تاریخ تاسوعا و عاشورا 99 چه روزی است؟

به گزارش مجله آیرخ، خبرنگاران | سرویس عمومی - عاشورا و تاسوعای حسینی از مهم ترین روزها در تاریخ اسلام برای شیعیان است که در آن حماسه کربلا و شهادت حضرت امام حسین (ع) رخ داده است. مطالب و نکات واقعه عاشورا بسیار زیاد است که ما در اینجا تنها به توضیح مختصری از آن می پردازیم.

تاریخ تاسوعا و عاشورا 99 چه روزی است؟

تاریخ تاسوعا و عاشورای 99

8 و 9 شهریور سال 1399 مصادف با تاسوعا و عاشورای حسینی [ 9 و 10 محرم ] است.

  • تاریخ تاسوعای حسینی 99

8 شهریور 99 = 9 محرم 1442 هجری قمری = 29 آگوست 2020 میلادی

  • عاشورای حسینی

9 شهریور 99 = 10 محرم 1442 هجری قمری = 30 آگوست 2020

پیشینه تاریخی سوگواری برای امام حسین (ع)

سابقه سوگواری و برپایی عزاداری برای حسین بن علی به اولین روزهای بعد از عاشورا، در محرم سال 61 هجری می رسد. اولین مراسم سوگواری را زینب خواهر حسین در زندان برگزار کرد. همچنین دختر سه سالهٔ امام حسین(ع)، حضرت رقیه، در زندان اغلب برای پدرش گریه می کرد تا این که دستور دادند سر بریدهٔ پدر را به حضورش ببرند که این عمل باعث مرگ دختر شد. مرگ حضرت رقیه باعث بلوایی در شام شد که عاقبت یزید مصلحت دید اسرای کربلا را آزاد نموده آن ها را به مدینه بفرستد.

همچنین از امام سجاد (ع) روایت شده که تا بیست سال پس از مرگ پدرش هر وقت می خواست غذا بخورد به گریه می افتاد. روزی خدمتکاری از او پرسید ای پسر رسول خدا ! آیا وقت آن نرسیده است که اندوه تان به انتها برسد؟

نقل شده است که امام سجاد پاسخ داد: وای بر تو ! یعقوب پیامبر دوازده پسر داشت و خداوند یکی از آن ها را از چشمش پنهان کرد. از گریه زیاد چشمانش کم سو و از غصه سرش سفید شد و پشتش خمیده گشت. اگر چه پسرش زنده بود، اما من با چشم خود دیدم که پدر و برادر و عمو و هفده تن از اعضای خانواده ام در اطرافم قربانی شدند. چگونه اندوهم به انتها رسد؟

روز تاسوعا

تاسوعا، نهمین روز محرم، یکی از روزهای مهم برای شیعیان که مرتبط با واقعه کربلا در سال 61 قمری است. در نهم محرم سال 61 هجری قمری، شمر با نامه ای از طرف عبیدالله بن زیاد، وارد کربلا شد که در آن از عمر بن سعد خواسته شده بود یا در برخورد با امام حسین(ع) جدیت به خرج دهد یا فرماندهی لشکر را به شمر واگذار کند. عمر سعد از واگذاری فرماندهی به شمر خودداری کرد و آماده جنگ با امام حسین(ع) شد. با هجوم لشکریان در عصر این روز، امام حسین(ع) با فرستادن برادرش عباس بن علی، از آنها خواست که شب را به آنها مهلت دهند.

همچنین در این روز شمر امان نامه ای برای حضرت عباس و دیگر فرزندان ام البنین فرستاد، اما حضرت عباس نپذیرفت. شیعیان، تاسوعا را روز عباس(ع) به شمار می آورند و آن را مانند روز عاشورا گرامی داشته، به ذکر فضائل و سوگواری در آن می پردازند. این روز در ایران در کنار روز عاشورا تعطیل رسمی است.

روز عاشورا

اهمیت این روز برای شیعیان به دلیل واقعه عاشورای سال 61 قمری است. امام حسین(ع) در روز عاشورا به همراه یارانش در سرزمین کربلا در جنگ با سپاه کوفه به فرماندهی عمر بن سعد به شهادت رسید.

شیعیان همه ساله با شروع ماه محرم به عزاداری می پردازند. مراسم عزاداری در بیشتر مناطق تا روزهای 11 و 12 محرم و در برخی مناطق تا انتها ماه صفر ادامه می یابد. اوج این عزاداری ها در روز عاشوراست. این روز در تقویم رسمی ایران، عراق، افغانستان، پاکستان و هند، تعطیل است.

امیدواریم با انجام اعمال مخصوص روز های تاسوعا و عاشورا از فضائل این ماه بهره زیادی ببرید. همچنین شما می توانید فرا رسیدن این ایام را به وسیله اس ام اس و عکس نوشته های مخصوص این روز به دوستان و آشنایان خود تسلیت بگویید.

منبع: setare.com
انتشار: 23 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1400 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1782

به "تاریخ تاسوعا و عاشورا 99 چه روزی است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاریخ تاسوعا و عاشورا 99 چه روزی است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید