروزرسانی: 12 مهر 1399 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 599

به "ادامه مرمت میدان صاحب آباد و عمارت نصریه سلطان حسن تبریز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ادامه مرمت میدان صاحب آباد و عمارت نصریه سلطان حسن تبریز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید