آنالیز رابطه دلار و بورس ، پس از دلار، نوبت بورس است؟

به گزارش مجله آیرخ، خبرنگاران : از سال 90 تا کنون، حرکت نرخ دلار و شاخص کل بازار سرمایه در یک جهت بوده است. اما در بعضی از دوره ها همبستگی دو بازار بیشتر بوده و در بعضی از دوره ها کمتر. آیا بعد از افزایش نرخ دلار و جهت صعودی آن، نوبت به رشد شاخص کل بازار سرمایه می رسد؟

آنالیز رابطه دلار و بورس ، پس از دلار، نوبت بورس است؟

به گزارش خبرنگاران به نقل از تجارت نیوز: آنالیز فرایند دو بازار سرمایه و دلار از ابتدای سال 90 تا انتها سال 98 نشان دهنده سرعت بالای رشد شاخص کل بورس نسبت به میزان افزایش قیمت دلار است، در حالی که بورس رشد 2101 درصدی را طی 9 سال اخیر (تا انتها اسفند گذشته) داشته دلار 1254 درصد گران شده است.

قیمت دلار در شروع دهه 90 معادل هزار و 100 تومان بود که براساس نرخ های اعلامی صرافی ملی تا انتها سال 98 با افزایش قیمت 13 هزار و 800 تومانی، به رقم 14 هزار و 900 تومان رسید.

در این مدت شاخص کل بورس حدود 490 هزار واحد رشد نموده یعنی از سطح حدود 23 هزار واحدی به سطح 512 هزار واحدی رسید.

طی سال های اخیر اقتصاد ایران در دو سال 91 و 97 متحمل تحریم شد و بیشترین نوسان بازارها در این دو دوره اتفاق افتاده است. نمودار زیر نشان می دهد هر کدام از بازارهای دلار و بورس چه واکنشی به این دو تحریم داشته اند؟

این نمودار نشان می دهد دلار در هر دو دوره رفتار یکسانی داشته و فرایند صعودی مشابهی را طی نموده اما واکنش شاخص بورس به تحریم های مالی اخیر شدیدتر بوده است.

طی سال های 90 و 91 که دوره اول تحریم ها بود دلار رشد 209 درصدی (معادل دو هزار و 300 تومانی) را به ثبت رساند که بیش از سه برابر میزان رشد شاخص کل بورس است، این شاخص تنها 14 هزار واحد یعنی 61 درصد رشد کرد. دلار در اسفند ماه سال 91 سه هزار و 400 تومان نرخ گذاری شد، شاخص کل بورس نیز عدد 37 هزار واحد را نشان می دهد.

اما در اردیبهشت ماه سال 97 و با خروج ترامپ از برجام دور جدیدی از تحریم ها علیه ایران شروع شد و هنوز ادامه دارد. طی دو سال 97 و 98 اگر چه سرعت رشد در این دو بازار بالا بوده اما بورس با سرعت بیشتری رشد نموده است. در دوره دو ساله ذکر شده در حالی که شاخص کل معادل 432 درصد رشد نموده، اما دلار کمتر از نصف این مقدار (204 درصد) رشد نموده است.

در حالی که با بالا رفتن فشار تحریم ها از سال 97 فرایند رشد بورس و دلار تفاوت معناداری داشته اما بین سال های 92 تا 96 میزان رشد این دو بازار همبستگی بیشتری را نشان می دهد و تقریبا یکسان بوده است.

در این گزارش فرایند بازارها طی شش ماهه ابتدایی امسال لحاظ نشده اما بازدهی 232 درصدی شاخص کل بورس و 79 درصدی در این دوره نشان می دهد که فرایند دوسال اخیر در این دو بازار هنوز جریان دارد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 13 آبان 1399 بروزرسانی: 13 آبان 1399 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1408

به "آنالیز رابطه دلار و بورس ، پس از دلار، نوبت بورس است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آنالیز رابطه دلار و بورس ، پس از دلار، نوبت بورس است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید