انتقاد روسیه از پیشنهاد آمریکا درخصوص نشست برای دموکراسی

به گزارش مجله آیرخ، خبرگزاری خبرنگاران- وزیر خارجه روسیه پیشنهاد آمریکا را برای برگزاری نشست برای دموکراسی مورد انتقاد قرار داد و گفت: چنین گردهمایی تنها باعث عمیق تر شدن شکاف ها در عرصه بین المللی می گردد.

انتقاد روسیه از پیشنهاد آمریکا درخصوص نشست برای دموکراسی

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از خبرگزاری فرانسه، سرگئی لاوروف، وزیر خارجه روسیه در نشست وزرای خارجه سازمان ملل در کنار وانگ یی، همتای چینی خود گفت: چندجانبه گرایی تنها بر اساس و مبنای همکاری و مشارکت صورت می گیرد.

وی ادامه داد: در زمان حاضر ما شاهد کوشش هایی برای ایجاد یک نظم بین المللی برای وضع قوانین جدیدی هستیم که در نهادها و محافل غیرمشمول ایجاد شده است.

وزیر خارجه روسیه همچنین با اشاره به پیشنهاد جو بایدن، رئیس جمهوری آمریکا درباره برگزاری نشست برای دموکراسی گفت: در این مقوله دولت آمریکا دوست دارد تا نشست دموکراسی را سازماندهی و برگزار کند.

بایدن به دنبال جلب حمایت بین المللی برای مقابله با فساد، استبداد و پیشبرد حقوق بشر با برگزاری این نشست است.

لاوروف گفت: اما این خطر ایجاد تنش بیشتر در روابط بین الملل و ایجاد خطاها در دنیا را فراهم می نماید درصورتی که ما به یک هدف مشترک و واحد احتیاج داریم.

واشنگتن هنوز جزئیات یا تاریخ احتمالی برای برگزاری این گردهمایی را اعلام نکرده است.

لاوروف پس از صحبت های آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا که در آن هیچ اشاره ای به این نشست احتمالی نشد، ادامه داد: این واشنگتن است که فهرستی از کشورهایی را که قرار است برای شرکت در این نشست دعوت شوند، اعلام می نماید. ایجاد اتحادی برای چند جانبه گرایی که توسط آلمان یا فرانسه صورت گیرد، ممکن است طبیعی به نظر برسد اما برلین و پاریس ایده های دیگری دارند و به دنبال ایجاد انتشار اسنادی هستند که اتحادیه اروپا در آن مرکز سیستم چند جانبه گرایی است.

وزیر خارجه روسیه همچنین خاطرنشان کرد، این پیشنهاد به معنای تحمیل انحصارطلبی بین کشورها و بر خلاف برابری بین آنهاست. ما دنیا چندجانبه را راهی برای همکاری در تصمیم گیری های جمعی نمی دانیم، بلکه آن را راهی برای وضع قوانین بر دیگران می دانیم.

وزیر خارجه چین نیز گفت پکن بر این باور است که تقسیم دنیا به اردوگاه های ایدئولوژیک مغایر چندجانبه گرایی است و اعضای سازمان ملل را به برابری و عدالت و نه سلطه طلبی دعوت کرد.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 12 خرداد 1400 بروزرسانی: 12 خرداد 1400 گردآورنده: ayrokh.ir شناسه مطلب: 1818

به "انتقاد روسیه از پیشنهاد آمریکا درخصوص نشست برای دموکراسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انتقاد روسیه از پیشنهاد آمریکا درخصوص نشست برای دموکراسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید