پایگاه استنادی ISC و مرکز علوم و فناوری به عضویت آسایهل درآمدند

به گزارش مجله آیرخ، به گزارش خبرنگاران به نقل از پایگاه استنادی علوم جهان اسلام، هیات امنای اتحادیه آسایهل در شصتمین اجلاس سالیانه خود در کوالالامپور؛ پایتخت مالزی که با حضور رایزن علمی ایران در شرق آسیا برگزار شد، با عضوت 8 دانشگاه ایرانی شامل علوم پزشکی تهران، صنعتی امیرکبیر، صنعتی شریف، خوارزمی، صنعتی شیراز و دانشگاه علم و فرهنگ و پایگاه استنادی جهان اسلام (ISC) و مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) در این اتحادیه منطقه ای موافقت کرد.

پایگاه استنادی ISC و مرکز علوم و فناوری به عضویت آسایهل درآمدند

پیشنهاد عضویت دانشگاه های ایرانی در اتحادیه آسایهل از سوی رایزن علمی ایران در شرق آسیا به شصتمین اجلاس سالیانه این اتحادیه در دانشگاه یو.پی.ام مالزی ارائه شد و اعضا پس از بررسی سوابق این دانشگاه ها با عضویت آنها موافقت کردند.

اعضای هیات امنای این اتحادیه شامل ریاست آن عینی ادریس رئیس دانشگاه یو.پی.ام مالزی، معاونت آن دکتر حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و روسای دانشگاه های پلی تکنیک هنگ کنگ، نانیانگ سنگاپور، مونپلیه فرانسه، دانشگاه ملی تایوان، تاماتیرات تایلند، دانشگاه برونئی دارالسلام، دانشگاهی از کامبوج، دانشگاه کشاورزی بوگور اندونزی، دانشگاه کلمبو سریلانکا، کالج کئوکا از آمریکا، دانشگاه علم و صنعت هانوی، دانشگاه عادی فیلیپین و دبیرکل آسایهل هستند.

عباس قنبری باغستان رایزن علمی ایران در شرق آسیا پس از نشست هیات مدیره آسایهل گفت: حضور دانشگاه های ایران در مجامع بین المللی و افزایش ضریب تاثیرگذاری دانشگاه های کشور در تصمیم سازی ها و برنامه ریزی های آموزشی و تحقیقاتی بین المللی، در راس دیپلماسی علمی کشور قرار گرفته است و عضویت این دانشگاه ها در اتحادیه آسایهل از همین بعد دارای اهمیت است.

وی با اشاره به توسعه سریع آموزش عالی در منطقه شرق و جنوب شرق آسیا به خصوص اقتصادهای نوظهور همچون سنگاپور، مالزی، تایلند و کره جنوبی، گفت: آموزش عالی در این منطقه تحت فشار رقابت و خصوصی سازی در حال گذار مهم به سوی بدون مرز بودن و به طور گسترده در دسترس بودن است و نمی توان و نباید از این گذار مهم غفلت کرد.

در حال حاضر 210 دانشگاه از کشورهای ایران، مالزی، اندونزی، تایلند، استرالیا، ویتنام، برونئی، سنگاپور، فیلیپین، کامبوج، هنگ کنگ، هندوستان، ژاپن، میانمار، سریلانکا، تایوان، تیمور شرقی، لهستان، بلژیک، کانادا، فرانسه، انگلستان، نیوزیلند، سوئد و آمریکا در آسایهل عضویت دارند.

اتحادیه موسسات آموزش عالی و دانشگاه های جنوب شرق آسیا سال 1956 به عنوان یک سازمان غیردولتی در بانکوک پایتخت تایلند با حضور روسای 8 دانشگاه دولتی منطقه تاسیس شد. این اتحادیه یکی از قدیمی ترین اتحادیه های دانشگاهی در جهان با 60 سال سابقه است و دارای بیش از 200 عضو از 25 کشور جهان است.

هدف این اتحادیه کمک به اعضا جهت تقویت خود از طریق کمک متقابل و بدست آوردن وجهه ای متمایز در سطح بین الملل در آموزش، تحقیق و خدمات عمومی است. این سازمان ها بطور جدی با کشورهای مربوطه و با کل منطقه همکاری می کنند.

بطور خاص، دلیل وجود این اتحادیه، بخاطر بالا بردن پیشرفت سازمان ها، ایجاد یک درک هویت منطقه ای، و رابطه متقابل و پیوستگی با دیگر سازمان های منطقه ای و بین المللی در زمینه آموزش و تحقیق است.

علاوه براین، این اتحادیه با فراهم کردن خدمات مشاوره ای، رابطه با اعضای منطقه ای و بین المللی را تقویت می کند و همچنین نهاد های عضو را در مورد پیشرفت های حاصل شده در منطقه مطلع می سازد. این اتحادیه دستاوردهای متمایز در بین نهاد های آموزش عالی جنوب شرق آسیا را شناسایی و معرفی می کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 7 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 628

به "پایگاه استنادی ISC و مرکز علوم و فناوری به عضویت آسایهل درآمدند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پایگاه استنادی ISC و مرکز علوم و فناوری به عضویت آسایهل درآمدند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید