مهدی حجوانی خانم کوچول ها و آقا کوچول ها را راهی بازار کتاب کرد

به گزارش مجله آیرخ، تهران (پانا) - سی و پنج جلد کتاب در قالب مجموعه خانم کوچول ها و چهل و هفت جلد دیگر با عنوان آقا کوچول ها به نویسندگی و تصویرگری راجر هارگریوز و ترجمه مهدی حجوانی برای بچه ها دبستانی و پیش دبستانی منتشر شد.

مهدی حجوانی خانم کوچول ها و آقا کوچول ها را راهی بازار کتاب کرد

به گزارش روابط عمومی انجمن نویسندگان کودک و نوجوان مهدی حجوانی با اعلام این خبر گفت: در این مجموعه هر کتاب نام خاص خودش را دارد و محورش شخصیتی است با خصلت و عادت و موقعیتی خاص . خصلتی که گاه ناپسند و گاه خوب اما افراطی است. گاهی هم شخص با دیگران تفاوت فیزیکی بامزه ای دارد که برای خودش و بقیه دردسرساز شده است.

حجوانی افزود: در میان شخصیت ها یکی افاده ای است، یکی مغرور، یکی شیطان و شرور، یکی بیش از حد مرتب، یکی خیلی سرحال، یکی بیش از حد فسقلی، یکی خندان، یکی دردسرساز، یکی پرکار، یکی پرحرف، یکی بی حواس، یکی دائم در حال سوتی دادن و به همین ترتیب تا آخر.

این عضو انجمن نویسندگان کودک و نوجوان شرح داد: نکته مهم این است که شخصیت ها چون اغلب، صفات و عاداتی نامطلوب و منفی دارند، به شکل شخصیت هایی فانتزی و نه آدم هایی واقعی به تصویر کشیده شده اند. احتمالاً قصد نویسنده و تصویرگر این بوده که انسانی رئال و واقعی را مثلاً شرورآقا نام گذاری نکند تا بچه ها هم عادت نکنند آدمی را در عالم واقعیت، شرورآقا یا افاده خانم لقب بدهند و او را با این نام صدا کنند. طنز موقعیت و طنز کلامی هم باعث شده که ضرب و شدت خصلت های منفی گرفته شود.

این فعال حوزه ادبیات کودک و نوجوان افزود: روی بچه هاه و ساده و طنزآمیز درآوردن نثر کتاب ها خیلی کار کردم. می خواستم از یک طرف نثر کتاب ها بوی ترجمه ندهد و با کودک فارسی زبان امروزی حرف بزند و از طرف دیگر به متن اصلی وفادار بماند.

حجوانی در ادامه افزود: برای انتشار این مجموعه محبوبه کرمی در ویراستاری کتاب از جهت تطبیق با اصل و حسین فتاحی در کنترل تمام کتاب ها از نظر سادگی و بچه هاگیِ نثر همکاری داشتند و در مجموع، کار با وسواس بسیار ترجمه، ویرایش و نمونه خوانی شد.

سی و پنج کتاب خانم کوچول ها در یک جعبه و چهل و هفت کتاب آقاکوچول ها در جعبه ای دیگر از طریق واحد کودک انتشارات قدیانی (کتاب های بنفشه) منتشر شده است. این کتاب ها را می توان برای بچه های پیش دبستانی بلندخوانی کرد. همچنین مخاطبان اصلی این هشتاد و دو کتاب، بچه های دبستانی اند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 22 آبان 1400 بروزرسانی: 22 آبان 1400 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 2035

به "مهدی حجوانی خانم کوچول ها و آقا کوچول ها را راهی بازار کتاب کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهدی حجوانی خانم کوچول ها و آقا کوچول ها را راهی بازار کتاب کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید