کدام کشورها مرزهای خود را برای مسافرت های تابستانی باز می نمایند؟

به گزارش مجله آیرخ، علی رغم اینکه بسیاری از عظیم ترین مقاصد گردشگری جهان قرار است پس از بحران شیوع ویروس کرونا محدویت های سفر خود را بردارند، اما همه کشورها قوانین یکسانی ندارند. برای مثال معدود کشورهایی به تمامی مسافران اجازه ورود می دهند، درحالی که باقی مقاصد گردشگری تنها آغوش خود را به روی شمار اندکی از مسافران باز می نمایند.

کدام کشورها مرزهای خود را برای مسافرت های تابستانی باز می نمایند؟

این مقاله بر اساس آخرین اطلاعات منتشرشده از کشورهایی به دست آمده که هم اکنون درهای خود را به روی مسافران گگردده اند، یا اینکه قرار است تا پیش از ماه آگوست (اواسط مرداد 1399) این کار را انجام دهند.

پیش از پرداختن به نام کشورها، به این دو مورد توجه کنید:

  • ما کشورهایی که نیازمند یک دوره 14 روزه قرنطینه به محض ورود به مقصد هستند را کنار گذاشته ایم. فرض را بر این می گذاریم که حتی افراد ساکن در لوکس ترین اقامتگاه ها هم می خواهند گهگاه هتل خود را ترک نمایند.
  • تقریباً همه کشورها دارای قوانین مختص به خود برای ورود هستند که به بعضی از آن ها اشاره خواهیم کرد.

کشورهای حوزه کارائیب

بعضی از مشهورترین جزایر حوزه کارائیب نظیر آنتیگوا، جزایر ویرجین و سنت لوسیا از قبل درهای خود را به روی گردشگران باز نموده بودند.

جامائیکا نیز قرار است از 15 ژوئن (26 خرداد 99) به مسافران بین المللی اجازه ورود دهد، درحالی که کشور باهاما آغوش خود را به روی قایق های تفریحی لوکس و پروازهای اختصاصی گگردده است؛ باقی افراد نیز می توانند از اول جولای (11 تیر 99) به این کشور سفر نمایند. جزایر برمودا نیز مرزهای خود را از اول جولای به روی آن دسته از مسافرانی باز می نماید که قوانین مدنظر این کشور را رعایت نمایند. بعضی از این قوانین که در سایر کشورها نیز مشترک هستند به توضیح زیرند:

  • تأییدیه تست کرونای منفی در بازه 72 ساعت قبل از پرواز
  • داشتن بیمه سلامت معتبر
  • زدن ماسک به هنگام رسیدن به فرودگاه مقصد
  • زدن ماسک و رعایت فاصله فردی در فرودگاه
  • تکمیل فرم پایش مسافران و دریافت کارت ورود

پورتوریکو قرار است مرزهای خود را از پانزدهم جولای به روی مسافران باز کند. مسافران به مقصد جزایر تورکس و کایکوس باید کمی بیشتر صبر نمایند، زیرا این مقصد جذاب از 22 جولای پذیرای گردشگران است.

دیگر جزایر این منطقه همچنان کمی نسبت به شیوع این بیماری نگران هستند. نخست وزیر کشور گرانادا در پستی در صفحه فیس بوک خود اعلام نموده است که زمان احتمالی بازگشایی مرزهای کشورش به روی گردشگران 30 ژوئن است. به نظر می رسد که بخش فرانسوی جزیره سن مارتن میخواهد از اول جولای به مسافران خارجی اجازه ورود دهد، بااین حال مقامات رسمی هنوز این موضوع را به طور قطعی اعلام ننموده اند.

نکته: جزایر سنت لوسیا و برمودا نیازمند انجام آزمایش کرونا و داشتن گواهینامه تست کرونای منفی در بازه زمانی 48 تا 72 ساعته قبل از پرواز هستند.

اروپا

پس از اعلام مقررات مربوط به رفت وآمد در مرزهای داخلی در اول ماه مه، اتحادیه اروپا در چهارشنبه گذشته، 21 خرداد 99 در پیامی از اجازه ورود شهروندان غیراروپایی به مرزهای این قاره از اول ماه جولای اطلاع داد.

ژوزف بورل، نایب رئیس اتحادیه اروپا، اظهار داشت که قانون منع سفر به تدریج برداشته خواهد شد. انتظار می رود که مسافران کشورهای کم خطرتر زودتر از سایر کشورها بتوانند از اروپا دیدن نمایند.

ایتالیا و بلغارستان هم اکنون مرزهای خود را به روی شهروندان بیشتر کشورهای اروپایی گگردده اند. اتریش، کرواسی، قبرس، مجارستان، مونته نگرو، پرتغال، اسلواکی و اسلوونی هم مقررات رفت وآمد را تسهیل نموده اند، اما همچنان در دسته کشورهای سختگیرتر قرار دارند.

هفته آینده، اروپا قدمی بلند به سوی بازگشایی مرزهای خود برای مسافرت های تابستانی برمی دارد. کشور آلمان از 15 ژوئن، به 31 کشور اروپایی اجازه ورود به خاک خود را می دهد. یونان و هلند نیز به ترتیب به 29 و 12 کشور عضو اتحادیه اروپا از همین تاریخ اجازه می دهند تا به کشورشان سفر نمایند. ایسلند، بلژیک و سوئیس نیز مرزهای خود را به روی تمامی مسافران عضو اتحادیه اروپا و کشورهای حوزه شنگن باز می نمایند. فرانسه نیز میخواهد به زودی این کار را انجام دهد.

کشورهای اسکاندیناوی نظیر نروژ، دانمارک و فنلاند نیز به دنبال تسهیل مقررات رفت وآمد مسافران هستند. دراین بین، باید از سوئد که در دوران اوج کرونا کاملاً نسبت به خطرات این بیماری بی تفاوت بود، صرف نظر کرد.

اسپانیا نیز ازجمله کشورهایی است که مرزهای خود را از اول جولای به روی مسافران اتحادیه اروپا و حوزه شینگن باز می نماید. منطقه شینگن شامل گروهی از 26 کشور عضو اتحادیه اروپا به همراه چند کشور غیرعضو نظیر سوئیس، نروژ، لیختن اشتاین، ایسلند و انگلیس می گردد.

توجه:

  • تمام مسافرانی که تا 30 ژوئن از کشورهای پرخطر به یونان سفر می نمایند، باید به محض ورود آزمایش کرونا بدهند و یک شب را در هتلی مخصوص و تحت قرنطینه سپری نمایند. این مسافران در صورت منفی شدن آزمایش کرونا، به مدت یک هفته و در صورت مثبت بودن آزمایش، به مدت دو هفته قرنطینه می شوند. پس از گذراندن این ایام، مسافران به طور تصادفی مورد آزمایش قرار خواهند گرفت.
  • بخش های بخصوصی از جنوبی ایتالیا نظیر آپولیا و ساردینیا، از مسافران می خواهند تا قبل از سفر، مدارک مربوط به سلامت خود را ارسال نمایند.
  • مسافرانی که مجاز به سفر به ایسلند می شوند، می توانند با ارائه گواهی تست منفی کرونای خود در فرودگاه بین المللی کِفلاویک (Keflavik)، از رفتن به قرنطینه 14 روزه معاف شوند.

آسیا

قاره آسیا مدتی طولانی است که مرزهای خود را به روی مسافران خارجی بسته است. ژاپن، ویتنام و سنگاپور هیچ بیانیه ای در خصوص زمان بازگشایی مرزهای خود صادر ننموده اند، هرچند گفته می گردد که جزیره بالی در اندونزی قرار است در ماه اکتبر بازگشایی گردد.

شایعات پیرامون بازگشایی مرزهای تایلند از اول ماه جولای به روی مسافران بین المللی به طور کامل رنگ باخت؛ زیرا یوتاساک سوپاسورن، فرماندار منطقه گردشگری تایلند اظهار داشت که نزدیک ترین زمان بازگشت جهانگرد ها به خاک این کشور سه ماهه چهارم سال میلادی، یعنی اوایل اکتبر (اواسط مهر 99) است.

پس مسافران در ایام تابستان به کجا در آسیا سفر نمایند؟ جت ها و قایق های اختصاصی از هم اکنون در مالدیو مورد استقبال قرار می گیرند و پروازهای عادی نیز از اول جولای به این کشور از سر گرفته می گردد. به نظر می رسد که این کشور پس از اعلام پروتکل های مربوط به تست کرونا و ویزا، قرار است مقررات ورود را تسهیل کند.

ترکیه نیز اعلام نموده است که از ماه جولای پذیرای مسافران خارجی خواهد بود. اگرچه گرجستان هم تمایل خود برای بازگشایی مرزها را نشان داده، اما هنوز چیزی در خصوص این کشور قطعی نیست.

سریلانکا در حال آمادگی برای بازگشایی مرزهای خود به روی تمام کشورها از اول ماه اوت است. البته مسافران به این کشور باید آزمایش های پزشکی نظیر تست منفی کرونا در بازه 72 ساعته قبل از پرواز را ارائه دهند و قصد اقامت برای حداقل 5 شب در این کشور را داشته باشند. از مسافران به مقصد جزیره قطره اشک نیز به محض ورود، یک آزمایش کرونای مجدد گرفته می گردد.

پولینزی فرانسه

پولینزی فرانسه اعلام نموده است که تمامی کشورها می توانند از پانزدهم جولای وارد این منطقه شوند. این کشور که شامل تاهیتی و بورا بورا می گردد، از مسافران گواهینامه تست منفی کرونا در بازه 72 ساعته طلب می نماید، یا اینکه از آن ها می خواهد تا گواهینامه سلامت خود، مبنی بر بهبودی کامل از بیماری، را ارائه دهند. مسافران احتمالاً در زمان اقامتشان در پولینزی مجدداً آزمایش خواهند شد.

آمریکای شمالی

سفر به ایالات متحده برای شهروندان بعضی از کشورها ممنوع است؛ باقی کشورها نیز احتمالاً می توانند با توجه به احکام قرنطینه ای هر ایالت، وارد این کشور شوند. برای مثال، منطقه هاوایی در هفته گذشته اظهار داشت که مسافران باید به محض ورود، به مدت 14 روز در قرنطینه بمانند. اعمال این قانون تا 31 جولای ادامه دارد.

مقررات قرنطینه دوهفته ای در کانادا نیز در جریان است. مرز میان کانادا و ایالات متحده تا 21 ژوئن به روی سفرهای غیرضروری بسته خواهد بود، هرچند گزارش شده که بعضی از شهروندان آمریکایی به منظور سفر به آلاسکا، اجازه ورود به کانادا را گرفته اند.

مکزیک نیز ایالت به ایالت در حال بازگشایی مرزهای خود است و ایالت های کینتانا رو، پلایا دل کارمن، کوزومل و تولوم از این هفته بازگشایی می شوند. ایالت لوس کابوس نیز قرار است از اواخر ژوئن یا جولای بازگشایی گردد. تجارت میان مکزیک و ایالات متحده به واسطه یک توافق مشترک به تأخیر افتاده و به همین منظور سفرهای غیرضروری تا 22 ژوئن لغو شده اند. این کشور همچنین در فهرست یکی از 7 منطقه بین المللی پرخطر ویروس کرونا قرار گرفته است. در این فهرست نام ایالات متحده آمریکا نیز دیده می گردد.

خاورمیانه

از خاورمیانه خبر می رسد که بیشتر کشورهای این منطقه هنوز قصد بازگشایی مرزهای خود را ندارند. شاید سفر به دوبی از نیمه دوم سال امکان پذیر گردد. گزارش شده که مرزهای امارات بین جولای تا سپتامبر بازگشایی می شوند.

آفریقا

مقاصد گردشگری محبوب آفریقا نظیر مراکش و آفریقای جنوبی هنوز بیانیه ای در خصوص برداشتن قوانین رفت وآمد مسافران صادر ننموده اند.

پس از پخش خبری مبنی بر اینکه آفریقای جنوبی مرزهای خود را تا سال 2021 باز نمی نماید، مقامات گردشگری این کشور در این هفته اظهار داشتند که این تصمیم در بدترین شرایط اعمال خواهد شد و امید می رود که آفریقای جنوبی از سپتامبر آغوش خود را به روی مسافران بگشاید.

جزیره سیشل در هفته گذشته به روی جت های اختصاصی، پروازهای چارتر و قایق های لوکس باز شد. به نظر می رسد که پروازهای عادی نیز از ماه جولای به این جزیره از سر گرفته شوند.

تونس نیز مرزهای زمینی، دریایی و هوایی خود را از 27 ژوئن به روی شهروندان الجزایر و بعضی از کشورهای اروپایی نظیر آلمان و بریتانیا باز می نماید.

تانزانیا از یک ماه گذشته آغوش خود را به روی تمامی ملت ها باز نموده و یکی از اولین کشورها در برداشتن محدودیت های سفر محسوب می گردد. این کشور به خاطر نداشتن شفافیت در ارتباط با نرخ ابتلای شهروندان خود به بیماری کرونا و همچنین بیانه رئیس جمهوری آن در خصوص درمان این بیماری به وسیله خوردن شربت زنجبیل و لیموناد، مورد انتقاد قرار گرفته است. او همچنین اعلام نموده است که این ویروس به واسطه قدرت خدا، از این کشور دفع شده است.

آمریکای جنوبی

بخش اعظم آمریکای جنوبی نظیر بولیوی، برزیل، شیلی و پرو محدودیت های خود برای ورود مسافران بین المللی را حفظ نموده است. کلمبیا اجازه ورود هیچ پرواز مسافری تا 31 اوت به کشورش را نمی دهد. آرژانتین نیز همین سیاست را در پیش گرفته و تا اول سپتامبر مانع ورود پروازهای مسافری به این کشور می گردد. هرچند گفته شده است که آرژانتین قرار است این محدودیت را به اول جولای کاهش دهد.

منبع: گردشبان
انتشار: 6 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1270

به "کدام کشورها مرزهای خود را برای مسافرت های تابستانی باز می نمایند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کدام کشورها مرزهای خود را برای مسافرت های تابستانی باز می نمایند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید