سال 2021 سال حیات دوباره صنعت گردشگری است

به گزارش مجله آیرخ، سال 2020 که سالی کابوس وار برای صنعت گردشگری بود واپسین روزهای خود را می گذارند و فعالان صنعت گردشگری امیدوارند که با توجه به تحولات اخیر، سال 2021 سال کاملاً متفاوتی برای آنها باشد.

سال 2021 سال حیات دوباره صنعت گردشگری است

زوراب پولولیکاشویلی، رئیس سازمان دنیای گردشگری، چشم انداز بسیار روشنی برای صنعت گردشگری دنیا متصور است و می گوید این صنعت در سال 2021 به جهت رونق و شکوفایی بازخواهد گشت. رئیس گرجستانی سازمان تجارت دنیای در واپسین روزهای سال 2020 طی یادداشتی که در پایگاه اینترنتی این نهاد بین المللی نیز منتشر شده، به آنالیز کلی آنچه در سال اخیر در صنعت گردشگری رخ داد و آنچه در سال جدید از این صنعت انتظار می رود، پرداخته است:

ما تقریباً به انتها چالش برانگیزترین سال تاریخ صنعت گردشگری رسیده ایم؛ سالی که در آن همه گیری ویروس کرونا تقریباً یک شبه کل گردشگری دنیای را به رکود کشاند.

میلیون ها نفر فرصت کاوش نقاط مختلف دنیا و تعامل با فرهنگ ها و سنت های گوناگون را از دست دادند و دنیا فرصت بهره گیری از صنعت گردشگری برای خلق شغل های جدید، حمایت از کسب وکارها، کلید زدن فرایند توسعه و حفظ بسیاری از چیزهایی که ما خانه هایمان را برای دیدنشان ترک می کنیم را از دست داد.

اما علی رغم چنین رکود شدیدی، صنعت گردشگری سال جاری را متحدتر و مصمم تر از همواره به انتها می رساند. کمیته بحران گردشگری دنیای UNWTO که در ماه مارس یعنی مدت کوتاهی پس از اعلام همه گیری دنیای ویروس کرونا راه اندازی شد، اخیراً آخرین نشست خود در سال 2020 را برگزار کرد.

این کمیته بین بخشی کوشش های بین المللی [برای مقابله با اثرات بحران کرونا بر صنعت گردشگری] را هماهنگ می نماید و نقش حیاتی خود را در راهنمایی واکنش های ما به کووید-19 و اطلاع رسانی اقدام ها و ابزارهای لازم برای کاهش اثرات این بحران بر شغل ها و کسب وکارها اثبات نموده است.

علی رغم تحولات اخیر و جاری مرتبطا با همه گیری ویروس کرونا، این کمیته برای شتاب بخشیدن به شروع دوباره گردشگری دنیای کاملاً مصمم است. پروتکل های بهداشتی هماهنگ، یکسان و مستحکم برای بازگرداندن اعتماد به سفرهای بین المللی و به حرکت در آوردن دوباره چرخ صنعت گردشگری، ضروری هستند. سازمان گردشگری دنیای (UNWTO) نیروی محرکی که در سال 2020 به دست آورد را حفظ و به سال جدید منتقل می نماید.

طی ماه های اخیر، ما کاری نموده ایم که رهبران سیاسی و تجاری دنیا به ما گوش فرا داده و گردشگری را بخشی از برنامه های خود قرار دهند. ما تأکید نموده ایم که گردشگری تقریباً به همه بخش های جامعه ما ربط دارد و برای تقویت این دیدگاه، به وسیله همکاری های خود با سی ان ان و دیدارهای مستقیم مقامات بلندپایه سازمان از کشورهای عضو از جمله پرتغال، تونس، نامیبیا، برزیل، اروگوئه، مصر، ایتالیا، فرانسه، بلژیک و عربستان سعودی کوشش نموده ایم.

این رویکرد مبتنی بر تشریک مساعی یاری نموده است که صنعت گردشگری حمایت های مالی و سیاسی بی سابقه ای را دریافت کند و عموم مردم آن را به رسمیت بشناسند. کمیسیون اروپا [بازوی اجرایی اتحادیه اروپا] با حمایت های مالی بی سابقه خود از صنعت گردشگری در این دوره حساس و حیاتی، در تبدیل کردن کلمات دلگرم کننده به اقدامات قوی پیشتاز بوده است.

ما در دیدارهای حضوری با سران کشورهای آمریکایی [قاره آمریکا]، آفریقایی و اروپایی و همچنین طی دیداری که در اینجا با مارگاریتیس شیناس معاون کمیسیون اروپا به منظور تبادل نظر در مورد نتایج نشست کمیته بحران گردشگری دنیای داشتیم، خواهان این شدیم که دولت ها کوشش بیشتری [برای برطرف بحران در صنعت گردشگری] از خود نشان دهند. علاوه بر این، ثابت کردن اینکه سفرهای بین المللی ایمن نه تنها امکان پذیر است بلکه منافع اجتماعی و مالی زیادی را به دنبال خواهد داشت که تنها از صنعت گردشگری برمی آید، امری لازم است.

بدون شک اخبار واکسن کووید-19 به ما دلیلی برای خوش بینی محتاطانه می دهد. با این حال، شروع به کار دوباره گردشگری دنیای -و میلیون ها فردی که به آن وابسته اند- نباید معطل تحقق واکسیناسیون عمومی بماند.

زمان آن رسیده است که در مقررات قرنطینه برای گردشگران بازنگری گردد و راهکارها و نوآوری های جدید برای آزمایش بعمل آوردن از مسافران قبل و بعد از سفرهایشان مورد استفاده قرار گیرد. در کنار این ها، باید به محض اینکه امکان انجام ایمن چنین کاری فراهم گردد، محدودیت ها بر سفر به نحوی مسئولانه و هماهنگ کاهش یابد یا حتی لغو گردد.

گام های مهمی که در جهت تضمین هماهنگی بهتر و پرهیز از راکد ماندن برداشته شده است، پیش درآمدی برای آمادگی ورود به سال جدید هستند. 2021 می تواند یک سال حیاتی برای شروع دوباره گردشگری باشد؛ اما به شرطی که ما حرکت در این جهت را ادامه دهیم.

عوامل بنیادی برای سال 2021 به یک نقطه عطف تبدیل گردد، وجود دارد. اکنون زمان آن است که ما بخش خودمان [بخش گردشگری] را به سمت پایداری و فراگیری بیشتر راهنمایی نموده و ظرفیت های بزرگ آن برای ایجاد توسعه پایدار و تغییر برای همه را محقق کنیم. ما نباید این فرصت را هدر بدهیم.

همچنان که ما در حال ارزیابی گام های اخیر برای تصمیم گیری درباره آینده هستیم، من از شهر مادرید (مقر سازمان دنیای گردشگری) برای شما آرزوی موفقیت می کنم. هرجا و به هر نحوی که سال جدید را جشن می گیرید، من امیدوارم که سالم باشید و روزهای خوشی را سپری کنید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 13 بهمن 1399 بروزرسانی: 13 بهمن 1399 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1589

به "سال 2021 سال حیات دوباره صنعت گردشگری است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سال 2021 سال حیات دوباره صنعت گردشگری است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید