واکنش چمران به قانون نو مجلس ، برای شناسایی واحدهای مسکونی خالی آماده هستیم

به گزارش مجله آیرخ، رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: با ورود شهرداری ها به شناسایی واحدهای مسکونی خالی از سکنه، قانون مربوطه پیروز تر و عملیاتی تر اجرا خواهد شد.

واکنش چمران به قانون نو مجلس ، برای شناسایی واحدهای مسکونی خالی آماده هستیم

به گزارش خبرنگاران، مهدی چمران در مورد تکلیف شهرداری های دارای جمعیت بیش از 100 هزار نفر به شناسایی واحدهای مسکونی خالی از سکنه، اظهار کرد: در حال حاضر ساز و کار این اقدام را وزارت راه و شهرسازی دنبال می نماید و ما متأسفانه دخالتی در آن نداریم و این در حالی ست که رئیس سازمان برنامه و بودجه در شورا اعلام نمود که از شهرداری ها برای شناسایی خانه های خالی یاری می گیریم و ما نیز اعلام آمادگی کردیم.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه اگر شهرداری های به میدان بیایند در این کار پیروز تر خواهند بود، اضافه نمود: به عبارتی با ورود شهرداری ها به شناسایی واحدهای مسکونی خالی از سکنه، این قانون پیروز تر و عملیاتی تر اجرا خواهد شد.

او تأکید کرد: بر اساس آماری که اعلام شد مبلغ مالیات اخذ شده از مالکان این واحدهای مسکونی رقم محدودی بود؛ چراکه وزارت راه و شهرسازی در کوچه ها و خیابان های شهر حضور ندارد و این شهرداری است که می تواند در این موضوع درست عمل و یاری کند.

چمران با اعلام اینکه شهرداری تهران آمادگی ورود در این زمینه را دارد، توضیح داد: ما بارها اعلام نموده ایم که شناسایی خانه های خالی کار شهرداری بوده اما به وزارت راه و شهرسازی سپردند؛ پیش از این زمین ها و خانه های خالی وجود داشت و شهرداری عوارض آن را دریافت می کرد.

رئیس شورای اسلامی شهر تهران گفت: در دوره دوم و سوم مدیریت شهری مرکز، شهرداری می توانست عوارض دریافت کند؛ چراکه در تمام نقاط شهر نیروی انسانی دارد و می تواند اطلاع گیری کند اما وزارت راه و شهرسازی این امکان را ندارد و باید از روش خوداظهاری استفاده کند که کار سختی است.

او با بیان اینکه هنوز شناسایی خانه های خالی به مدیریت شهری واگذار نشده است، تأکید کرد: در صورت واگذاری مسئولیت، باید روش ها و ساز و کار آن تعریف و پس از ارائه در شورا و آنالیز آن به تصویب برسد.

لازم به ذکر است دوشنبه هشتم خرداد ماه سال جاری، نمایندگان مجلس شورای اسلامی در صحن علنی مجلس، طرح دو فوریتی کنترل و ساماندهی اجاره بهای املاک مسکونی را آنالیز نموده و مواد 6 و 7 این طرح را به تصویب رساندند که بر اساس ماده 6 این مصوبه شهرداری های شهرهای دارای بیش از 100 هزار نفر جمعیت مکلف هستند واحدهای مسکونی خالی از سکنه واقع در شهرها را شناسایی نمایند و اطلاعات آن را در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار دهند و وزارت راه و شهرسازی موظف است بر اساس اطلاعات سامانه ملی املاک کشور، اطلاعات دریافتی را صحت سنجی نموده و پس از تایید، جهت اخذ مالیات متعلقه موضوع ماده (54 مکرر) قانون مالیات های مستقیم به سازمان امور مالیاتی معرفی کند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 12 خرداد 1402 بروزرسانی: 12 خرداد 1402 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 2428

به "واکنش چمران به قانون نو مجلس ، برای شناسایی واحدهای مسکونی خالی آماده هستیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکنش چمران به قانون نو مجلس ، برای شناسایی واحدهای مسکونی خالی آماده هستیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید