دمنوشی برای لاغری و کاهش وزن

به گزارش مجله آیرخ، تهران (پانا) - از تخم کتان به صورت محلول در آب برای درمان های موضعی، و به صورت خوراکی دم کرده، پودرکرده و روغنی مورد استفاده قرار می گیرد. بیشترین استفاده تخم کتان در قشر بانوان است و آن هم برای کاهش چربی شکم و تناسب اندام است.

دمنوشی برای لاغری و کاهش وزن

به گزارش بیتوته، تخم کتان به صورت محلول در آب برای درمان های موضعی، و به صورت خوراکی دم نموده، پودر نموده و روغنی مورد استفاده قرار می گیرد. بیشترین استفاده تخم کتان در قشر بانوان است و آن هم برای کاهش چربی شکم و تناسب اندام است.

تخم کتان سرشار از چربی های سالم امگا 3 و امگا 6 و فیبرهای غذایی است، خوردن دانه کتان باعث ایجاد احساس سیری در انسان شده سبب می شود تا کالری کمتری مصرف کنیم و منجر به کاهش وزن می شود. در واقع تاثیر مصرف تخم کتان در کاهش وزن نیز از همین ویژگی آن نشات می گیرد. اگر می خواهید لاغر شوید و در پی روشی کم دردسر می شود و نمی خواهید از رژیم های سفت و سخت لاغری استفاده کنید، که در بیشتر موارد هم در بلندمدت، نتیجه مطلوبی در بر ندارند، می توانید از تخم کتان استفاده کنید. برای این منظور دو متد زیر به شما توصیه می شود.

روش اول لاغری با تخم کتان

اگر 30 دقیقه قبل از خوردن غذا، یک قاشق پودر تخم کتان را همراه با آب فراوان میل کنید، احساس سیری به شما دست داده و نمی توانید زیاد غذا بخورید و بدین طریق دریافت چربی ها و کالری ها از طریق وعده های روزانه کمتر خواهد شد و به مرور موجب کاهش وزن و کاهش چربی های انباشته شده در بدن می شود.

اگر از تخم کتان در هنگام خوردن غذا استفاده کنید باعث می شود فرایند هضم غذا کندتر شده، و غذا مدت بیشتری در معده بماند و به صورت آهسته آهسته و به تدریج وارد روده کوچک شود و این موجب می شود که سطح انسولین پایدار شده و اشتها کاهش یابد.

تخم کتان از جمله موادی است که به طور چشم گیری برای کاهش چربی شکم مورد استفاده قرار می گیرد. این دانه با 6 اثر معجزه گر به شما کمک می کند تا شکم صاف داشته باشید و کاهش وزن خوبی را تجربه کنید.

کاهش نفخ و در نتیجه کوچک کردن شکم

تمیز کردن معده و کوچک کردن شکم

آب کردن چربی ها و کوچک کردن شکم و کاهش وزن

کاهش اشتها و کاهش وزن

امگا 3

حل معضل تورم سلولی و کاهش وزن

تخم کتان از جمله موادی است که برای کاهش چربی شکم مورد استفاده قرار می گیرد

حال به معرفی موارد بالا می پردازیم:

تخم کتان دارای اندازه زیادی فیبر محلول و نا محلول است که به خوبی می تواند به هضم غذا در معده کمک کند و نفخ شکم را از بین ببرد و یبوست را ریشه کن کند و افزایش اندازه شکم ناشی از یبوست و… را از بین ببرد. برای اینکه از این اثر تخم کتان بهره مند شوید تخم کتان را پودر نموده و در نمک پاش بریزید و در هر بار مصرف غذا از آن استفاده کنید. تخم کتان بیشتر در ماست، شیر، سالاد مورد استفاده قرار می گیرد.

با خواصی که تخم کتان دارد می توان به خوبی از آن برای تمیز کردن معده و دستگاه گوارش استفاده کرد. زمانی که با مصرف تخم کتان معده و دستگاه گوارش را تمیز می کنید توده های اضافی از بین می فرایند و موجب کوچک شدن شکم می شوند. بنابراین اگر احساس می کنید خوردن دارو ها یا ورزش و کنترل چربی و کالری های دریافتی اثری در کوچک کردن شکم نداشته اند این روش را هم امتحان کنید.

تخم کتان دارای اندازه زیادی چربی غیر اشتباع است که نسبت به چربی های مضر بسیار مفیدند و موجب کاهش چربی و افزایش سوزاندن چربی در بدن می شوند و بدین طریق قدرت زیادی در سوخت و ساز چربی ها ایجاد می کند. پس اگر دارای رژیم کاهش چربی شکم هستید می توانید از تخم کتان برای حذف چربی ها و افزایش سوخت و ساز استفاده کنید.

امگا 3 و کاهش کلسترول

این ماده موجود در تخم کتان دارای خواص مهمی است که در کاهش کلسترول خون در طی 8 هفته بسیار کمک می کند. اگر روزی 20 گرم از این ماده را در 8 هفته مصرف کنید سطح کلسترول را به خوبی کاهش خواهید داد.

امگا 3 تخم کتان و حل مشکل التهاب سلولی

التهاب سلولی مسئله ای است که موجب عدم ارتباط خوب و به موقع مغز و سیگنال های هورمونی لپتین شده و موجب می شود که پیام احساس گرسنگی زیاد به مغز ارسال شود و این موجب می شود که دفعات دریافتی غذا از طریق فرد زیاد شود و موجب افزایش وزن و چربی خصوصا چربی شکمی بشود. امگا 3 به اندازه کافی کمک می کند این التهاب ها از بین بفرایند. استفاده از غذاهایی که موجب کاهش التهاب سلولی می شوند تا 86 درصد موجب کاهش التهاب سلولی شده و تا اندازه 7 کیلو گرم وزن کم نمایند.

باید بگوییم که این گفته حقیقت ندارد که تخم کتان فقط چربی های ناحیه شکم را از بین می برد. اما با توجه به این اصل که آخرین ناحیه ای از چربی که در بدن شکل گرفته اولین لایه ای است که پاک سازی می شود. اما از آنجا که بیشترین لایه های چربی در شکم هستند تاثیر بیشتری بر روی شکم دیده می شود و بدین صورت باید بگوییم اگر توده چربیهای کل بدن به یک اندازه باشد فرایند لاغر شدن و کاهش وزن و تناسب اندام با استفاده از تخم کتان می تواند به صورت یک فرایند منظم و متناسب و مساوی در کل بدن مشاهده شود.

نتیجه گیری در باره تخم کتان می توانیم به طور کلی به این مهم اشاره کنیم که یکی از دانه های مهمی است که روزانه باید مصرف شود تا با اثرات مستقیم و غیر مستقیم آن شاهد کاهش چربی های شکم، چربی های بدن و کاهش وزن بشویم و سلامت خود را تضمین کنیم. پس اگر در پی منبعی با کمترین ضرر می شد که هم موجب تناسب اندام شود و هم کاهش وزن و کاهش چربی و چاقی شکمی با تخم کتان دوست شوید.

علاوه بر آنچه در بالا در خصوص خواص تخم کتان برای کاهش وزن بیان شد، در اینجا می خواهیم شما را با دمنوش تخم کتان آشنا سازیم، که می تواند در کاهش وزن و لاغر شدن به شما کمک نماید. در اصطلاح طب سنتی، تخم کتان دارای طبع گرم و خشکی بوده و می توانید صبح، هنگام صبحانه از آن استفاده کنید. دمنوش تخم کتان می تواند به شدت در افزایش سوخت و ساز بدن موثر باشد. همچنین این دمنوش اشتها را کاهش می دهد بنابراین غذا و کالری کمتری مصرف خواهد کرد.

طرز تهیه دمنوش تخم کتان برای لاغری

یک قاشق پودر تخم کتان را در قوری ریخته و آب با دمای 70 یا 80 درجه به آن اضافه نموده و اجازه دهید به مدت 30 دقیقه دم بکشد. سپس آن را از صافی عبور داده و نوش جان کنید.

قرن هاست که بذر کتان به عنوان ماده غذایی شناخته شده و به علت آنتی اکسیدان های قدرتمند و خواص درمانگری که دارد خیلی زود در تمام دنیا به معروفیت رسید. بذر کتان به صورت دانه، به شکل قرص و یا به صورت روغن مصرف می شود.

ثابت شده که بذر کتان نه تنها ریسک سرطان و دیابت و بیماری های قلبی و سکته مغزی را کم می کند، بلکه سوپر فودی است که فواید بیشماری برای سلامت عمومی دارد. بذر کتان برای کاهش وزن سریع و پایین آوردن کلسترول نیز مفید است.

شفاف سازی پوست با بذر کتان

روغن بذر کتان که از فشرده آن به دست می آید، به نام روغن بزرک نیز شناخته می شود. این روغن یکی از بهترین مرطوب نماینده های طبیعی برای پوست است که خواص درمانگر شگفت انگیزی دارد.

روغن بزرک برای رفع کردن آکنه و درمان اثر آکنه و لکه های تیره پوست مفید است. روغن بزرک می تواند بافت پوست را روشن تر نموده و از حلقه های تیره پای چشم ها بکاهد.

خواص تخم کتان در پیشگیری از گرگرفتگی در زنان

گنجاندن تخم کتان در برنامه غذایی خود و مصرف منظم آن، می تواند احتمال ابتلا به گر گرفتگی در دوران یائسگی در زنان را کاهش دهد.

تخم کتان حاوی اسیدهای چرب امگا 3 گیاهی (مفید برای پوست) و فیتواستروژن است و برای همین یکی از بهترین مواد غذایی مورد نیاز زنان است.

تخم کتان سرشار از لیگنان های گیاهی است و به همین دلیل می تواند سوخت و ساز و استفاده از استروژن را کنترل نموده و به این ترتیب علائم یائسگی مانند گرگرفتگی، تعریق و خشکی واژن را کاهش دهد.

می توانید تخم کتان آسیاب شده را خریداری نموده و به غذاها، ماست و انواع سالاد و غیره افزوده و میل کنید.

بهترین کمک برای مسائل گوارشی

اگر از یبوست رنج می برید یا مسئله ای در سیستم گوارش خود دارید که مانع اجابت مزاج بی دردسر است، از روغن بزرک کمک بگیرید، چون می تواند به عملکرد سیستم گوارشی تان کمک کند.

یک راه خوب برای بهره بردن از روغن بذر کتان، مصرف یک فنجان آب گرم همراه با یک تا سه قاشق غذاخوری روغن بزرک هر روز صبح است.

با این روش خیلی زود احساس خیلی بهتری در طول روز خواهید داشت. می توانید بسته به بهبودی تان، اندازه بیشتری مصرف کنید.

خواص تخم کتان در درمان نفخ شکم

همانگونه که در قسمت های دیگر نیز اشاره شده است، تخم کتان دارای اندازه زیادی فیبر محلول و نا محلول است که به خوبی می تواند به هضم غذا در معده کمک کند و نفخ شکم را از بین ببرد.

برای اینکه از این اثر تخم کتان بهره مند شوید دانه کتان را پودر نموده و در نمک پاش بریزید و به همراه غذا، مانند یک ادویه کمی از آن را روی غذای خود بپاشید. بسکمک از افراد از تخم کتان بیشتر در ماست، شیر، سالاد استفاده می نمایند.

بذر کتان گلوتن ندارد

بذر کتان به علت سرشار بودن از اسید آلفا لینولئیک، در پیشگیری و درمان بیماری های قلبی بسیار موثر است

اگر به گلوتن حساسیت دارید یا دچار بیماری سلیاک هستید، می توانید با گنجاندن بذر کتان در رژیم غذایی تان، فواید شگفت انگیزی را نصیب خود کنید.

مصرف بذر کتان، یک راه طبیعی و سالم برای جایگزین کردن انواع غذهای گلوتن دار است. بذر کتان دارای خواص ضد التهابی بوده و می تواند التهاب ناشی از گلوتن و غلات را در بدن کاهش بدهد.

بذر کتان با سرطان می جنگد

مطالعات نشان می دهد که بذر کتان به خاطر دارا بودن مقادیر زیادی امگا 3 و لیگنان ها می تواند از بدن در برابر سرطان سینه، کولون، تخمدان و پروستات محافظت کند.

این دو عنصر به تعدیل هورمون ها کمک نموده و رشد تومور را مهار می نمایند و ضمناً از التهاب بدن می کاهند.

بذر کتان به کاهش وزن کمک می کند

یکی از فواید بذر کتان، کاهش وزن است. بذر کتان حاوی چربی های سالم و فیبر است که برای کاهش وزن مفیدند. این عناصر باعث احساس سیری بیشتر بعد از خوردن می شوند و می توانند جلوی مصرف کالری بیشتر را بگیرند.

اگر با هدف کاهش وزن بذر کتان مصرف می کنید باید مصرف تان پیوسته باشد و همیشه آن را در رژیم غذایی تان داشته باشید. می توانید 2 تا 3 قاشق غذاخوری از آن را به اسموتی ها، سوپ ها، سالادها و سایر غذاها اضافه کنید.

در پیدا کردن راههایی برای گنجاندن بذر کتان در تغذیه تان خلاقیت به خرج دهید!

تخم کتان برای رفع چین و چروک صورت

تخم کتان سرشار از اسید های چرب امگا 3 می باشد. امگا 3 در درمان و رفع لکه های قهوه ای پوست - که بر اثر افزایش سن - ایجاد می شود، موثر است.

همچنین از آن برای رفع چین و چروک های ریز پوست صورت نیز می توان بهره گرفت. در پژوهشی از داوطلبان خواسته شده روزانه تنها نصف قاشق چای خوری تخم کتان بخورند و بعد از 6 هفته پوست آن ها تازه تر و باطراوت تر شد (انگار که آبرسانی شده باشد) و به طور قابل ملاحظه ای نیز التهابات و قرمزی های پوستی آن ها نیز کاهش یافت.

اسیدهای چرب امگا 3 واکنش بدن را نسبت به عوامل التهاب زا فرو می نشاند، همچنین سبب جذب آب را جذب به سلول های پوستی می شود تا چروک ها را کاهش دهد و پوست را با طراوت تر می کند.

می توانید برای بهره مند شدن از خواص بذر کتان و اسیدهای چرب امگا 3 موجود در آن، می توانید بر روی سبزیجات و سالاد پودر تخم کتان بپاشید.

چرا بذر کتان یک سوپر فود است؟

بذر کتان، مقادیر بسیار زیادی مواد مغذی دارد، شامل: امگا 3، فیبر، منگنز، سلنیوم، فسفر، منیزیم، ویتامین B1 و B6، پروتئین، آهن، روی، پتاسیم، مس و زینک.

بذر کتان به علت سرشار بودن از اسید آلفا لینولئیک، در پیشگیری و درمان بیماری های قلبی بسیار موثر است. مطالعات نشان می دهد افرادی که غذاهای غنی از اسید آلفا لینولئیک مصرف می نمایند، کمتر در معرض حملات قلبی کُشنده هستند.

ضمناً پژوهش ها حاکی از این هستند که افرادی که غذاهای سرشار از اسید آلفا لینولئیک می خورند، کمتر دچار بیماری قلبی شده و ریسک مرگ زودرس شان پایین می آید.

بذر کتان می تواند عفونت قارچی را رفع کند

عفونت کاندیدا یا عفونت قارچی می تواند اثرات مخربی بر بدن بگذارد زیرا علائم ضعیف نماینده زیادی ایجاد می کند که شامل تغییرات هورمونی، تضعیف سیستم ایمنی، مسائل گوارشی، ضعف مفاصل و عفونت های دستگاه ادراری می شود. بذر کتان سرشار از پلی فنول است که حامی رشد پروبیوتیک هاست.

بذر کتان کاهنده ای بسیار عالی برای کلسترول است چون فیبر دارد. فیبر، مانع جذب کلسترول در جریان خون شده و آن را از بدن دفع می کند.

بذر کتان را چه به منظور کاهش وزن یا مراقبت از پوست مصرف کنید و چه با هدف پیشگیری از سرطان و بیماری قلبی، به هر حال می تواند یکی از بهترین تغییراتی باشد که در رژیم غذایی خود ایجاد می کنید.

چیزی که ممکن است کمی سوال برانگیز باشد، بهترین روش مصرف بذر کتان است. برای اینکه از بیشترین خاصیت آن بهره مند شوید، باید از جوانه آن استفاده کنید. یعنی بذر کتان را بخیسانید و صبر کنید تا جوانه بزند. با این کار، اسید فیتیک آن را حذف می کنید و در نتیجه مواد معدنی آن بهتر جذب خواهند شد.

علت اینکه نباید بذر کتان را به صورت کامل مصرف کنید این است که بدن نمی تواند تمام ارزش غذایی آن را به دست بیاورد. این دانه ها فقط از سیستم گوارش تان عبور می نمایند. البته فوایدی نصیب تان می شود اما نه به اندازه زمانی که به شکل های دیگری مصرف شوند.

یک راه بسیار خوب دیگر این است که بذر کتان را آسیاب کنید و به شکل پودر در بیاورید. باید یادآوری کنیم وقتی بذر کتان را پودر می کنید باید آن را هر چه زودتر مصرف کنید چون در معرض هوا، خاصیت خود را از دست خواهد داد.

مهمترین چیزی که باید به یاد داشته باشید این است که لازم است برای گنجاندن بذر کتان در برنامه غذایی خود، روزانه آن را مصرف کنید.

همانگونه که در بالا ذکر شده، تخم کتان سرشار از چربی های سالم امگا 3 و امگا 6 و فیبرهای غذایی می باشد، خوردن دانه کتان باعث ایجاد احساس سیری در انسان شده سبب می شود تا کالری کمتری مصرف نماییم و منجر به کاهش وزن می شود.

در واقع تاثیر مصرف تخم کتان در کاهش وزن نیز از همین ویژگی آن نشات می گیرد. اگر می خواهید لاغر شوید و در پی روشی کم دردسر می شد و نمی خواهید از رژیم های سفت و سخت لاغری استفاده کنید که در بیشتر موارد هم در بلند مدت، نتیجه مطلوبی در بر ندارند، می توانید از تخم کتان استفاده کنید. برای این منظور دو متد زیر به شما توصیه می شود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 25 خرداد 1401 بروزرسانی: 25 خرداد 1401 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 2242

به "دمنوشی برای لاغری و کاهش وزن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دمنوشی برای لاغری و کاهش وزن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید