از پرورش گیاهان معمولی دست بکشید

به گزارش مجله آیرخ، مطلب امروز برای افرادی است که از پرورش گیاهان رایج خسته شده اند! گیاهی که امروز به شما معرفی می کنیم به یکی از عجیب ترین و زیبا ترین گیاهان خانگی تان تبدیل خواهد شد.

از پرورش گیاهان معمولی دست بکشید

گاستریا نام گیاه عجیبی است که در عکس می بینید! این گیاه یک ساکولنت کمیاب است. گاستریا بومی جنوب آفریقا است، جایی که گیاه در مکانی تقریبا سایه دار رشد می نماید و خاکش زهکشی عالی دارد. پس همانطور که می بینید گیاه گاستریا به نور کم هم آدابته شده و بیشتر از بقیه ساکولنت ها با این شرایط کنار می آید.

گاستریا در واقع یک جنس است که گونه های مختلفی دارد و طرح برگ ها در هر گونه آن فرق دارد، البته رنگ آنها هم با هم فرق می نماید. یکی از گونه های این گیاه که اتفاقا از بقیه هم محبوب تر است، برگ هایی با برآمدگی های زگیل مانند دارد. البته ممکن است این طرح از نظر خیلی ها چندش آور باشد، اما اگر شما این طور فکر نمی کنید، بهتر است یک گاستریا برای خودتان دست و پا کنید!

شرایط رشد

- نور

گیاه به مکانی روشن احتیاج دارد اما آفتاب مستقیم را تحمل نمی نماید. اگر تا به حال ساکولنت هاورتیا پرورش داده باشید، در نگهداری این گیاه هم مسئله ای نخواهید داشت چرا که احتیاجهاشان تقریبا مشابه است. اگر برگ های گیاه به رنگ زرد و سفید در آمدند، این نشانه تابش آفتاب بیش از حد به گیاه است. جای گیاه را عوض کنید و آن را به مکان کم نور تری منتقل کنید.

- آبیاری

در فصل تابستان گیاه را به خوبی آبیاری کنید. اجازه دهید خاک گیاه در بین دو آبیاری کاملا خشک گردد و سپس آبیاری بعدی را انجام دهید. در زمستان آبیاری را ماهی یک بار کاهش دهید، اما آن را به کل متوقف نکنید. هرگز اجازه ندهید آب در بین برگ های گیاه جمع گردد.

- دما

گاستریا در طول تابستان به هوایی گرم و در زمستان به هوایی سردتر احتیاج دارد. ممکن است برگ های گیاه در هواهای گرم تر رنگ براق تری بگیرد و یا ممکن است گیاه آغاز به فراوری گل های رنگارنگ، کوچک و کیسه مانندی بکند.

- خاک

برای کاشت و نگهداری گاستریا از خاک کاکاتوس و یا هر خاکی با زهکشی عالی بهره ببرید. بهتر است خاک را با میزانی شن مخلوط کنید.

- کود دهی

گیاه را در طول فصل رشد، فصل تابستان، با کودهای مخصوص کاکتوس، تغذیه کنید. گیاه را در زمستان کود دهی نکنید.

تکثیر

گاستریا را می توان به وسیله کاشت گیاهچه هایی که گیاه مادر فراوری می نماید، تکثیر کرد. گیاهچه ها را در زمان تعویض گلدان گاستریا از گیاه اصلی جدا کنید. برخی گونه های گیاه را به وسیله قلمه برگ هم می توان تکثیر کرد.

گیاهانی که بزرگ می شوند و به خوبی رشد می نمایند، بعد از مدتی آغاز به فراوری گیاهچه می نمایند. برای تکثیر گیاه به وسیله کاشت گیاهچه ها ابتدا اجازه دهید گیاهچه های فراوریی گیاه به خوبی رشد نمایند و اندکی بزرگ شوند. سپس با استفاده از تیغ یا چاقویی تیز و تمیز گیاهچه ها را با احتیاط از گیاه مادری جدا کنید. سعی کنید برش را تا حد امکان از نزدیک ریشه های گیاه مادر بزنید تا برای هر گیاهچه ریشه بیشتری ببرید. حالا گیاهچه ها را در جایی تمیز قرار دهید تا قبل از کاشت، محل برش اندکی خشک گردد. چند گلدان کوچک را با خاکی مانند خاکی که برای کاشت گیاه مادر استفاده نموده بودید، پر کنید. گیاهچه ها را در این گلدان های کوچک بکارید و آنها را در محیطی گرم و روشن قرار دهید و به میزان مناسب آبیاری کنید (روش تکثیر گاستریا تا حدودی شبیه به قلمه گرفتن از کاکتوس ها است).

تعویض گلدان

گاستریا سیستم ریشه ای کوچک و کم عمقی دارد و به همین علت رشد آرامی دارد. این گیاهان معمولا در گلدان هایی با دهانه باز و عمق کم کاشته می شوند و در این گلدان ها در دسته های کوچکی رشد می نمایند. بعد از گذشت مدتی، گیاه مادر گیاهچه های بیشتری فراوری می نماید و این دسته ها بزرگ تر می شوند. وقتی گیاه آنقدر رشد کرد که از ظرفش بیرون زد، آن را در بهار یا اوایل تابستان درون گلدان بزرگ تری با خاک تازه بکارید. البته می توانید در این هنگام گیاه را تقسیم بوته هم بکنید.

منبع: فوت و فن / thespruce.com
انتشار: 19 مرداد 1401 بروزرسانی: 19 مرداد 1401 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 2293

به "از پرورش گیاهان معمولی دست بکشید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از پرورش گیاهان معمولی دست بکشید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید