140 هزار هکتار از مزارع آذربایجان غربی زیر کشت گندم پاییزه رفت

به گزارش مجله آیرخ، ناظر طرح جهش فراوری در دیم زارهای آذربایجان غربی گفت: 140 هزار هکتار از مزارع استان از ابتدای کشت پاییزه تا به امروز به زیر کشت گندم رفته است.

140 هزار هکتار از مزارع آذربایجان غربی زیر کشت گندم پاییزه رفت

عبدالعلی غفاری در تبادل نظر با خبرنگار گروه استان های خبرنگاران از ارومیه، اضافه نمود: از این اندازه اراضی زیر کشت، 110 هزار هکتار به صورت دیم و مابقی آبی بوده و 150 هکتار نیز در قالب سایر نباتات علوفه ای کشت شده است.

وی اضافه نمود: در پی تفاهم نامه ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) و وزارت جهاد کشاورزی برای جهش فراوری در دیم زارهای کشور، به علت اهمیت افزایش فراوری گندم در راستای تداوم خودکفایی در زمینه گندم، طرح جهش فراوری دیمزارها در 295 هزار هکتار از اراضی دیم استان همزمان با شروع کشت پاییزه در سال زراعی جاری اجرا می گردد.

غفاری، اضافه نمود: افزایش فراوری در واحد سطح، افزایش بهره وری در فراوری محصولات دیم و توسعه کشت گیاهان جایگزین به ویژه نباتات علوفه ای، دانه های روغنی و گیاهان دارویی از مهم ترین اهداف اجرای طرح جهش فراوری در دیمزارها است.

ناظر طرح جهش فراوری در دیم زارهای آذربایجان غربی استفاده حداکثری از آب باران برای فراوری محصولات کشاورزی را مورد تاکید قرار داد و گفت: افزایش فراوری محصولات زراعی و افزایش عایدی کشاورزان از دیگر اهداف اجرای این طرح است.

غفاری گفت: در راستای اجرای طرح جهش فراوری در دیم زارها علاوه بر بذور گندم خود مصرفی زارعین، تا به امروز از 16 هزار و 700 تن بذور گندم اصلاح شده تخصیصی بیش از هشت هزار تن بین زراعین متقاضی در سطح استان توزیع شده است.

وی اضافه نمود: مشکل تغییر اقلیم و خشکسالی، عدم بارندگی های پاییزه، نوسان قیمت نهاده ها از جمله چالش های موجود بر سر راه اجرای طرح است.

این طرح به مدت پنج سال برای افزایش محصولات کشاورزی بخصوص کلزا، گندم و جو و علوفه که وابسته به نزولات آسمانی و دیم هستند با استفاده از مکانیزاسیون نو شخم زدن زمین کشاورزی، برای جلوگیری از فرسایش خاک و ذخیره سازی آب صورت می گیرد.

اجرای این طرح در اراضی دیم 15 استان در نظر گرفته شده است که پرداخت تسهیلاتی از قبیل خرید ادوات کشاورزی و یاری هزینه بیمه محصولات بر عهده دولت است؛ طرح یاد شده با مشارکت سازمان جهاد کشاورزی استان و ستاد اجرایی فرمان امام(ره) در استان عملیاتی می گردد.

افزایش فراوری در دیمزارها با استفاده از ادوات و روش های نوین کشاورزی همانند اجرای خاک ورزی حفاظتی، استفاده از کودهای بذرمال، ریزمغذی ها و رعایت تناوب زراعی محصولات قابل دسترسی است که این موارد در اجرای طرح جهش فراوری در دیم زارهای استان مورد نظر قرار گرفته است.

از امتیازات این طرح بعلاوه ارائه تسهیلات قرض الحسنه برای خرید ادوات کشاورزی و برخورداری از بیمه یارانه دار محصولات کشاورزی است.

ت

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 21 آبان 1400 بروزرسانی: 21 آبان 1400 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 2034

به "140 هزار هکتار از مزارع آذربایجان غربی زیر کشت گندم پاییزه رفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "140 هزار هکتار از مزارع آذربایجان غربی زیر کشت گندم پاییزه رفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید