تدبیر دو وزارتخانه برای تخصیص سهام عدالت به جاماندگان

به گزارش مجله آیرخ، تهران (پانا) - وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی می گوید نحوه تخصیص سهام عدالت به جاماندگان و بحث یارانه های نقدی با همکاری وزارت امور مالی و دارایی در حال طراحی است ولی زمان بندی ها و نحوه اجرای آن هنوز نهایی نشده است.

تدبیر دو وزارتخانه برای تخصیص سهام عدالت به جاماندگان

حجت الله عبدالملکی امروز سه شنبه در مراسم افتتاح مراکز نوآوری و توسعه تعاون استان های خوزستان، سیستان و بلوچستان، سمنان و گیلان واقع در ساختمان مرکزی نوآوری و توسعه تعاونی ایران(منتا) گفت: خبرهای مربوط به نحوه تخصیص سهام عدالت ظرف ماه های آینده اعلام می گردد.

وی با اشاره به اینکه دغدغه پرداخت حقوق منظم به بازنشستگان و تامین اجتماعی را داشته ایم، گفت: واریز حقوق بازنشستگان صندوق بازنشستگی کشوری در 2 روز گذشته و واریز حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی از 21 شهریور طبق برنامه آغاز شده است.

وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: افزایش بازدهی شرکت های زیر نظر صندوق های بازنشستگی و پالایش مدیریتی را در این مجموعه ها پیگیری می کنیم.

ورود شرکت ها و تعاونی ها به بورس

وی با بیان اینکه سیاست ورود به بورس را دنبال می کنیم، گفت: شرکت های زیادی داریم که آمادگی ورود به بورس دارند؛ این موضوع در حال پیگیری است.

عبدالملکی ادامه داد: بعلاوه درباره شرکت هایی که بورسی نیستند هم در صدد هستیم تا به یاری سازمان بورس، وارد بازار سرمایه شوند ضمن اینکه محصولات و کالاهایی که بورس پذیر هستند هم بتوانند کالاهایشان را در بورس کالا عرضه گردد.

وی خاطر نشان کرد: در هفته های اخیر مدیریت در این عرصه صورت گرفت و 70 درصد سیمانی که در بورس عرضه شد از تولیدات زیر مجموعه های وزارت تعاون بود.

مسائل کارگران معادن

رییس جمهوری در سومین سفر استانی دولت سیزدهم روز آدینه 19 شهریور ماه 1400 با هدف آنالیز مسایل و مسائل و کوشش برای حل آنها به خراسان جنوبی سفر کرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به مسائل کارگران طبس اشاره نمود و گفت: بر اساس دستور رئیس جمهوری به مطالبات پیمانکاران و کارفرمایان معدن طبس ظرف 20 روز رسیدگی خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: به مسایل مختلف از جمله روابط کار، حقوق کار و رفاه کارگران ورود نموده ایم و مسوولان در سازمان تامین اجتماعی و سایر مسوولان مربوطه در حال پیگیری این موضوع هستند.

اصلاح قانون تعاون

عبدالملکی با اشاره به اصلاح قانون تعاون گفت: لایحه ای در کمیسیون مالی مجلس مطرح بود که درخواست کردیم به مدت 45 روز رسیدگی به این لایحه متوقف گردد تا بتوانیم محورهایی به آن اضافه کنیم.

وی گفت: یکی از محورهایی که به تعاونی ها اضافه خواهد شد، تعاونی های پلتفرمی است تا به هر حال بخش اقتصاد دیجیتال و فضای مجازی را بتوانیم به صورت تعاونی در قانون شکل دهیم.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: شکل گیری تعاونی های پلتفرمی مدلی عالی است که در جهان به آن توجه شده است ولی در قانون ما اجازه این کار نداریم که در اصلاحیه این لایحه به آن خواهیم پرداخت.

فرصت تامین 2 هزار میلیارد تومانی برای تعاونی ها

وی با اشاره به فرصت تامین 2 هزار میلیارد تومانی برای تعاونی ها شکل گرفته است، گفت: در واقع این تفاهمنامه بین بانک توسعه تعاون، صندوق ضمانت کار، معاونت امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است که 60 درصد به صورت تسهیلات با نرخ ترجیحی پرداخت می گردد تا در اختیار تعاونی ها قرار گیرد.

عبدالملکی اضافه کرد: این اعتبار می تواند به پیشرفت حوزه تعاون یاری کند ضمن اینکه ما معتقد هستیم با آنچه که در جریان بین تامین اعتبار و پرداخت به تعاونی ها صورت می گیرد، فاصله نجومی داریم. از این رو برنامه ریزی می کنیم منابع بانکی را تقویت کنیم تا سال آینده تعداد بیشتری از تعاونی ها بتوانند وام بگیرند.

وی با بیان اینکه تعاونی ها را باید به مردم معرفی کرد، گفت: در بازدید از نمایشگاه تعاونی مشاهده کردیم که تعاونی قوی داریم که در حوزه محصولات دانش بنیان و صادراتی فعال هستند.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: این تعاونی ها نشان های تجاری جهانی و رتبه های برتر را کسب نموده اند که احتیاج است آنها را توسعه بدهیم.

وی با تاکید بر اینکه زیست بوم تعاونی ها دانش بنیان در کشور در حال رشد است گفت: شتاب دهنده ها و همه بازیگران حوزه اقتصاد دانش بنیان کشور می توانند ورود اساسی در بخش تعاون داشته باشند ما هم با هر چه در توان و منابع داریم به آنان یاری خواهیم کرد.

عبدالملکی بیان داشت: در ماه ها و سال های آینده رشد جهش گونه در تعاونی های دانش بنیان و نوآوری خواهیم داشت.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 7 مهر 1400 بروزرسانی: 7 مهر 1400 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1986

به "تدبیر دو وزارتخانه برای تخصیص سهام عدالت به جاماندگان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تدبیر دو وزارتخانه برای تخصیص سهام عدالت به جاماندگان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید