شانس به این متقاضیان خودرو رو کرد

به گزارش مجله آیرخ، اولین دور فروش محصولات شرکت های خودروساز با ساز و کار نوبت دهی با حواشی زیادی همراه بود. تحویل بعضی از محصولات در سال 1403 را می توان اصلی ترین چالش این طرح فروش دانست. این چالش سبب شد تا بخشی از متقاضیان ناراضی شوند. سیاست گذار خودرویی برای به دست آودن دل این افراد امکان تغییر محصول ثبت نامی را فراهم کرد.

شانس به این متقاضیان خودرو رو کرد

به گزارش اکو ایران، مدیر سامانه یکپارچه تخصیص خودرو گفت آنالیز ها نشان می دهد 100 هزار متقاضی توانستند با تغییر اولویت خودروی ثبت نامی خود، موعد تحویل را از سال 1403 به سال 1402 منتقل نمایند.

مهدی تقدسی ادامه داد در بازه زمانی معین شده برای 208 هزار متقاضی نسبت به تغییر اولویت خودروی درخواستی خود اقدام کردند که از این تعداد حدود 100 متقاضی پیروز شدند زمان در اختیار گرفتن خودروی خود را به سال 1402 منتقل نمایند؛ بنابراین می توان گفت حول و حوش 48 درصد از متقاضیان این امکان را پیدا کردند که از فرصتی که صمت در اختیار آن ها قرار داد نهایت استفاده را ببرند و تحویل خودروی خود را جلو بیندازند.

آنالیز اطلاعات متقاضیان تغییر زمان تحویل خودرو نشان می دهد بیشترین اولویت های ثبت نامی یعنی اولویت های اول و دوم از مجموع پنج اولویتی آن ها می توانستند انتخاب نمایند به محصولات ایران خودرو اختصاص داشته است.

با توجه به افزایش قیمت خودرو در مبدا که فروردین 1402 عملیاتی شد و زمزمه هایی مبنی بر بازنگری در قیمت های کارخانه ای محصولات خودروسازان در بازه سه تا 6 ماهه این نگرانی برای متقاضیانی که موعد تحویل خودرو های ثبت نامی آن ها سال آینده در نظر گرفته شده بود، وجود داشت که با چند نوبت افزایش قیمت کارخانه ای روبرو شوند بنابراین آن ها عجله داشتند تا تحویل خودروی مدنظر خود را جلو بیندازند. البته این همه ماجرا نبود و افرادی که می توانند خودروی خود را زودتر تحویل بگیرند به راستی خوشبخت هستند، زیرا مشمول یک قانون نو نمی شوند. اما آن قانون نو چیست؟

سیاست گذار خودرویی اعلام نمود از دور دوم فروش محصولات شرکت های خودروساز در سامانه یکپارچه میخواهد تا اطلاعات متقاضیان را به سامانه جامع تجارت منتقل کند تا چنانچه خودروی خریداری شده، وارد بازار شد، فروشنده مشمول پرداخت مالیات بر درآمد سرمایه گردد؛ بنابراین متقاضیان که امکان خرید خودرو در دور اول را داشتند و می توانند خودروی درخواستی خود را به جای 1403 در امسال تحویل بگیرند به نوعی از این خطر جستند و به رغم محدودیت های اعلامی می توانند خودروی خریداری شده خود را در بازار بفروش برسانند.

در حال حاضر امکان مشاهده اولویت بندی خودرو های ویرایش شده، فراهم شده و متقاضیان می توانند با مراجعه به سامانه از جزئیات نوبت اولویت بندی خود آگاه شوند.

البته افرادی که بطور سهوا یا عمدا ویرایش سفارش انجام داده اند و برای ثبت سفارش نو اقدام نکرده اند (یا اولویت خود را لغو کرده اند)، در هفته آینده پس از بروزرسانی سامانه، اولویت 1403 برای آن کاربر برگردانده می گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 19 اردیبهشت 1402 بروزرسانی: 19 اردیبهشت 1402 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 2418

به "شانس به این متقاضیان خودرو رو کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شانس به این متقاضیان خودرو رو کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید