شناسایی زنان سرپرست خانوار سکونتگاه های غیر رسمی 15 استان

به گزارش مجله آیرخ، معاون آنالیز های راهبردی معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری با اشاره به اجرای طرح توانمندسازی مالی ـ اجتماعی زنان سرپرست خانوار در این معاونت، گفت: طی اجرای این طرح مجموعا حدود 14000 زن سرپرست خانوار در سطح کشور وارد عرصه اشتغال به ویژه مشاغل خانگی شده اند، بعلاوه زمینه های لازم برای ایجاد شغل 7700 نفر از زنان ساکن سکونتگاه های غیر رسمی هم فراهم شده است.

شناسایی زنان سرپرست خانوار سکونتگاه های غیر رسمی 15 استان

سوسن باستانی در گفت وگو با خبرنگاران، با بیان اینکه اقدامات معاونت زنان در مورد زنان سرپرست خانوار را می توان در دو دسته طبقه بندی کرد، اظهار کرد: دسته اول شامل اقدامات مبتنی بر اجرای اسناد بالادستی است که مهم ترین آن سند برنامه ششم توسعه و به طور خاص بند ت ماده 80 برنامه بوده است.

وی ادامه داد: دسته دوم هم شامل اقدامات اجرایی و عملیاتی است که در چارچوب برنامه ششم توسعه و با رویکرد توانمندسازی در حوزه های مختلف اقتصادی و اجتماعی و به وسیله همکاری با دستگاههای دولتی و بخش خصوصی و سمن های فعال در عرصه توانمندسازی به انجام رسیده است.

معاون آنالیز های راهبردی معاونت زنان توضیح داد: این معاونت ضمن تدوین طرح جامع توانمندسازی منضم به برنامه اقدام و عمل، به انجام اقدامات دیگری در قالب پروژه های ملی و استانی با رویکرد توانمندسازی برای زنان سرپرست خانوار پرداخت که از جمله آن اجرای طرح های توانمندسازی اقتصادی-اجتماعی زنان سرپرست خانوار و ورود مجموعا حدود 14000 زن سرپرست خانوار در سطح کشور به عرصه اشتغال به ویژه مشاغل خانگی بوده است.

وی گفت: حدود نیمی از این افراد در سکونتگاه های غیر رسمی ساکن هستند. به این ترتیب در قالب یک تفاهم نامه سه جانبه با وزارت کشور، سازمان آموزش فنی و حرفه ای و معاونت امور زنان و خانواده تعداد 7700 نفر از زنان سرپرست خانوار ساکن در سکونتگاه های غیر رسمی در 15 استان شناسایی شده و ضمن ارائه آموزش های لازم برای ارتقاء مهارت های اجتماعی به وسیله تسهیلگران و تشکیل گروه های مشارکت محلی در هر محله، ظرفیت کارِ گروهی و تیمی برایشان فراهم شده و علاوه بر کسب مهارت های اقتصادی لازم برای ایجاد اشتغال، نظیر آشنایی با قوانین بیمه و اقتصادیات، به سازمان آموزش فنی و حرفه ای معرفی شده و اغلب در رشته هایی که علاقه مند بوده یا بازار فروش فراوریات مناسبی داشتند، کسب مهارت کردند.

باستانی اضافه کرد: بدین ترتیب این زنان توانسته اند بعد از حدود دو سال که از آغاز فاز اول این طرح می گذرد، توانایی فراوری محصولاتی در رشته های گوناگون و متنوع را کسب نمایند، بعلاوه با دریافت گواهی مهارت از سازمان آموزش فنی و حرفه ای، زمینه های لازم برای ایجاد شغل هم برای آنها فراهم شده است.

معاون آنالیز های راهبردی معاونت امور زنان و خانواده رئیس جمهوری یادآور شد: بعلاوه در طرح دیگری که در قالب تفاهم نامه سه جانبه با معاونت زنان و همراهی وزارت تعاون و سازمان جهاد دانشگاهی انجام شد؛ تعداد 6200 زن سرپرست خانوار برای ایجاد یک شغل خانگی در 24 استان متقاضی، شناسایی و بر اساس الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی، به پیشرانهای یاری نماینده برای آموزش مهارت در حرفه های خاص و شناسایی و اتصال به بازار، معرفی شدند.

به گفته وی، این زنان با یاری پیشرانها توانسته اند به بازار فروش محصولات فراوریی خود متصل شده و به وسیله بازارچه های فیزیکی یا بازارهای مجازی محصولات خود را به فروش برسانند. بعلاوه این معاونت در عرصه توانمندسازی موافقتنامه هایی برای همکاری با سازمانهای مردم نهاد کشور دارد و این موضوع پیوسته در دستور کار هر سال معاونت بوده و جزء برنامه های ثابت است.

باستانی در خاتمه گفت: بعلاوه تهیه و تصویب برنامه ارتقاء شرایط زنان و خانواده در تمامی 31 استان کشور و متناسب با شرایط هر استان، یکی از اقدامات مهم معاونت و یکی از محورهای مهم برنامه های مذکور زنان سرپرست خانوار و توان افزایی آنها است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 تیر 1400 بروزرسانی: 25 تیر 1400 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1886

به "شناسایی زنان سرپرست خانوار سکونتگاه های غیر رسمی 15 استان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شناسایی زنان سرپرست خانوار سکونتگاه های غیر رسمی 15 استان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید