جزئیات طرح استفاده از خودنویس در سیستم آموزشی ایران

به گزارش مجله آیرخ، تهران (پانا) - معلم ریاضی محمودآبادی از جزئیات اجرای طرح ملی استفاده از خودنویس از کلاس سوم ابتدایی در سیستم آموزشی ایران برای اولین بار در کشور در مدرسه شهید چمران روستای خشت سر در شهرستان محمودآباد - مازندران گفت.

جزئیات طرح استفاده از خودنویس در سیستم آموزشی ایران

طرح ملی استفاده از خودنویس از کلاس سوم ابتدایی در سیستم آموزشی ایران از سوی حامد نیک پی دبیر آموزش و پرورش محمودآباد و پژوهشگر برگزیده شایسته تقدیر وزارت آموزش و پرورش مطرح و به همت و پیگیری وی این طرح ملی امروز افتتاح می گردد.

حامد نیک پی در خصوص اهمیت توجه به مسائل آموزشی از جمله لوازم تحریر به پانا گفت: کشورهای پیشرفته جهان در زمینه های علمی کوشش می نمایند تا سرمایه گذاری بسیار زیادی را در زمینه های علمی و آموزشی انجام دهند تا بسترهای لازم برای تحصیل و نهادینه شدن علم در جامعه را فراهم نمایند.

وی اضافه نمود: این کشورها با ایجاد بسترهای مورد احتیاج برای به وجود آوردن یک جامعه علمی از جمله مدارس هوشمند، دانشگاه های مدرن کوشش می نمایند تا افراد جامعه را به کسب علم و دانش ترغیب نمایند. از جمله موارد دیگری که نخبگان این کشورها به آن پرداخته اند، اهمیت توجه به لوازم نوشتاری و ابزارهای مورد استفاده دانش آموزان و دانشجویان است.

نیک پی ادامه داد: نخبگان این کشورها بیان می نمایند که به طور حتم اگر دانش آموزان در نوشتن از ابزارهایی استفاده نمایند که برای آنان لذتبخش باشد، آنگاه آنان به نوشتن علاق مندتر خواهند شد و این باعث می گردد که آنها به تحصیل و آموزش راغب تر شوند که این تاثیر بسیار بالایی در پیشرفت تحصیلی دانش آموزان خواهد داشت و صندلی آموزش در جامعه افزایش می یابد.

معلم ریاضی محمودآبادی دلایل اهمیت استفاده از خودنویس در نوشتار دانش آموزان را اینگونه اعلام کرد: جوهر خودنویس با چسبندگی کمتری نسبت به جوهر اتوماتیک و با فشار کمتری نسبت به مداد به کاغذ می چسبد که دانش آموز با کمترین فشار به خودنویس به نوشتار می پردازد و باعث می گردد که نوشتن با خودنویس برای یک مدت طولانی بسیار ساده تر از قلم های معمولی باشد.

وی اضافه نمود: از طرفی با توجه به ساختار خودنویس و نوع جوهر دهی، نوشتن با خودنویس لذت بخش تر از مداد و اتوماتیک است که این باعث می گردد دانش آموزان راغب تر شوند، زمان بیشتری را نوشتار بپردازند که باعث افزایش رغبت دانش آموزان به آموزش خواهد شد.

نیک پی اضافه نمود: بعد از اجرای این طرح در سیستم آموزش ایران، استفاده از خودنویس مورد توجه افراد جامعه قرار خواهد گرفت که با همگانی شدن این طرح در سطح جامعه و با توجه به افزایش لذت نوشتن با خودنویس، افراد جامعه نیز کوشش می نمایند تا زمان بیشتری را به نوشتن بپردازند و ایده ها، داستان ها و یا تراوشات ذهنی خود را نیز به نوشتار درآورند. این افراد برای انجام این کار کوشش خواهند کرد تا حیطه دانستنی های خود را وسعت ببخشند تا مطالب بیشتری برای نوشتن داشته باشند و برای این منظور سعی می نمایند که کتاب ها و مطالب بیشتری را مطالعه نمایند تا حیطه معلومات خود را گسترش داده تا مطالب بیشتری برای نوشتن داشته باشند.

وی اضافه نمود که استمرار در این راستا باعث ایجاد فرهنگ کتابخوانی در سطح جامعه خواهد شد و از ارکان پیشرفت فکری و فرهنگی یک جامعه محسوب می گردد. با تغییر در ساختار نوشتن از مداد و یا اتوماتیک به خودنویس و بعد از 10 تا 15 سال بعد از اجرای این طرح در سیستم آموزشی، شاهد افزایش فرهنگ کتابخوانی در سطح جامعه خواهیم بود که باعث افزایش صندلی علمی و آموزشی جامعه ایران خواهد شد.

معلم ریاضی محمودآبادی اعلام کرد: با توجه به ساختار نوک خودنویس و جریان جوهر که باعث می گردد تا دانش آموزان در هنگام نوشتن دقت بیشتری را برای در دست دریافت خودنویس معطوف داشته باشند، شکل گیری نظم در ساختار فکری همچنین بهبود مهارت های حرکتی دانش آموزان ایجاد می گردد.

نیک پی گفت: کارشناسان بر اهمیت پیوند دست خط و شخصیت افراد تاکید می ورزند. با توجه به اینکه استفاده از خودنویس بیشتر برای امضای و یا نوشتار مدیریتی استفاده می گردد، با اجرایی کردن طرح استفاده از خودنویس در مدارس ایران، از نظر ذهنی، صندلی و پرستیژ مدیریتی نیز به دانش آموزان ایرانی القا می گردد.

به گفته وی هنر خوشنویسی در مجموعه هنرهای تجسمی مانند تذهیب و معرق در نوشتار فارسی عجین شده است. با توجه به اینکه رسم خط فارسی که حالت خوشنویسی، خطاطی و هنری در نوشتار را در خود جای داده است، می توان با قاطعیت اعلام کرد که خودنویس به عنوان بهترین ابزار برای نوشتن در نوشتار فارسی خودنمایی می نماید که انجام این طرح باعث خواهد شد تا هنر کهن خوشنویسی و زیبا نویسی در جامعه نهادینه گردد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1643

به "جزئیات طرح استفاده از خودنویس در سیستم آموزشی ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات طرح استفاده از خودنویس در سیستم آموزشی ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید