داشتن این نوع انگشتان یعنی داشتن بیماری قلبی!

به گزارش مجله آیرخ، عملکرد صحیح آئورت نقش مهمی در سلامت قلب ما دارد و بر اساس نتایج تحقیقاتی که در سال 2013 منتشر شد، این شریان اصلی که به قلب متصل است، خون را به بافت های بدن منتقل می کند با این حال، بدون ورزش کافی همچنین زندگی کم تحرک موجب سفت شدن آئورت با افزایش سن می شویم و در سنین بالاتر مستعد ابتلا به فشار خون بالا، سکته مغزی یا حمله قلبی خواهیم شد.

داشتن این نوع انگشتان یعنی داشتن بیماری قلبی!

به طور سنتی، پزشکان سلامت آئورت بیمار را با میزان گیری نبض شریان کاروتید در گردن یا شریان فمورال در کشاله ران میزان گیری می کنند با این حال، این روش می تواند چالش هایی را به ویژه برای بیماران مبتلا به چاقی به دلیل دشواری در میزان گیری نبض شریان فمورال ایجاد کند. سرخرگ رانی یا شریان فمورال، شریان بزرگی است که در هر طرف از ادامه شریان ایلیاک خارجی (سرخرگ تهیگاهی یا زیرشکمی) تشکیل می شود و سرخرگ رانی خون اندام تحتانی را تامین می کند. شریان های کاروتید نیز در دو طرف گردن قرار دارند و خون غنی از اکسیژن را برای صورت و مغز فراهم می کنند.

اکنون محققان در حال بررسی راه های مختلفی هستند که پزشکان می توانند بدون تکیه بر این دو شریان، سفتی آئورت را غربال کنند. برخی از نتایج تحقیقات نشان داده اند که یک منطقه کاملا متفاوت ممکن است کلیدی باشد؛ متخصصان ممکن است بتوانند از این مکان در دسترس تر و به طور قابل توجهی کمتر تهاجمی یعنی نبض موجود در انگشت استفاده کنند.

در مطالعه سال 2013، گری پیرس، استادیار دپارتمان سلامت و فیزیولوژی انسان در دانشگاه آیووا ایالات متحده، روش جدیدی را ایجاد کرد که شامل استفاده از مبدل بر روی انگشت بیمار یا بازو، کمی زیر آرنج (شریان بازویی) بود. همانطور که از طریق کارشناسان توضیح داده شده است، مبدل وسیله ای است که از نیرو به عنوان ورودی برای تولید خروجی عددی قابل میزان گیری مانند ضربان قلب استفاده می کند. با استفاده از یک مبدل و فاکتورگیری در سن بیمار و شاخص توده بدنی (BMI)، محققان دریافتند که پزشکان می توانند معین کنند که آیا آئورت سخت شده است یا خیر.

پیرس گفت: این تکنیک از این جهت موثرتر است که به راحتی می توان تنها یک شکل موج پالس را در انگشت یا شریان بازویی به دست آورد و نسبت به دستیابی به شکل موج فمورال در بیماران نفوذ کمتری دارد. همچنین می توان آن را به راحتی در کلینیک در طول معاینات معمول مشابه آزمایش فشار خون استفاده کرد.

سفت شدن آئورت ممکن است تنها شاخص سلامت قلبی عروقی نباشد که انگشتان ما می توانند آن را آشکار کنند. بر اساس یک مطالعه در سال 2021 که در مجله آمریکایی قلب و عروق از طریق محققان ییل منتشر شد، کشش ساده انگشتان ممکن است نشان دهد که آیا ممکن است فرد ناخودآگاه حامل آنوریسم آئورت صعودی باشد یا خیر. این آزمایش شامل نگه داشتن دست به صورت عمودی و صاف سپس کشش انگشت شست در عرض کف دست تا حد امکان است. اگر شست فراتر از عرض دست باشد، می تواند نشانه آنوریسمی باشد که قبلا تشخیص داده نشده است.

آنوریسم یا رگ برآمدگی به بزرگ شدن یا بیرون زدگی دیواره یک سرخرگ گفته می شود که در اثر ضعف دیواره سرخرگ ایجاد شده است. سرخرگ ها رگ های خونی غنی از اکسیژن را از قلب به سایر نقاط بدن می رساند. اگر یک آنوریسم رشد کند می تواند سبب خونریزی خطرناک و یا حتی مرگ شود.

کشش بیش از حد انگشت شست می تواند به این معنی باشد که بیمار استخوان های بلندتر و مفاصل شل بیشتری دارد که هر دو می توانند نشان دهنده بیماری بافت همبند در آئورت یا فراتر از آن باشند. بیماری بافت همبند، به هر گونه بیماری اطلاق می شود که باعث آسیب به بافت همبند در بدن شود.

در این مطالعه، بیش از 300 بیمار قلبی آزمایش شست را انجام دادند. در حالی که نتیجه آزمایش بیشتر آنان مثبت نشد، اما آنانی که توانستند این کار را انجام دهند شانس بیشتری برای ابتلا به آنوریسم داشتند بنابراین، گروه تحقیق توصیه کرد که آزمایش کف دست در معاینات معمول بیمار به عنوان ابزاری برای تشخیص زودهنگام و مداخله بالقوه گنجانده شود.

منبع: ایسنا

منبع: فرارو
انتشار: 11 مرداد 1402 بروزرسانی: 11 مرداد 1402 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 2452

به "داشتن این نوع انگشتان یعنی داشتن بیماری قلبی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "داشتن این نوع انگشتان یعنی داشتن بیماری قلبی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید