اولین نگاه جیمز وب به مریخ را ببینید

به گزارش مجله آیرخ، تلسکوپ فضایی جیمز وب از مکانی که در آن قرار گرفته، می تواند پدیده های کوتاه مدت مانند طوفان های گرد و غبار، الگو های آب وهوایی و موارد دیگر را در مریخ مطالعه کند و تکمیل کننده ماموریت مریخ نورد ها و سایر ماموریت ها باشد.

اولین نگاه جیمز وب به مریخ را ببینید

صفحه رسمی تلسکوپ فضایی جیمز وب اولین تصویر این تلسکوپ از مریخ را منتشر کرد.

تلسکوپ فضایی جیمز وب از مکانی که در آن قرار گرفته، می تواند پدیده های کوتاه مدت مانند طوفان های گرد و غبار، الگو های آب وهوایی و موارد دیگر را در مریخ مطالعه کند و تکمیل نماینده ماموریت مریخ نورد ها و سایر ماموریت ها باشد.

اما چرا تصاویر وب از مریخ تا این حد متفاوت به نظر می رسند؟ وب برای تشخیص نور ضعیف از کهکشان های دور ساخته شده، بنابراین رصد مریخِ بسیار درخشان، کار چالش برانگیزی بوده است. دانشمندان مجبور بودند از روش های خاصی برای جلوگیری از غرق شدن وب در نور مریخ استفاده نمایند.

تصویر بالا نمای نزدیکی از مریخ است که به وسیله ابزار مادون قرمز نزدیک وب (NIRCam) ثبت شده و نور 2.1 میکرونی منعکس شده خورشید را نشان می دهد و جزئیات سطح مریخ همانند دهانه ها و لایه های غبار را آشکار می نماید. این تصویر عمدتاً به رنگ قهوه ای تیره لکه دار دیده می گردد و سه بخش در گوشه های بالا سمت راست، سمت چپ و پایین سمت چپ آن روشن تر هستند.

همانطور که به وسیله کد رنگ ها شرح داده شده است، این منطقه ها نورانی تر هستند. فِلش ها به ویژگی های جغرافیایی مریخ اشاره دارند؛ سیرت بزرگ که یک سنگ آتشفشانی تیره است، دهانه هویگنس (Huygens Crater) و حوضه هلاس (Hellas Basin).

این تصویر نیز به وسیله دوربین مادون قرمز نزدیک گرفته شده و نقشه گرمایی را نشان می دهد که انتشار نور 4.3 میکرونی به شکل گرما، در آن قابل رؤیت است. منطقه ها تاریک تر و سردتر، مانند قطب های مریخ و نیمکره شمالی، به رنگ بنفش و قرمز نشان داده می شوند. رنگ نارنجی و زرد نشان دهنده منطقه ها روشن تر و گرم تر است.

یک بخش بزرگ زرد رنگ در نیمه چپ وجود دارد که خورشید تقریباً بالای آن قرار گرفته است. بخش نارنجی رنگ در داخل قطعه زرد، حوضه هلاس است که به علت اثرات جوی تیره تر به نظر می رسد.

در جو مریخ چه چیزی وجود دارد؟ ابزار طیف سنجی مادون قرمز نزدیک وب نشانه هایی از دی اکسید کربن، مونوکسید کربن و آب را شناسایی نموده است. با تجزیه و تحلیل این داده ها، دانشمندان می توانند درباره غبار، ابر ها و ویژگی های سطح مریخ اطلاعات بیشتری کسب نمایند.

در اینجا، محور x طول موج نور را نشان می دهد که از یک تا پنج میکرون متغیر است. محور y درخشندگی نور (بازتاب شده و ساطع شده) را نشان می دهد.

داده ها با یک خط سفید با قله ها و شیب ها نشان داده می شوند. پنج مورد نشانه دی اکسید کربن که به صورت نوار های عمودی زرد تعیین شده است، به علاوه یک مورد نشانه مونوکسید کربن به شکل نوار قرمز و یک مورد نشانه آب به شکل نوار آبی در این تصویر قابل رؤیت است.

وب که به نظر می رسد ساخت آن برای ناسا نزدیک به 10 میلیارد دلار هزینه به همراه داشته، یکی از گران ترین پلتفرم های علمی است که تا به حال ساخته شده است.

این تلسکوپ فضایی که در روز 25 دسامبر 2021، مصادف با چهارم دی ماه سال 1400 به فضا پرتاب شد و در ماه ژانویه به مدار مورد نظر خود در نقطه لاگرانژ 2 رسید، اکنون در فاصله 1.5 میلیون کیلومتری از سیاره ما قرار گرفته است. وب چندین ماه را صرف آماده سازی ابزار خود کرد و در نهایت اولین تصاویر رسمی و تمام رنگی، طی دو روز در تاریخ 21 و 22 تیر منتشر شد.

منبع: فرادید
انتشار: 4 دی 1401 بروزرسانی: 4 دی 1401 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 2358

به "اولین نگاه جیمز وب به مریخ را ببینید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اولین نگاه جیمز وب به مریخ را ببینید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید